Щодо захоплення землі впритул до Нацпарку на Львівщині відкрили кримінальне провадження

logo


Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею про самовільне зайняття земельної ділянки, а також службове підроблення (складання чи видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей), повідомляє “Еспресо.Захід”.

Заяви у правоохоронні органи написав співзасновник громадської організації “Галицьке братство Єдність” Ігор Лисовець після того, як виявив заборону ходити дорогою загального користування.

“Ми
з товаришами хотіли пройти в ліс, бо знаємо одне грибне місце. Всі роки туди ходили й ніхто нам не чинив перепони. А того разу йдемо і працівники кажуть – “не можна”. Там по-іншому неможливо пройти до лісу – внизу урвище, зверху гори. А вони поставили табличку і сторож сказав, що це приватна власність тепер народного депутата. Ми попросили юристів переглянути, чия це власність – виявилося, що колишнього прокурора”, – розповів громадський активіст.

Те, що зареєстроване кримінальне
провадження і триває досудове розслідування, для “Еспресо.Захід” підтвердили у пресслужбі прокуратури Львівської області. Однак про деталі справи наразі не повідомили.

З Єдиного державного реєстру судових рішень стало відомо, що 15 березня в цій справі вже відбулося засідання Дрогобицького міськрайонного суду. Прокурор на засідання не з’явився, подавши письмове клопотання, що його суд задовольнив. Йдеться про дозвіл на тимчасовий доступ до технічної документації із землеустрою на земельну
ділянку (кадастровий номер 4621286500:03:000:0338, площа 497 гектарів).

У 2023 році Львівська ОВА надала Національному парку “Сколівські Бескиди” дозвіл на розроблення технічної документації щодо меж саме цієї земельної ділянки, розташованої на території Східницької селищної ради. Ймовірно, прокуратура просить доступ до документів із землеустрою, щоб з’ясувати, чи не опинилася у приватній власності землі нацпарку, розташовані довкола села Майдан.

Впритул із територією
Нацпарку “Сколівські Бескиди” і межує територія відпочинкового комплексу “Майдан”, працівники якої перекривали комунальну дорогу. За даними youcontrol, у селі Майдан на вул. Шевченка, 95 є компанія ТОВ “Парк природи”, зареєстрована у січні цього року. Керівником вказаний Олег Проць. Це саме той Олег Проць, який, бувши прокурором на Черкащині, купував собі коштовні авто, а потім перевівся працювати на Закарпаття. А ще людина з такими паспортними даними координувала волонтерську спільноту ГО “Штаб
– 24”. Як з’ясували журналісти, ця ГО була в переліку тих волонтерських організацій, яким Львівська ОВА надала найбільшу кількість дозволів на виїзд із країни через систему “Шлях”.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Парк природи”, за даними youcontrol, має 1 об’єкт нерухомості за адресою Дрогобицький р., с.Майдан, вулиця Т.Шевченка, будинок 95 і 8 земельних ділянок. Шість з них у Дрогобицькому районі та дві у Стрийському (колишній Сколівський район), що саме межує із селом Майдан.

Одна з ділянок займає майже 6 гектарів. Усі земельні ділянки перебувають у приватній власності. Цільове призначення майже усіх вказано – для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення. Одна з них (кадастровий номер 4621286500:02:001:0054) призначена для обслуговування очисних споруд бази відпочинку “Майдан”.

Цікавий нюанс – за даними youcontrol земельна ділянка з кадастровим номером 4621286500:03:000:0010 числиться у приватній власності і ТОВ “Парк природи”, і
водночас власником вказане приватне акціонерне товариство “Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат”, який входить до групи СКМ і належить найбагатшій людині України Рінату Ахметову.

Про причетність народного депутата до бази “Майдан” розповіли самі працівники цієї бази. Вони
стверджують, що база відпочинку належить саме народному депутату від “Слуги Народу” Остапу Шипайлу.

“Ми його там бачили, та й працівники бази нам так і сказали, що це тепер власність народного депутата Шипайла. А його батько – Ігор Шипайло, на цій базі є постійно. Він там керівник, наче. Вирішили подати заяву стосовно обмеження доступу, а ще цікаво, як ці землі їм дістались у користування – чи вони їх викупили, чи захопили. Там багато обгородженої землі, а як воно до них прийшло у
власність – невідомо“, – розповідає Ігор Лисовець і зауважує, що місцева влада, зокрема голова Східницької ТГ, звернення активістів ігнорують.

Зрештою, слова активістів – не єдиний доказ зв’язків кінцевого бенефіціара ТОВ “Парк природи” експрокурора Олега Проця та народного депутата Остапа Шипайла. Вони мали тісний зв’язок через іншу фірму – товариство з обмеженою відповід­альністю “Енергоефективні системи”.

Саме Остап Шипайло, заснував ТзОВ “Енергоефективні системи”. Нині
фірмою керує Тетяна Проць. Жінка є дружиною власника ТзОВ “Парк природи” і бази відпочинку “Майдан” Олега Проця. Саме ця особа вказана в його декларації за 2016 рік. Тобто Остап Шипайло, ставши народним депутатом у 2019 році, переписав “Енергоефективні системи” не на абикого, а на дружину експрокурора Проця.

ТзОВ “Енергоефективні системи”зареєстрована у звичайному житловому будинку. Мала усього одного співробітника, але водночас надавала широкий перелік видів діяльності (це може свідчити
про те, що діяльність контрагента не спрямована на досягнення реальних результатів господарських операцій і має ознаки фіктивності).

Громадські активісти також написали заяву щодо водозабору з гірської річки, що його база відпочинку встановила для власних очисних споруд. Крім того, намагаються з’ясувати, яким чином великі ділянки впритул із національним парком у двох різних районах опинилися в приватній власності.

Разом із тим, Ігор Лисовець розповідає, що при допиті в поліції слідчі
скептично висловлюються про перспективи справи. “Раз у раз перепитують, для чого це мені. Кажуть, що нічого з того не вийде, бо все вже вирішено. І погрожують відповідальністю за наклепи”, – підсумував громадський активіст.

З Майдану починається ознакований
туристичний маршрут, який пролягає через хребет Середній, гори Віднога (1132 м), Кривий Верх (1072 м), хребет Парашки та закінчується в місті Сколе. Колись у селі працювала одна з найдавніших у Східній Галичині плавильня металу. Село розташоване за 10 кілометрів від курортного селища Східниці, де сотка землі коштує від 2 тисячі доларів і вище.

Східницьку селищну раду, в чиїй компетенції є комунальна дорога, яку раніше перекрили власники ТОВ “Парк природи” і яка, зокрема, веде до
відпочинкового комплексу “Майдан”, очолює Іван Піляк. Він тут селищний голова ще з часів президентства Віктора Януковича – 2010 року. Також він був помічником народного депутата, члена Партії регіонів Валентина Ничипоренка. Саме родині Нечипоренка, за даними ЗМІ, раніше і, можливо, зараз належав готельно-відпочинковий комплекс “Три сини і донька” у Східниці. Тут Піляк до обрання на посаду мера був виконавчим директором.

Дружина багаторічного голови Східниці, Мар’яна, також любить готельний
бізнес. Є власницею готелю “Тустань”, засновницею лікувально-реабілітаційного центру “Здоров’я”.