На Весняному діловому форумі у Львові експерти обговорили економічну ситуацію в Україні

logo


Мікро- та макроекономічна ситуація, інвестиції, умови для ведення бізнесу в Україні та перспективи реформ. Це та багато іншого обговорили учасники ювілейного десятого Весняного ділового форуму Spring business forum, який відбувся у Львові 11 та 12 квітня.

Цьогорічний Весняний діловий форум зібрав провідних економістів, бізнесменів та банкірів з усієї Західної України. Експерти зазначали, що Україна зараз переживає період невизначеності, однак економіка уже кілька років впевнено і стабільно зростає.

Економіка України: тенденції останніх років

Головна економістка інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Білан у своїй доповіді розповіла про економічну ситуацію в Україні впродовж останніх років. За її словами, зараз українська економіка демонструє позитивні тенденції і стабільно зростає. А це в свою чергу приваблює інвесторів.

Головна економістка інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Білан

«Економіка зростає за рахунок внутрішнього попиту і, що мені найбільше подобається, за рахунок внутрішніх інвестицій. Інвестиції зростають у реальному виразі на 20% уже три роки поспіль. Зараз зросли інвестиції не лише у сільському господарстві, а й у промисловості, транспорті. І це дуже добре не тільки на сьогодні, а й на перспективу наступних років», – сказала Олена Білан.

Поміж іншим вона також сказала про трудову міграцію та її вплив на економіку. Це за її словами, має одночасно негативний і позитивний ефект. Негативний вплив на економіку має безпосередньо відтік кадрів за кордон, однак гроші, які перераховують заробітчани до України, навпаки є суттєвим вливанням в українську економіку.

Європейський банк реконструкції та інвестицій у співпраці зі Львовом

Голова напрямку інфраструктури та енергетики Європейського банку реконструкції і розвитку в Україні Марк Магалецький розпочав свою доповідь з того, що Львів є абсолютним лідером в Україні за рівнем співпраці з Європейським банком реконструкції і розвитку.

Зокрема, саме у співпраці з Європейським банком реконструкції і розвитку у Львові збудували нову трамвайну лінію на Сихів, зробили комплексну реконтрукцію магістральних доріг довжиною понад 15 км, закупівлю нових 50 тролейбусів, реконструкцію трамвайних депо та контактної мережі, комплексна реконструкція системи теплопостачання.

Голова напрямку інфраструктури та енергетики Європейського банку реконструкції і розвитку в Україні Марк Магалецький

«Ще один проект зараз на етапі тендеру – це електронний квиток. Він покликаний зробити прозорим обіг грошей у громадському транспорті, полегшити можливість обліку пасажирів, які користуються пільгами, і, головне, покращити, якість надання послуг», – сказав Марк Магалецький.

Також Марк Магалецький не оминув увагою будівництво заводу з механіко-біологічної переробки ТПВ та реабілітація полігону у Грибовичах, який Львів також реалізує спільно з Європейським банком реконструкції і розвитку. Проект також передбачає впровадження у Львові інфраструктури, необхідної для сортування твердих побутових відходів.

«Цей проект також на стадії тендеру. Ми очікуємо, що угоди по ньому будуть підписані у травні-червні цього року, а реалізувати його повинні впродовж двох років», – сказав Марк Магалецький.

Інвестиція у 200 млн доларів в українські компанії від Horizon Capital

Провідна інвестиційна компанія в Україні Horizon Capital з капіталом близько 850 млн доларів США активно інвестує в український бізнес. Нещодавно компанія оголосила про інвестування в українську економіку 200 млн доларів. Це найбільша інвестиція за останні 10 років. Зокрема Horizon Capital інвестує в інтернет-магазин «Розетка», IT-компанію Intelias та в мережу клінік «Добробут», а також в будівництво IT-парку у Львові. Про це на Весняному діловому форумі розповів партнер Horizon Capital Костянтин Магалецький.

Партнер інвестиційної компанії Horizon Capital Костянтин Магалецький

«Чим саме ми допомагаємо компаніям? Ми допомагаємо з розробкою стратегії для розвитку бізнесу. Якщо коротко, то от саме ми запропонували ідею злиття «Розетки» із Prom.ua, ми технічно розробили цю угоду. Також там інвестором був один з найбільших інтернет-холдингів у світі південноафриканська компанія Naspers. Саме ми домовились з ними про цю угоду», – зазначив Костянтин Магалецький.

На прикладі компанії Intelias Костянтин Магалецький говорить про те, як швидко та успішно зростають компанії, з якими співпрацює Horizon Capital. Intelias демонструє +30% росту щороку впродовж уже 15 років і є однією з найбільш швидко зростаючих IT-компаній України.

Як з провінційної компанії зробити бренд?

Саме тому він з іншими співвласниками компанії вирішили ніколи не завозити на завод жодної пальмової олії, а лише натуральне молоко, якого в Україні серйозно бракує.

Голова наглядової ради компанії ТМ «Мукко» та президент IDS Group Микола Кміть розпочав свій виступ з того, що відтік кадрів за кордон є менше небезпечним, ніж віддтік бізнесменів. Він наголосив, що треба боятись моменту, коли в країну перестають надходити іноземні та внутрішні інвестиції, а бізнесмени виїжджають за кордон. Це, на його думку, найбільш небезпечний сигнал для економіки і в Україні він наразі не спостерігається.

Голова наглядової ради компанії ТМ «Мукко» та президент IDS Group Микола Кміть

«Наступні президент та уряд мають піклуватися лише про те, щоб з держави не виїхали ті 3% генетично обдарованих людей, що мають справжній хист до бізнесу. Адже саме вони є тією рушійною силою, яка сприяє розвитку країни. Люди – це не біда, вони повернуться. А от якщо не буде бізнесменів, то не буде майданчику для забезпечення людей роботою і виплати податків», – сказав Микола Кміть.

Але для того, щоб оздоровити економіку, поміж іншим Микола Кміть рекомендує інвестувати в освіту. Це, на його думку, той чинник, яких хоч і не відразу, але обов’язково позитивно відобразиться на економіці. Адже якщо освіта неякісна, то в державі є постійний брак кваліфікованих кадрів.

«Роль бізнесу у цьому. Ми повинні давати на це гроші. Не дамо – пропадемо. Це додатковий податок, який з нас не бере держава», – наголосив він.

Найбільшим досягненням «Моршинської» та IDS Group Микола Кміть вважає не стільки сам продукт, який став справжнім брендом, і навіть не величезні податки, які сплачує компанія, а люди, яких вона генерує.

«За ці роки з нашої компанії вийшли 15 генеральних директорів, шість власників бізнесу. Тобто ми – такий клуб, який постійно генерує мудрих, успішних та веселих людей. І це – головне. Бо саме такі люди тримають цю країну на собі», – зазначив Микола Кміть.

Усі фото Світлани Васильченко