Сіль, пампушки і дідух: як у Львові святкують Різдво

logo


Львів

06.01.2019 20:38

Усі наїдки Святвечора без молока, м’яса і жирів, страв має бути 12

За темою

Різдво Христове готуються відзначати християни східного обряду. Родини зберуться до святої вечері: поки що господарюють на кухнях та накривають столи, де має бути 12-ть традиційних страв. І тільки-но зійде перша зірка, сідають за стіл із колядою. Як це відбувається на Львівщині у селі Липники бачила Ірина Саєвич.

Від ранку на кухні родини Вендзиловичів кипить робота. Готують страви до святкової вечері усі члени сім’ї: від наймолодшого до найстаршого. 88-річна пані Дана із онуками ліпить вареники.

Усі наїдки Святвечора без молока, м’яса і жирів. Та й того не куштують до першої зірки – дотримуються посту. Стосується це лише дорослих. Майбутній священик Юліан Вендзилович пояснює переваги відмови від масної їжі.

“Дозволити Богові наповнити наповнити нас миром, любов’ю, благодаттю, тими дарами, які він для нас всіх приготував. І тому є дуже важливо, знаєте, десь так відкласти те, що є матеріальним і поставити його на друге місце, а насамперед поставити Бога”, – каже чоловік. 

Родина готує за рецептами, які зберігають від своїх пращурів.

“Тут я зберігаю рецепти, бачите, які вони пошкоджені, але написані рукою бабці, чоловікової бабці. А тут є ще такий старовинний перепис пампушків. Більше я ніде такого не зустрічала”, – каже господар дому. 

А господиня Оксана Вендзилович розповідає: “Щоб зробити пампушок, беремо ложку, вмочаємо її в олію, руку в муку, ложкою накладаю на цю руку, всередину і тоді закриваю його, викладаю. Вони собі ростуть. Теж треба дуже пильнувати, щоб не переросли, бо як переростуть, то будуть пухкі, але триматимуть форму. То треба вловити момент”. 

Основну страву – кутю – доводить до смаку голова сімейства. Після завершення приготування страв, починають оформлювати стіл. На нього за звичаєм кладуть часник. Це символ здоров’я. Освячені сіль та хліб для достатку. В центрі наїдків свічка, яка символізує світло, що приніс Ісус. А ще ставлять порожню тарілку для тих, кого вже немає поряд.

Перед тим як сісти до вечері, сім’я молиться й куштує проскурку – богослужбовий літургійний хліб. А далі родинна трапеза. За Святою вечерею традиційно колядують.

Юліан Вендзилович каже: “Центральним в ці дні є Богослужіння і коляда. Для того щоб подібно до того, як пастушки, царі, Марія з Йосифом, пережити ці події, не лише прочитати, почути про них, але глибоко пережити всім своїм єством”. 

Не обійшлося цьогоріч у Львові і без традиційного різдвяного дідуха. Його встановили поблизу гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла. Урочиста процесія вийшла з різдвяним солом’яним символом від ратуші. У колоні від малого до великого вбрані у костюми колядників. До різдвяної ходи міг долучитися кожен охочий. 300-кілограмовий різдвяний дідух – заввишки три метри. Щороку його оновлюють та укріплюють, тож його вага збільшується. Солом’яний символ свята сплети 8 років тому кілька родин зі Львівщини. 

Ірина Саєвич, Євген Радіон, Львівська область, “5 канал”

Відео за темою

Дивіться також фотогалерею за темою:

У Львові влаштували передноворічний забіг Сант – ФОТО