«Теплі» кредити: приклад показує Львів

logo


Нині для ОСББ та ЖБК міста Львова діє міська програма відшкодування 30% суми енергоощадного кредиту. А разом з урядовою фінансовою допомогою у розмірі щонайменше 40% вони можуть розраховувати на компенсацію більшої частини «теплого» кредиту – 70%. Якщо ж у будинку є отримувачі субсидій, то відшкодування буде ще більшим. На реалізацію міської програми у 2017 році виділено з міського бюджету 8 млн. гривень.

 «Львівські ОСББ на власному досвіді доводять, що брати участь у цій програмі вигідно, що на енергоефективні заходи можна залучати дешеві кошти і завдяки досягнутій значній економії на комунальних послугах після їх впровадження ці кошти швидко повертаються», –  зазначив  очільник Держенергоефективності Сергій Савчук у ході прес-туру до Львова на тему: «Історії успішної термомодернізації ОСББ. Львів», організованого Держенергоефективністю спільно з проектом USAID «Муніципальне енергетична реформа в Україні».

 Одним з таких ОСББ, яке двічі скористалося програмою «теплих» кредитів, є ОСББ «Берегиня». Спочатку ОСББ залучило кошти у сумі 143 тис. грн. на встановлення приладів обліку тепла та електроенергії, заміну вікон у під’їздах, модернізацію освітлення. А після отримання від держави відшкодування у сумі 62,4 тис. грн., а від місцевої влади – 42,9 тис. грн., фактичні витрати ОСББ склали лише 37,7 тис. гривень.

«Ми відразу відчули ефект: адже витрати на оплату електроенергії у під’їздах зменшилися у 4-5 разів, а кредит виплатили легко і менше ніж за рік. Це стало для нас стимулом продовжувати реалізовувати енергоефективні заходи, аби зменшити комунальні платежі та жити у теплих оселях. Другий кредит взяли вже на утеплення будинку на суму 1,3 млн. грн. Як і минулого разу отримали подвійну компенсацію:  з державного бюджету – 410 тис. грн., з міського бюджету – ще 400 тис. грн. У результаті проведених робіт у січні цього року вартість опалення 1 м2у будинку склала 23 грн., що на 30% менше ніж в середньому по місту, де вона наразі становить 32 гривні», – розповіла голова ОСББ «Берегиня» Олександра Слободян, демонструючи журналістам впроваджені у багатоповерхівці заходи.

Інше львівське ОСББ «Стрийська, 93» залучило 1,9 млн. грн. на утеплення багатоповерхівки і також отримало подвійне відшкодування: від держави – більше 671 тис. грн., від міста – 400 тис. грн. Отож, реальна вартість утеплення для ОСББ склала лише 834 тис. грн. або 43% початкової вартості.

«У результаті  вартість опалення 1 м2у цьому будинку склала 21 грн., тоді як в інших не утеплених будинках Львова вона сягає  від 35 до 38 гривень», – наголосила Стефанія Климко, голова Асоціації ОСББ «Оберіг», до складу якого входить ОСББ «Стрийська, 93».

«Все це промовисті докази того, наскільки економічно вигідно брати участь у програмі. Навіть за умови великого кредиту сумою більше 1 млн. грн. витрати ОСББ складуть 55% і менше. Решта – це державна та місцева фінансова підтримка. Кожна квартира тут сплачує в середньому 129 грн. у місяць за кредитом, а заощаджує при цьому 413 грн. у місяць, – повідомив Савчук. – Головне ж, що завдяки енергоефективним заходам мешканці будинків менше сплачують за комунальні послуги».

Ігор Галущак

Львів