Не дозволяли писати «променева хвороба»: львівські лікарі про допомогу людям після аварії на Чорнобильській АЕС

logo


ЛЮДИ

А везли лікарів з Львівщини в автобусах із написами «Екскурсійний»

Роман Савронь: Скрін з відео лікарні

35 років тому, 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС – після двох теплових вибухів зруйнувався четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції. Катастрофу, яка сталася у Чорнобилі, вважають найбільшою за всю історію ядерної енергетики. Йдеться як про кількість загиблих та постраждалих, так і про економічні збитки.

Серед тих, хто допомагав людям, у яких з’явилися проблеми зі здоров’ям під час аварії і після неї, були і медпрацівники зі Львівщини. Дехто з них зараз працює у Львівській обласній клінічній лікарні. На офіційній сторінці лікарні у фейсбуці опублікували їхні свідчення про той період.

Після того як у Чорнобилі сталася трагедія, нас відрядили на позмінні роботи у Поліську ЦРЛ. Я міняв свого батька, бо батько поїхав туди з першою групою. Зібрали нас в облздороввідділі і посадили у три автобуси з вивіскою «Екскурсійний». І кожен автобус їхав по своєму маршруту. Ми не знали, куди їдемо, і що нас там чекає, – згадує нині завідувач відділення екстрагенітальної патології вагітних Львівської обласної клінічної лікарні, а тоді 25-річний медик Мостиської ЦРЛ Юрій Бурак.

Його колезі лікарю-хірургу відділення гемодіалізу Львівської обласної клінічної лікарні Романові Савроню тоді було 31. Лікар каже, тоді була чітка вказівка приховувати реальні діагнози людей.

 Не дозволяли писати «променева хвороба» в історії. Категорично. Писати запалення легенів, ангіна, застуда. А коли вже людина майже вмирала, була остання стадія променевої хвороби, можна було написати «можливий контакт з іонізуючим випромінюванням, – згадує Роман Савронь.

Нижче спогади лікарів зі Львівщини про той складний період можна переглянути у відеоформаті.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.