Стебник опинився на межі техногенної катастрофи через загрозу прориву дамби «Полімінералу»

logo


Підприємство «Полімінерал» у Стебнику/Фото: Прес Центр

image

У Стебнику критичний рівень наповнення хвостосховищ

У Львівській ОДА на засіданні комісії ТЕБ та НС обговорили ситуацію з критичним рівнем наповнення хвостосховища «Полімінералу».

Як пише «Четверта студія» з посиланням на «ВАРТО», за підсумками засідання комісії ТзОВ «Зорема Вест», ПрАТ «Полімінерал» доручили забезпечити постійний моніторинг рівнів солей у хвостосховищі та стану дамби, а також оперативно інформувати усі причетні аварійно-рятувальні служби та органи цивільного захисту про можливість виникнення прориву дамби хвостосховища.

Окрім цього –  розробити індивідуальний регламент дозованого скиду розсолів із хвостосховища Стебницького родовища калійних солей в річку Солониця. Його розглянуть на наступному засіданні комісії ТЕБ і НС.

Басейнове управління та департамент екології звернеться до Держводагентства щодо встановлення пункту моніторингу на р. Солониця для спостережень за впливом хвостосховища Стебницького родовища калійних солей на якість поверхневих вод.

Довідково. Стебник — місто в Дрогобицькій міській громаді Дрогобицького району Львівської області України. Розташоване в Дрогобицько-Бориславському промисловому районі за 8 км на південний захід від районного центру Дрогобича, за 4 км від Трускавця. Залізнична станція на лінії Дрогобич-Трускавець. Навколишні села — Болехівці, Доброгостів та Станиля. Населення — 20993 осіб (2013 рік), територія міста — 8,9 км². Місто відоме одним з найбільших в Україні родовищ калійних солей, яке, проте, внаслідок екологічної катастрофи 1983 року не експлуатується.

14 вересня 1983 р. після сильного дощу відбувся прорив ґрунтової дамби хвостосховища між пікетами 7 та 8. Величезна маса висококонцентрованої ропи та твердих відходів (мулу) ринула у басейн р. Солониці, а з неї — у р. Тисменицю й далі в р. Дністер та Чорне море. Сумарна маса цього викиду становила понад 5 млн т, це був селевий потік з потужним гідравлічним напором. Величезна маса соляних відходів забруднила всю навколишню територію (річки, сади, городи, поля, ліси), що завдало шкоди флорі й фауні району, а також гідробіонтам річок Солониці, Тисмениці, Дністра та Чорного моря. Аварія висвітлила всі наявні недоліки запроваджених в Україні радянських технологій, які застосовувались на російських і білоруських підприємствах, які використовують дещо іншу сировину — так звані сильвінітові руди і призначені для виробництва хлорних калійних добрив.

Після цього об’єм виробництва калійних мінеральних добрив у Стебнику зменшився, проте ймовірність прориву дамби хвостосховища зберігається, оскільки в дамбі наявні дрібні тріщини, але належних запобіжних заходів не було вжито

Відео архівне


Скриншот

Коментарі

Позначки: дамба, добрива, Полімінерал, Стебницьке родовище, хвостосховище