На Львівщині п’ятеро загиблих і майже 40 постраждалих від морозу

logo


П’ятеро людей загинули і 38 отримали обмороження – саме стільки жертв сильних морозів на Львівщині за десять днів нового року. Про це повідомили в обласному Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Щодня до лікарень області потрапляє кілька осіб з обмороженнями. І це не лише бездомні. А от об’єднує майже всіх потерпілих те, що вони перебрали оковитої і заснули на морозі.

Віталій у лікарні з Різдва. Відморозив стопи. Каже, навіть не зрозумів, як це сталося.

«Коли був мороз сильний, довго ходив у мокрому взутті. Потім випив горілки трохи, впав і пролежав на вулиці багато часу», – розповів пацієнт 8-ї міської лікарні Віталій.

А от Ярослава Івановича в лікарні називають уже постійним клієнтом. Він вдруге потрапляє сюди з обмороженням. Чоловікові ампутували пальці. Старенький запевняє: оковитої не вживає взагалі. І лише на прощання, зізнається: замерзає, бо живе на вулиці.

«Відчув, звичайно. Просто був на морозі кілька годин. Тимчасово не мав де переночувати», – розповів інший пацієнт лікарні Ярослав Іванович.

Зараз у 8-й лікарні Львова з обмороженням 16 людей. Це найвищий показник за останні роки. І щодня – по двоє-троє нових хворих. Причому безхатьків серед них менше третини. Здебільшого потерпілі – перебрали зайвого на морозі. Відтак лікарі рекомендують не повторювати їхніх помилок, бо наслідки дуже серйозні.

«В основному всі відмороження глибокі. Третій ступінь, четвертий. Це все підлягатиме оперативному втручанню, видаленню змертвілих тканин. І найбільше хвилює те, що люди молоді. Чоловіки віком 22-40 років, вони дістали глибокі відмороження. І ці наслідки залишаються на все життя», – наголосив завідувач опікового відділення 8-ї лікарні Василь Савчин.

Аби лікарям було менше роботи, на свята у Львові працювало три пункти обігріву. Наразі залишився один – у нічліжці на вулиці Кирилівській.

Пан Петро зі Стрия. До львівської нічліжки його привіз місцевий соціальний працівник, бо в райцентрі таким, як він, погрітися ніде. А житла чоловік не має, тож ночує, де доведеться.

«У під’їзді, коли було тепліше, то під річкою десь. А тепер трошки на вокзалі. Славік – соціальний працівник, пошкодував мене. Каже: давай я тебе у Центр до Львова відвезу, бо замерзнеш», – розповів відвідувач нічліжки пан Петро.

Але прийти на теплий чай до нічліжки можуть не лише бездомні. На час морозів її дверей не зачиняють навіть на день, хоча зазвичай Центр приймає відвідувачів лише з 20-ї години.

«Щодня, без вихідних, у нас вдень працює пункт обігріву. У приміщенні в їдальні Центру будь-хто, хто бажає прийти і зігрітися, попити теплого чаю, може прийти і посидіти тут необхідну кількість часу. На свята від 6 до 32 осіб щодня приходили в пункт обігріву», – зазначив директор Центру нічного перебування для бездомних Олександр Бородін.

А тим, кому все-таки не уникнути перебування на морозі, лікарі радять вдягатися якнайтепліше і взувати вільне взуття. І не грітися алкоголем. Ознаками ж обмороження є оніміння кінцівок та зміна їх кольору. З такими симптомами краще негайно звертатися до медиків.