Сьогодні у Львові відкрили пам’ятник Василеві Стусу

logo


Погруддя поету, перекладачу, прозаїку, літературознавцю та правозахиснику авторства Віталія Думина встановили на території Львівського навчально-виховного комплексу ім. Василя Стуса «Спеціалізована школа І ступеня – гімназія міжнародних відносин» (вул. Повстанська, 14). Школа носить ім’я Стуса з 1999 року.

Нагадаємо, що  Василь Семенович Стус (6.01.1938 – 4.09.1985) – один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Лауреат Нацыональної премії ім. Тараса Шевченка (1990), Герой України (2005, посмертно). За власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури зазнав з боку радянської влади репресій. Його творчість була заборонена, а сам він засуджений до тривалого перебування у місцях позбавлення волі, де й загинув.

Рішення про встановлення пам’ятника прийняв 26 липня виконавчий комітет Львівської міської ради. Функції замовника на проектування, виготовлення та встановлення погруддя було покладено на Львівський навчально-виховний комплекс ім. Стуса. 

У навчальному закладі пам’ятник називають народним, адже збирали на нього кошти усією громадою – із долученням до доброї справи вчителів та батьків школярів. «Так, він повернувся до нас, гнаний і цькований радянською владою, мордований у таборах, але нескорений і з гордо піднятою головою… на п’єдесталі, – зазначено на сайті школи. – Ми, вчителі та учні навчально-виховного комплексу, який понад два десятиліття з честю носить ім’я Василя Стуса, хочемо, щоб цей нескорений борець за Українську державу був увіковічений у камені перед нашим закладом. А для цього потрібна ваша співучасть, небайдужість і той життєдайний національний дух, який був притаманний НАШОМУ Стусу. Будемо вдячні за вашу допомогу у спорудженні пам’ятника поету-дисиденту біля стін НВК ім. Стуса. Кожен із Вас має можливість придбати «цеглинку», яка стане частинкою громадського пам’ятника».

Кошти (близько 30 тис. гривень) зібрали доволі швидко. Сьогодні погруддя урочисто встановили. На відкриття пам’ятника до Львова запросили сестру поета – Марію.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів