Помер відомий львівський музикознавець Лешек Мазепа

logo


На 86 році життя 9 серпня відійшов у вічність відомий львівський музикознавець, громадський діяч, професор Лешек Мазепа. Його внесок у дослідження музичного минулого Львова і Галичини важко переоцінити. Розпочавши свої компетентні і об’ємні архівні пошуки історичних культурних артефактів Галичини в час, коли весь мистецький розвиток краю дозволено було розглядати лише від “золотого вересня” 1939 р., професор Мазепа проявив неабияку послідовність і науковий ентузіазм. Кілька десятиліть він невтомно публікував численні монографії і розвідки – загалом більше 500! – відкриваючи світові надзвичайне багатство і розмаїтість галицької музичної історії.

Лешек Мазепа

Лєшек Мазепа народився 31 березня 1931 року в Стрию в родині вчителів. Дуже рано усвідомив своє музичне покликання, перші кроки у майбутній спеціальності зробив у час війни – його вчителями стали місцевий органіст у костелі та приватна вчителька музики. Відтак вступив до Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка в клас композиції знаного польського митця Адама Солтиса, студії завершив у 1953 році. З 1960 р. починає свою діяльність у alma mater, пройшовши шлях від викладача до декана, завідувача кафедри, професора.  Серед студентів, яких він навчав композиції, особливо варто згадати Володимира Івасюка, з яким склались дружні теплі стосунки. На похороні Івасюка Мазепа не побоявся виступити з проникливим і відвертим словом.

Захист його кандидатської дисертації, присвяченої історії львівської музичної освіти,  в Московській консерваторії викликав бурхливу реакцію членів ради по захисту: адже Лєшек Мазепа неспростовно доводив, що Львівська консерваторія була заснована раніше за Петербурзьку і Московську.

Як тільки дещо потеплів політичний клімат, авторитетний вчений розгортає активну дослідницьку і громадську діяльність, яку продовжує з подиву гідною самопосвятою до останніх років життя. Поруч з опрацюванням все об’ємнішого і докладнішого літопису галицької культури, професор Мазепа в 1988 році стає засновником і першим головою Польського товариства у Львові (з 1991 р. – почесним головою).

З початку 1990-х років професор Мазепа розпочинає працю в Польщі, у Жешівській вищій педагогічній школі (від 2001 р. – Жешівський університет), де стає  завідувачем відділом досліджень музичної культури етнічного пограниччя. Рівночасно докладає усіх старань, щоби заснувати Жешівське музичне товариство, стає його першим головою і зберігає тісний зв’язок з цією організацією протягом кількох десятиріч. Але його „улюбленим дітищем“ протягом останніх 20 років була міжнародна конференція „Musica Galiciana“, матеріали якої публікувались у об’ємних томах. Ні проблеми зі здоров’ям, ні поважний вік не могли зупинити великої заангажованості професора Лєшека Мазепи в організації культурних акцій та в наукових дослідженнях, які провадив фактично до останніх днів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

‘;
if (document.getElementById(‘MIXADV_1078’).style.display == ‘none’) {
document.getElementById(‘MIXADV_1078’).style.display = ”;
jQuery.getScript(‘https://s.mixadvert.com/show/?id=1078’);
}
}
}