Острів Пасхи і «апартаменти» галицьких неандертальців: топ-6 природних див на Львівщині (Фото)

logo


МІСТО

На прохання Galnet управління туризму та курортів Львівської ОДА підготувало перелік цікавих туристичних об’єктів

На фото монастир у селі Розгірче. Джерело фото: uk.wikipedia.org

Стільсько, Грот Прийма, Підкамінь, Розгірче, Острів Пасхи, форти у Поповичах – усі ці туристичні об’єкти можна побачити на території Львівської області.

Стільсько

Українці люблять відпочивати у Хорватії. Але, можливо, не всі знають, що прадавня батьківщина білих хорватів була на Прикарпатті. Про це заявляють археологи. Навідайтеся у Стільське городище і ви, просто неба, побачите стародавні скелі, печери, жертовники, підземелля. На особливу увагу заслуговує камінь Дірявець. Колись його вважали храмом Сонця. Для поціновувачів музейних експонатів, у Стільську відкрили Етнографічний музей, у приміщенні школи. Там близько 460-ти експонатів, пов’язаних з історією поселення.

На фото Стільське городище. Джерело фото: photo-lviv.in.ua
На фото скеля Дірявець. Автор фото: Borys Javir. Джерело фото: uk.wikipedia.org
Грот Прийма 

«Апартаменти» галицьких неандертальців добре збереглися біля Миколаєва. Це печери, які мають назву Грот Прийма. Природну «нерухомість» утворило коріння колишніх мангрових дерев. Із часом воно затверділо, згодом свою справу зробив морський пісок. Важко повірити, але, кілька мільйонів років тому, на території Львівщини дійсно було море. Насправді, унікальний природний рельєф тепер виглядає як щось фантастичне та нереальне. Недарма туристичний об’єкт Західної України є пам’яткою археології європейського значення.

Історичну цінність Грот Прийма забезпечили знайдені в одній із печер рештки прадавньої людини. Це був перший виявлений неандерталець на теренах Галичини і другий – в Україні. Поруч археологи відшукали гостроконечники, кістки кам’яного ведмедя, на яких полювали тогочасні люди і перепалену деревину. Усі ці скарби підказують, що це помешкання було своєрідним мисливським табором. Грот Прийма розташувався за 40 кілометрів від Львова. Знайти його непросто, але під силу кожному. 

На фото: Грот Прийма. Джерело фото: Фотографії старого Львова

На фото: Грот Прийма. Джерело фото: Фотографії старого Львова

Підкамінь 

Історія населеного пункту Підкамінь, що на Золочівщині, нараховує 5 століть. Родзинкою селища міського типу є велетенський камінь. Його висота 16 метрів. У народі його називають Чортовим. Про те коли і як він тут опинився існує багато припущень і легенд. Кажуть, чорт розізлився на монахів, які з’явилися у цій місцевості і вирішив їх знищити. Узяв скелю у Карпатах, але до монастиря недокинув. Таку версію відносять до етимологічної казки. Науковці ж стверджують, що скелястий камінь – це залишок від Товтрових гір, які розташовані неподалік.

Поселення у Підкамені з’явилося у XIII столітті, разом із домініканським монастирем. Під час набігів татари спалили святиню. Монастир, який має назву «Дерева Христа Господнього», почали відбудовувати у 1612 році. Тепер сакральний комплекс – видатна пам’ятка архітектури XVII-XVIII століть. На території монастиря є келії та дзвіниця з трьома високими напівкруглими арками. З неї у добру погоду видніється Почаївська лавра.

На фото камінь у селищі Підкамінь. Автор фото Михайло Шишка
Розгірче 

Скельний монастир у Розгірче – свідок літописної доби. Так стверджують дослідники. Доказів не бракує, але найголовніше – це руни, наскельні рисунки, які приховують багато таємниць. У 1838 році «Часопис Чеського музею» надрукував публікацію українського науковця Івана Вагилевича «Печери в Розгірчу». Автор статті, на основі висічених послань, відносить виникнення скельного монастиря до X століття. 

Але насамперед скельний комплекс цікавий в архітектурному плані. Особливо верхня печера, де у заглибленій скелі є невелика двопільна церква. Кажуть, більше такої архітектури на Галичині ви не знайдете. До цієї святині веде 18 сходинок. Інші приміщення були за келії. Скельний монастир наділений особливою енергетикою. До його появи тут, ймовірно, жили язичники. За словами дослідників, про це теж свідчать древні «татуювання», зроблені на камені. Можливо і вам їх вдасться прочитати.

На фото монастир у селі Розгірче. Автор фото: Мокрицький Павло. Джерело фото: uk.wikipedia.org
Острів Пасхи 

У Сколівських Бескидах є Острів Пасхи. Його так називають через, розкидані на вершині хребта Ключ, химерні скелі. Вони і справді навіюють асоціації із тихоокеанським Островом Пасхи. Відмінність полягає в тому, що сколівські п’ятиметрові каменюки ховаються серед крон дерев, а на чилійському Острові Пасхи зелених насаджень негусто. І ще, до Карпат їхати не так далеко, а місце, де розташовані кам’яні статуї з кораловими очима, є найвіддаленішим населеним островом у світі. Перший європеєць потрапив туди на Великдень. Тому острів і охрестили на честь Пасхи.

На фото скелі Острів Пасхи. Джерело фото: vkotelke.com.ua. Автор Скубачевський Олександр

На фото скелі Острів Пасхи. Джерело фото: vkotelke.com.ua. Автор Скубачевський Олександр

Форти у Поповичах 

У нетрях лісу прикордонного села Поповичі, що на Яворівщині, ховається історична пам’ятка часів Першої світової війни – комплекс оборонних споруд, які оточували місто Перемишль. Це була найбільша фортеця Австро-Угорської імперії, від якої збереглося 57 фортів, шість із них зараз перебувають на території України. Кожен є унікально спроєктованим інженерами. До слова, на цій території відбувається фестиваль «FortMissia». 

На фото форти у Поповичах. Джерело фото: kray.org.ua

На фото форти у Поповичах. Джерело фото: kray.org.ua

Нагадаємо, раніше Galnet розповідав про п’ять інстаграмних водойм на Львівщині, які варто відвідати. Матеріал читайте за посиланням ТУТ.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.