Стоїть руїною вже багато років: чи рятуватимуть костел святого Марка у Варяжі (Фото)

logo


МІСТО

Усередині пам’ятки збереглися фрагменти розписів

Усі фото: Galnet

Костел святого Марка, що у Варяжі (Червоноградський район), – пам’ятка архітектури національного значення XVII століття. Він входить у Державний історико-культурний заповідник міста Белз і підпорядковується Міністерству культури та інформаційної політики України. 

Пам’ятка перебуває в аварійному стані вже довгий час. Розписи, якими прикрашений храм, поступово руйнуються. 

Пам’ятка стоїть руїною вже багато років. Ще на початку 1990-х років мав бути ремонт даху, його почали і не завершили. Опало склепіння. На жаль, державні установи можуть проводити роботи на пам’ятках лише тоді, коли виділені кошти з бюджету. Поточний ремонт там неможливий, потрібні протиаварійні роботи. Для того, щоб врятувати розписи, які є в захристії, достатньо було б невеликої суми: зробити дах, щоб убезпечити хоча б захристію від руйнування, – прокоментував Galnet начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик.

Час від часу туди приїжджають волонтерські групи та прибирають територію від сміття. 

Раніше, у 2017-му році, на замовлення Сокальської РДА виготовили проєктно-кошторисну документацію на проаварійні роботи. Тоді їх таки не почали через відсутність фінансування.

Костел потрапив у рейтинг пам’яток, роботи над якими планують фінансувати у межах «Великої реставрації», пояснює директорка Державного історико-культурного заповідника у Белзі Оксана Калиш.

У 2021-му році ми не потрапили у цей перелік. На 2022-й рік ми подали заявку, але наразі державний бюджет не затверджений, відповідно ми не знаємо, скільки виділять на «Велику реставрацію». Ми плануємо виготовити проєктно-кошторисну документацію та зробити першочергові протиаварійні і реставраційні роботи, – пояснює Galnet Оксана Калиш.

За інформацією краєзнавчо-туристичного порталу «Край», костел святого Марка звели у 1688-1693 роках за проєктом архітектора Войцеха Ленартовича. Утім, деякі дослідники сумніваються у цьому і вважають, що він зводив споруду за планами іншого архітектора – Яна Міхала Лінка.

Фундатором монастиря отців піярі, для якого й звели бароковий костел святого Марка, є місцевий магнат, дідич Варяжа Марек Матчинський.

Костел має незвичну планувально-просторову структуру. Він складається з чотирьох прямокутних об’ємів, які зменшуються за висотою у напрямку від фасаду до апсиди. При цьому кожна з чотирьох частин храму має свій фронтон, виконаний, як і фасадний, у бароковому стилі.У 1810-му році відомий на той час львівський художник-монументаліст  Станіслав Строїнський намалював там фрески. У радянський час костел закрили та перетворили його на склад і крамницю.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.