Реставрація фресок у Гарнізонному храмі Петра і Павла у Львові: центральну наву планують завершити до грудня

logo


МІСТО

Фрески у 1740-му році виконав художник з Моравії Франциск Екштайн

Фото: Лілія Онищенко

У Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла у Львові триває реставрація фресок. Працювати над цим почали ще у 2017-му році. Зараз реставратори працюють над центральною навою. Роботи там планують завершити до грудня цього року. Після цього заберуть риштування.

«Це був дуже складний процес, тому що стінопис був двічі перемальований. Перший раз у XIX столітті. Тоді його якось псевдовідреставрували. А у 1920-х роках його перемалювали казеїновими фарбами в інші сюжети. Власне, там був хаос, ми не могли зрозуміти, що є основним. Потрібно було зняти весь казеїновий розпис зверху, щоб зрозуміти, що там є, які сцени, і як все виглядає», – розповідає Galnet  начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко. 

За оцінками реставраторів, у деяких місцях розпис зберігся добре, у деяких – зовсім погано. Були втрати від замокання та бомбардування храму. 

«Тепер рисунок на центральній наві вже майже відновлений таким, яким був. Зараз йдеться лише про деякі доповнення. Це вже завершальний етап. Доповнено те, що втрачено, де-не-де – яскравіші фарби. Реставратори також роздумують над позолотою, тому що у якійсь частині вона була», – додає Лілія Онищенко. 

Фото: Лілія Онищенко

Фото: Лілія Онищенко

«Неабияка штука намалювати такі фрески під склепінням, аби вони читалися знизу. Франциск Екштайн, художник з Моравії, виконав їх у 1740 році, але ми б не змогли їх побачити, якби не наші реставратори, які ці геніальні перспективістичні мальовидла не видобули з-під пізніших перемалювань», – зазначила на особистій facebook-сторінці Лілія Онищенко.

Фото: Лілія Онищенко

Після завершення центральної нави реставратори відновлюватимуть розписи на бокових. Цей процес, за словами чиновниці, триватиме довго. 

Фінансує роботи фундація Полоніка, риштування оплачує церква. 

Зараз також триває реставрація головного фасаду Гарнізонного храму. Ці роботи проводять за кошти міського бюджету та Міністерства культури Польщі на замовлення управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.

Нагадаємо, раніше Galnet розповідав про історію заснування цього храму. Детальніше про це читайте ТУТ. Також ми писали про те, які таємниці приховують галереї Гарнізонного храму. Про це ми розповідаємо ТУТ.

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.