Нейрохірург з Британії плете сітки для ЗСУ

logo


ШоТам ШоТам

ШоТам

Нейрохірург з Британії плете сітки для ЗСУ

СуспільствоНейрохірург з Британії плете сітки для ЗСУ

Нейрохірург з Британії Генрі Марш допомагає плести маскувальні сітки у Львові. Лікар є автором книжок «Інаостанок», «Історії про життя, смерть і нейрохірургію» та «Щоденники нейрохірурга».

Про це повідомляє “Суспільне культура”.

Генрі Марш приїздить до України протягом останніх 30 років, а з початком повномасштабного вторгнення активно підтримує українців.

Читайте також:У Бразилії презентували книгу про 130-річну історію української громади

«Мій маленький внесок у військові зусилля. Слава Україні!» — написав Генрі Марш у дописі соцмережі Х.

Нагадаємо, у Чернівцях розквітли сакури.

Фото: Суспільне культура

Суспільство

У Львові здійснили найбільшу кількість трансплантацій за перші три місяці 2024 року

Опубліковано

18 хв. тому

10.04.2024

У Львові за перший квартал 2024 року було здійснено найбільшу в Україні кількість пересадок органів, повідомляє Український центр трансплант-координації.

Про це повідомляєУкраїнський центр трансплант-координації.

Загалом, лікарі здійснили 131 трансплантацію органів. З них 39 операцій виконали у Першому медичному об’єднанні Львова, 23 – у київськомунауковому центрі хірургії та трансплантології імені Олександа Шалімова, та 15 – в Інституті серця МОЗ України.

Читайте також: У Бучі відкрився сквер памʼяті, який символізує майбутнє

Нині 67% усіх трансплантацій в Україні – це посмертне донорство. У національному списку очікування на трансплантацію перебуває 3 013пацієнтів, зокрема, 1 961 людина очікує на пересадку нирки, 477 – на печінку, 455 – на серце.

Нагадаємо, Дніпро отримав 40 автобусів від Мілана, які розділять між регіонами України.

Фото: Український центр трансплант-координації

Суспільство

Дівоче сватання, запросини та умовини. Пройдіть тест і дізнайтесь, як добре ви знаєте українські весільні традиції та культуру?

Опубліковано

21 хв. тому

10.04.2024

Збір дружини молодим, посад молодої, перейма, діалог старостів про куницю та мисливця, обмін подарунками між сватами, викуп коси, виплата штрафу за безчестя — це все давні українські весільні традиції. 

Весільна церемонія в Україні – це не просто злиття двох сердець, а справжня вистава, де коженобряд і символ має свій глибокий зміст.  Тож, ШоТам запрошує вас у захоплюючу подорож у світ українських традицій: пройдіть цей тест і дізнайтесь, як добре ви їх знаєте. 

З чого починається українське весілля?

З домовленостей між батьками наречених

З заручин

Зісватання

Правильно! Неправильно!

Починалося все зі сватання, коли посли від молодого (старости, свати, сватачі, посланці) йшли до батьків обранки укладати попередню угоду про шлюб. Свататися було прийнято у вільний від польових робіт час (на М’ясниці та від Паски до Трійці). Зі старостами до дівчини йшов парубок, на Поділлі — ходили і його батьки, а на Закарпатті — ще й брат або сестра. Коли дівчина не давала згоди на одруження, на знаквідмови вона повертала старостам принесений ними хліб або ж підносила молодому гарбуза чи макогона. Тоді про хлопця казали, що він ухопив гарбуза або облизав макогін. Щоб уникнути сорому, часом посилали “розвідника”, котрий мав довідатися про наміри дівчини та її батьків, або йшли свататися пізно ввечері, аби люди не бачили.

Що зазвичай відбувалось одразу після сватання?

Заручини

Вінчання

Святкування сватання

Правильно! Неправильно!

Заручини (полюбини, хустки, рушники, сватанки) — заключний етап сватання, обрядове закріплення згоди на шлюб. Водночас це перший передвесільний обряд, що набував законної чинності. На заручини до молодої приходили разом із молодим його батьки та родичі. Всі сідали до столу, а молодих виводили на посад. Старший староста накривав рушником хліб, клав на нього руку дівчини, зверху —руку хлопця і перев’язував їх рушником. Після цього ритуалу молода перев’язувала старостів рушниками, а всіх присутніх обдаровувала хустками, полотном або сорочками. Після усіх церемоній дівчина і хлопець вважалися зарученими і відтепер не мали права відмовлятися від шлюбу. Спроба відмовитися вважалася за безчестя, за відмову ж відшкодовували матеріальні витрати та ще й платили за образу. На ознаку того, що дівчина й хлопець засватані, вони отримували певні атрибути: наречений — барвінковуквітку, наречена — червону стрічку у косах або квітку.

А знаєте що таке умовини?

Це знайомство з батьками нареченого

Наречений показує своє майно після сватання

Початок підготовки до святкування весілля

Правильно! Неправильно!

Умовини (оглядини, розглядини, обзорини, печеглядини) — знайомство з господарствоммолодого, яке здійснювалося невдовзі після успішного сватання. Природа цього звичаю пов’язана з укладом селянина-трудівника, для якого господарство було основою його життєдіяльності. В ньому проглядається і серйозністьставлення до утворення сім’ї: якщо молодий не мав свого господарства, то він не мав і права на створення родини.

Чи сватались дівчата в українській традиції?

Ні, це могли робити тільки хлопці

Так, але це мало зовсім інший сенс і відбувалось після заручин

Так, якщо хочеш заміж – можеш йти свататись до хлопця

Правильно! Неправильно!

Більше двох століть тому абсолютно звичайною справою було сватання дівчини до хлопця. У дівчат на цей рахунок були однакові права з хлопцями. А в більш ранні часи сватання дівчат навіть переважало над сватанням юнаків. Дівчина приходила в будинок улюбленого юнака і,звертаючись до його матері, просила прийняти її в невістки. Доречі, дівчатам відмовляли рідко, бо це вважалось поганою прикметою.

Що таке посаг?

Придане, яке мала мати наречена

Кошти, які наречений мав сплатити нареченій

Одна з назв весільного короваю

Правильно! Неправильно!

Посаг – придане. Кожна українськадівчина готувала собі придане, зокрема ту його частину, що становила так звану скриню. Адже посаг складався з двох частин: худоби та скрині.Щодо першої, то й виділяв батько. Це худоба, певна сума грошей, клаптик землі. Але те, що входило до скрині, дівчина мала готувати собі сама або ж разом з матір’ю. Скриня включала постіль, рушники, одяг, а також стрічки та хустки, якими дівчина мала обдаровувати весільних гостей.

Головна страва на весіллі?

Вареники

Капусняк

Коровай

Правильно! Неправильно!

Головним на весіллі був коровай — один із найпоширеніших весільних обрядів, який символізував освячення громадою новоствореної родини. Українці пекли багато видів весільного хліба: коровай, дивень, теремок, гільце, лежень, полюбовники, шишки, гуски, калачики, кожен з яких виконував специфічну обрядову функцію.Головним весільним хлібом був коровай, який виготовлявся з дотриманням певного сценарію. Бгали його у п’ятницю або суботу в домі молодої (у східних районах), у родичів (Поділля та Волинь) або ж в обох молодих. Нерідко у цьому ритуалі брали участь родичі з обох боків, символізуючи поріднення сімей.

А як запрошували на весілля гостей?

Розсилали листи

Влаштовували запросини

Нареченаходила до кожного в хату і кликала особисто

Правильно! Неправильно!

Запросини передбачали збір дружини (весільного поїзда) та запрошення гостей. Їх проводили у неділю зранку. У супроводі бояр та дружок матері молодого й молодої виряджали своїх дітей на запросини. Молода у національному вбранні, прикрашена квітками та стрічками, обходила хати й дарувала господарям шишки, промовляючи: Просили вас батьки, і я вас прошу прийти на малий час —на весілля до нас.

Українське тардиційне весілля: що ви знаєте про давні народні традиції?

Ой лишенько! Щось небагато ви про це знаєте ?

Вам точно краще трохи почитати про українські весільні традиції!

Ваше весілля було в традиційному українському стилі?

Вау! Дуже круто! Ви багато знаєте про українську традицію!

Суспільство

У Києві можна отримати безкоштовні юридичні послуги: куди звертатися

Опубліковано

55 хв. тому

10.04.2024

Відтепер у Києві можна отримати безоплатну правничу допомогу очно та дистанційно Безкоштовні юридичні послуги надає, зокрема, система безоплатної правничої допомоги.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Безкоштовні юридичні консультації зі складенням правових документів (крім документів до суду) надаються всім киянам.

“Допомога зі зверненням до суду (представництво інтересів, складення процесуальних документів) надається окремим категоріям громадян”, – пояснили у міськраді.

за номером 0800213103, з 08:00 до 18:00;через чат-бот у Telegram: Безоплатна правова допомога (консультації); в одному з Бюро правничої допомоги в Києві. Локації і графік роботи за посиланням.

“Також у Києві безкоштовнуюридичну допомогу можна отримати через Контактний центр міста Києва, зателефонувавши за номером 1551 або звернувшись у ЦНАП, де встановлені спеціальні кабіни для юридичних відеоконсультацій”, – додали у міській раді.

Нагадаємо, Дніпро отримав 40 автобусів від Мілана, які розділять між регіонами України.

Фото: Іnformnapalm