Сьогодні Львівському університету імені Івана Франка виповнюється 360 років

logo


image

У мережі лунають різні побажання на адресу своєї альма-матері – від серйозних, як-от проректора ЛНУ Володимира Качмара до жартівливих від актора-гумориста Тараса Стадника.

Його заснування виміряють від дати надання привілею короля Речі Посполитої та присвоєння “гідність Академії і титул Університету”, який отримав 20 січня 1661 року колегіум при монастирі Єзуїтів у Львові, інформує “Еспресо.Захід”.

З нагоди ювілею педагогічний склад та студентів привітав ректор Університету Володимир Мельник.

“Саме Ваша щоденна праця перетворила Університет на унікальний соціокультурний феномен, який генерує неповторну атмосферу інтелектуальної свободи та поваги до Гідності творчої особистості, є середовищем творення української духовної культури.

Кожен із Вас є важливою органічною частиною університетської спільноти! Тому сміливо продовжуйте формувати міцне підґрунтя для утвердження в українському суспільстві найважливіших загальнолюдських та українських цінностей – справедливості, демократизму й свободи”, – написано у вітальному слові ректора.

У мережі лунають різні побажання на адресу своєї альма-матері. Є ось такі серйозні, як на своїй фейсбук-сторінці написав проректор ЛНУ ім. І. Франка Володимир Качмар:

“В той час Львів перебував у складі Речі Посполитої. 20 січня 1661 р. Ян ІІ Казимир підписав привілей, яким надав школі єзуїтів “гідність Академії і титул Університету” із правом встановлення генеральних студій на кожному з двох дозволених факультетів, тобто, теології як схоластичної, так і моральної, філософії, математики і обох прав, медицини і вільних мистецтв. Приміщення Львівського університету знаходилося на сучасній вулиці Театральній. Щирі вітання з ювілеєм Нашого Університету!”.

А є й жартівливі, як, до прикладу, пролунали від відомого гумористичного актора Тараса Стадницького:

“Львівському національному університету імені Івана Франка – 360 років, Львівській залізниці – 160 років. Питання: як студенти зі Стрия 200 років добиралися до Львова на навчання?

Такий жарт колись був у нашій гумористичній історії. Навряд чи Львівський університет гордиться, що я там вчився (та й навряд чи пам’ятає), але я дуже тішуся, що п’ять років свого життя провів саме там і саме з тими людьми. З днюшкою, Альма-матер!”.

Довідка.

Львівський університет вважається одним з найстаріших в Україні. Роком його заснування, як вищого навчального закладу, вважається 1661. Хоча виник він не на порожньому місці. У той час у Львові було два осередки освіти, які претендували на статус університету, чи академії. Це була Львівська братська школа та Єзуїтський колегіум. Обидві діяли з 1580-х років.

Більший вплив на короля та польську шляхту, звісно ж, мав потужний католицький орден Єзуїтів, який і добився перетворення їхньої колегії на університет.

Впродовж своєї історії найстаріший виш Львова називався і Йосифінським університетом, і Університетом Франца І, і Яна-Кахимира, і, врешті, Івана Франка, який, вчився тут, але так і не зміг стати викладачем у ньому.

Спочатку головні приміщення університету розміщувались на вулиці Театральній при монастирі Єзуїтів (зараз Церква Петра і Павла), згодом перебрались на вулицю Грушевського, де зараз біологічний та геологічний факультети, а після Першої світової війни головний корпус розташувався у колишній будівлі Галицького сейму на вулиці Університетській.

Зараз це один з найкращих навчальних закладів України, який щоразу входить у перелік топ-вишів, як за рівнем освіти так і за вподобаннями абітурієнтів.