Недитячі проблеми. Як у Львові минули громадські слухання про реєстрацію у дитячі садки

logo


Tvoemisto.tv відвідало громадські слухання, що стосувалися функціонування освітньо-інформаційної системи та проблем при вступі дітей у дитячі садочки.

У середу, 25 липня, у Львові відбулися громадські слухання про функціонування освітньої інформаційної системи та вирішення проблеми з недостатньою кількістю місць у дитячих садках Львова. Зазначимо одразу, що останнє питання майже не обговорювалося під час слухань. Натомість учасники близько 4 годин вели розмови про технічні деталі реєстрації дітей у садки та електронну чергу, яка, на думку більшості присутніх, має великі вади.

Слухання розпочалися з обрання головуючого та секретаря – ними стали ініціатор слухань Сергій Івах та громадська діячка, одна із засновниць Центру інноваційної освіти «Про.Світ» Мар’яна Сухнацька.

Для участі у слуханнях зареєструвалося 34 людини – хтось прийшов із дітьми, хтось з усією сім’єю. У залі були помітні бабусі, що виховують своїх онуків чи онучок, та молодь, яка тільки готується до батьківства.

Сергій Івах та Мар’яна Сухнацька

Сергій Івах як голова слухань першій надав слово представниці управління освіти міської ради Наталії Клочко. Її промова тривала близько 30-и хвилин і в основному нагадувала звіт про роботу інформаційної системи реєстрації дітей у садки та перебіг вступних процедур у цілому.

За її словами, цього року у першій хвилі зарахування дітей до дитячих садочків своє перше місце навчання отримало 6339 дітей. Після цього вже батьки мали відвідувати обрані заклади дошкільної освіти та упродовж 30 робочих днів подати директорам садочків копію свідоцтва про народження та заяву на зарахування в садок.

Медичний огляд батьки з дітьми могли пройти упродовж усього літа – це мало б полегшити забюрократизованість процедур та дати більше простору для маневру батькам. Проте вже в серпні виявилося, що з усіх кандидатів 914 батьків, яких зарахували у той чи інший садок, не принесли відповідні заяви завідувачам закладів.

«Я, маючи по посаді доступ до бази даних, промоніторила ситуацію і виявила, що батьки створили по 3-5 заявок. Цього року кількість фейкових заявок є надто великою. В одному випадку я знайшла повний збіг по імені, прізвищу, адресі та номеру телефону, де були створені 4 ідентичні заявки підряд у різні дитячі садочки. Лише відрізняється остання цифра номеру свідоцтва. Це так роблять наші батьки», – розповідає Наталія Клочко.

За її словами, батькам, які у заявках прописували свідоцтва, які насправді не існують, не подавали заявки в дитячі садки – відповідно саме через це у Львові звільнилося майже тисяча місць для інших дітлахів.

Також Наталія Клочко розповіла про цікаві випадки, коли батьки приходили «здаватися» у заклади дошкільної освіти та зізнавалися, що брехливо вказували наявність пільги, якої в дитини насправді немає. Такі діти через дії своїх батьків відправлялися в кінець черги.

Уже в кінці липня відкрилася друга хвиля набору дітей у садочки. До 20 серпня батьки, діти яких не потрапили у садки першого пріоритету, мають змогу зареєструвати їх у ті заклади, де все ще є вільні місця. SMS-повідомлення про зарахування у 2-й хвилі ці батьки отримають 21 чи 22 серпня.

Враховуючи те, що черги на вступ у дитячі садочки нікуди не зникають, Наталія Клочко пообіцяла відкрити додаткові приміщення в садках, що вже працюють у Львові, та будинках, які на сьогодні перебувають у стадії відновлення. У деяких випадках в садках будуть встановлюватися триярусні ліжка, що, на думку Наталії, є поширеною у Європі практикою. Загалом до кінця 2018 року в дитсадки Львова планують зарахувати 8400 дітей.

На цьому звіт закінчився і розпочалася найцікавіша частина слухань – обговорення технічних аспектів реєстрації дітей у дитячі садочки. За словами Наталії Клочко, в управлінні розуміють, що проблеми є і їх необхідно вирішувати – для цього працює робоча група зі спеціалістів, депутатів та громадських діячів. Ця група має змінити положення про реєстрацію дітей у дитячі садочки та винести його на громадське обговорення.

Перед слуханнями в залі можна було почути основні нарікання зі сторони батьків: списки зареєстрованих закриті, в інформаційному кабінеті на сайті публікується не номер, який має дитина у черзі на зарахування, а номер, що показує, якою за ліком людина зареєструвалася у системі – тобто фактично він не відображає реального стану речей у черзі.

Через закриті списки батьки не можуть побачити, хто вже зареєструвався в дитячий садочок, скільки пільговиків, що мають першочергове право на зарахування, перебувають у черзі тощо. Відкриті списки допомогли б батькам обирати садочок, в який у дитини є набагато більше шансів потрапити.

Ще одним недоліком сучасної системи є те, що зареєструвати в садочок дитину можна у січні. Громада ж у розмовах хотіла, щоб реєстрацію розпочинали у вересні – таким чином це могло би зберегти час дітей, які залежно від дня свого народження можуть не потрапити в садочок і чекати свого вступу зайвий рік, поки їхні однолітки бавитимуться в групах з іншими дітлахами.

З усіма цими вимогами так чи інакше погодилася Наталія Клочко. Вона каже, що вони обговорюються на засіданнях робочої групи, остаточні результати роботи якої варто чекати вже скоро.

Також учасники слухань висловили бажання перенести подачу заяв на зарахування у дитсаок до ЦНАПів. Так, мовляв, можна було б позбутися корупційної складової та зекономити час.

Інформаційна система наразі перебуває в користуванні управління освіти. Сергій Івах запропонував забрати цю систему від управління та зробити так, щоб вона займалася суто аналізом – на його думку, це могло би спростити процедуру реєстрації дітей.

Результатом слухань стало декількагодинне обговорення пропозицій, які учасники слухань мали б затвердити у рекомендаційному характері. Усі пропозиції пакетом учасники приймати відмовилися, тож стосовно кожного із них розпочалася дискусія.

Врешті-решт, учасники громадських слухань рекомендували перенести дату початку реєстрації дітей у чергу на вступ в садочки із січня на вереснь та розширити перелік документів, які свідчать, що батьки мешкають у Львові. Останнє має зменшити навантаження на батьків та позбавити необхідності людей, що давно працюють у місті, проте не зареєстровані у Львові, віддавати своїх дітей не у львівські садочки.

Одна з найголовніших рекомендацій від учасників слухань – відкрити списки зареєстрованих у чергу малят до вересня 2018 року. При цьому проти цього рішення проголосувала Наталія Клочко, яка вважає, що списки відкривати необхідно, тільки от до вересня зробити це неможливо через технічні причини. Також учасники слухання рекомендували розширити перелік пільгових категорій, що будуть мати певні преференції при вступі у садочок.

У коментарі Tvoemisto.tv секретарка слухань Мар’яна Сухнацька підсумувала їхні результати. За її словами, те, що реєструвати дітей будуть у вересні – краще, ніж якби реєстрація лишилася на січень.

«Те, що прийняли – добре, адже стосується прозорості електронної реєстрації дітей. Подання документів через ЦНАПи, а не через садки прибирає момент можливої корупції. Завантаження документів при реєстрації – посвідчень пільговиків чи свідотств про народження – зменшить ризик появи фіктивних заяв. Мало чого було обговорено про алгоритми зарахування до садків та віку, коли дитина може йти у ДНЗ. Зараз ми маємо проблему – дитина, яка народилася у кінці серпня, зможе піти у садок на рік раніше, ніж дитина, яка народилася на початку вересня. Тож було прийнято рішення, що усі ці питання потрібно доопрацювати», – каже вона.

За словами ж депутата ЛМР Ігоря Зінкевича, який також був присутній на слуханнях, твердження управління освіти, що містяни можуть не переживати за нестачу місць в садках, бо народжуваність у Львові зменшується, не відповідає дійсності. Він зауважує, що загальна кількість населення міста фактично збільшується, через що кількість дітей у Львові може зростати, навіть не зважаючи на негативну динаміку народжуваності.

Також він нарікає на проблему дітей, які не мають реєстрації у Львові, проте мають батьків, які орендують квартири в місті чи працюють тут: «Вони також заслуговують на те, щоб їхні діти потрапили у садочок. Можна додати можливість довантажувати файлом при реєстрації – довідки з роботи чи пенсійного фонду, які засвідчують проживання людини у Львові, щоб не кидати їхніх дітей у кінець черги».

Громадські слухання, що розпочалися о 19:00, закінчилися близько десятої години вечора. Кількість часу, витраченого на обговорення проблематики, засвідчує те, що і громадські активісти, і батьки, і управління освіти мають попереду ще дуже багато роботи.

Микита Гладченко