Пам’ятні дати та народні прикмети 20 січня

logo


Пам'ятник Михайлові Туган-Барановському в Донецьку

Пам’ятник Михайлові Туган-Барановському в Донецьку

Пам’ятні дати

20 січня 1661 року було засновано нинішній Львівський національний університет імені Івана Франка – один із найстаріших вишів України та Східної Європи. Серед відомих випускників цього вузу були Іван Франко, Євген Коновалець, Володимир Шаян, Марк Кац. Цікавий факт: протягом другої половини 19 сторіччя тривала боротьба за можливість відвідування студій університету жінками. Нарешті, у 1897 році жінкам дозволили навчатися на філософському факультеті, а в 1900 році – на медичному факультеті та відділі фармацевтики. Жінки також вимагали дозволу на навчання на юридичному факультеті, але уряд тоді не пішов їм назустріч.

20 січня 1865 року (за новим стилем) народився Михайло Іванович Туган–Барановський – видатний український економіст, суспільний діяч, генеральний секретар (міністр) фінансів Української Центральної Ради (у серпні – листопаді 1917 року). Автор фундаментальної праці «Основи політичної економії», яка була навчальним посібником для багатьох вітчизняних економістів протягом 1909-1917 років. У 1918 році Михайло Іванович брав активну участь у створенні Української академії наук. Ім’ям Михайла Туган-Барановського було названо Донецький національний університет економіки та торгівлі (зараз виш евакуйований до міста Кривий Ріг).

20 січня 1942 року в окупованій нацистами Юзівці (Донецьку) показав першу виставу Театр естради та мініатюр. Це був другий, після FRONT – OPER Stalino (Фронтова опера Сталіно) діючий театр у місті. Функціонував Театр естради та мініатюр у приміщенні колишнього Палацу культури імені Енгельса, в його репертуарі були комедійні вистави та оперети: «За двома зайцями» М.Старицького, «Весела вдова» та «Циганське кохання» Ф.Легара, «Куточок карнавалу» за мотивами оперети «Граф Люксембург» тощо.

20 січня 1965 року рішенням Донецького облвиконкому селища Велика Новосілка та Володарське отримали статус селищ міського типу. До речі, Велика Новосілка – єдиний населений пункт Донецької області, де з кінця 18 сторіччя спільно мешкали греки-румеї та греки-уруми.

20 січня 1954 року помер письменник Борис Леонтійович Горбатов. Борис Горбатов був одним із засновників об’єднання пролетарських письменників Донбасу «Забій». У 30-х роках ХХ сторіччя – кореспондент в Арктиці, під час Другої світової війни – військовий кореспондент. Автор сценаріїв кінострічок про тодішнє життя нашого регіону: «Це було в Донбасі» (1945 р.), «Нескорені» (1945 р.), «Донецькі шахтарі» (1950 р.). У кінофільмі «Це було в Донбасі» в головній ролі знялася перша дружина Бориса Горбатова, акторка Тетяна Окуневська.

Народний календар

20 січня закінчувалися святкові гуляння, українці поверталися до звичного життя. Наприклад, молодь приходила на посиденьки вже з роботою (у свята хлопці та дівчата тільки розважалися). Ясна та холодна погода цього дня пророкувала засушливе літо, а похмура та сніжна, з ранковими туманами – багатий врожай.