Топ-5 скандалів зі львівським сміттям

logo


Після пожежі і наступним обвалення сміття на Грибовицькому сміттєзвалищі 30 травня 2016 року, через що його закрили, Львів та вся Україна зіткнулися із проблемою сміття, яке стало нікуди вивозити з міста.

Так, 21 травня поліція повідомила, що у селі Підгірці Обухівського району Київської області були виявлені вантажівки, які несанкціоновано звалюють сміття на землю, після чого поверхню розрівнювали бульдозером. Хоча транспорт був з номерами Києва та Київської області, згідно з документами, 20 тонн сміття привезли саме зі Львівської області.

У відповідь у Львівській мерії заявили, що львівське походження сміття не підтверджене, а ті, хто вивозить сміття за укладеними договорами та викидає за межами полігонів, повинні бути притягнуті до відповідальності.

Крім того, в цей самий день повідомлялося, що після сильних дощів на львівські вулиці випливло сміття, з вивозом і переробкою якого існують проблеми.

НВ публікує топ-5 скандалів, пов’язаних зі Львівським сміттям.

1. 17 березня мер Львова Андрій Садовий заявив, що останній полігон у Покровську Донецької області розірвав договір про вивезення львівського сміття “у зв’язку з тиском з боку держструктур”. Після цього сміття зі Львова деякий час не вивозили.

Перед цим, 24 січня, через проблеми з вивезенням сміття Садового жорстко розкритикував Гройсман. Зокрема, прем’єр зазначив, що завдяки децентралізації, Львів має бюджет розвитку у розмірі 1,8 млрд гривень і говорити про фінансові труднощі у вирішенні проблеми з відходами недоречно.

Мусор на улице Тарнавского во Львове 20 марта 2017 года / Фото: Радіо СвободаСміття на вулиці Тарнавського у Львові 20 березня 2017 року / Фото: Радіо Свобода

За даними Львівської облдержадміністрації, перевантаженими були 380 контейнерних майданчиків, де накопичилося більше ніж 1400 тонн відходів. Повідомлялося також, що через проблеми з вивезенням сміття можуть закрити школи.

27 березня Садовий повідомив, що Львів домовився про вивезення сміття із п’ятьма містами, проте всі вони підписані на невеликі терміни. 28 січня в облдержадміністрації заявили, що з міста вивезли 68,9% сміття.

2. Під час колапсу з вивезенням сміття зі Львова 22 березня Садовий запропонував створити звалище в Чорнобильській зоні.

“Львів щоденно виробляє 600 тонн відходів. Якщо, не дай бог, трапиться біда в іншому місті? Київ виробляє 3 тис. тонн відходів щодня. У нас є Чорнобильська зона. Чому б не зробити там резервний полігон, для всієї країни?”, – сказав він.

Проте вже 23 березня мер Львова заявив, що ідея створення звалища в Чорнобильській зоні була продиктована емоціями.

“Я не вважаю це доцільним. На моє переконання, Чорнобиль – це повинна бути зона, де треба впроваджувати відновлювальні джерела енергії, де треба думати про рекреацію. Це були мої певні емоції. Не мені вирішувати, що там має бути. Є компетентні органи, які цим займаються”, – прокоментував зміну своєї позиції Садовий.

Причому 25 квітня у зоні відчуження біля відселених населених пунктів Бобер та Королівка і справді були виявлені 9 куп сміття зі Львова.

Фото: kv.npu.gov.uaФото: kv.npu.gov.ua
Фото: kv.npu.gov.uaФото: kv.npu.gov.ua

З кожної купи правоохоронці вилучили документи або їх фрагменти, які підтверджують походження твердих відходів.

3. 19 січня стало відомо, що уЛьвові вирішили облаштувати п’ять розвантажувальних станцій для брикетування і перевантаження сміття.

“В результаті брикетування об’єм сміття зменшиться у 5-6 разів, а після того, як їх загорнуть у промислову плівку, брикети стають герметичними. Є полігони, готові приймати наше сміття лише у такому стані”, – заявив у зв’язку з цим Садовий.

Мер також говорив про можливості вивозити оброблене таким чином сміття у Польщу.

Планувалося, що розвантажувальні станції, які будуть цим займатися, розмістять за п’ятьма адресами: Стрийська, 193, Городоцька 280, Пластова 13, Шевченка 327г, Персенківка 19.

25 січня у Львові перекрили три вулиці на знак протесту проти цього рішення. Спочатку перекрили дороги на вул. Широка і Шевченка. Трохи пізніше – на вулиці Стрийській.

Участники акции протеста на ул. Шевченко / Фото: патрульная полиция ЛьвоваУчасники акції протесту на вул. Шевченка 25 січня / Фото: патрульна поліція Львова

Так, з 18:00 близько 30 людей ходили по пішохідному переходу по вул. Широкій. Люди тримали плакати з написами “Геть сміттєву мафію!” та “Ні Грибовичам-2 на Білогорщі”.

Крім того, 7 березня ввечері у Львові мешканці мікрорайону Рясне-1 перекрили дорогу, вимагаючи прибрати сміттєсортувальну лінію поблизу житлових будинків.

Фото: Igor Zinkevych via FacebookПротест у мікрорайоні Рясне-1 7 березня / Фото: Igor Zinkevych via Facebook

Протестувальники в годину пік безперервно ходили по пішохідному переходу, не пропускаючи автомобілі та громадський транспорт. В результаті утворився величезний затор.

“Ми знову змушені вдаватися до радикальних дій, оскільки міська влада не має наміру дослухатися до наших вимог і таки планує сортувати і пресувати сміття на колишньому Львівхімсільмаші, а це за 200-500 метрів від наших будинків”, – заявила активістка ГО Розвиток громади Оксана Марушевська.

4. В кінці січня Львівська облдержадміністрація передала Львівській міськраді ділянку площею 12,8 га на території колишнього гірничо-хімічного комбінату Сірка у Яворівському районі під будівництво нового полігону для вивезення твердих побутових відходів та сміттєпереробного заводу.

Проте лише за кілька тижнів, 16 лютого, на засіданні науково-експертної групи оприлюднили інформацію про те, що ця ділянка не відповідає нормативним вимогам для облаштування полігону, і будівництва об’єктів поводження із твердими побутовими відходами.

Згідно з висновками групи, ділянка розташована у карстово небезпечній зоні, у якій за державним будівельними нормами не допускається будівництво полігонів.

Крім того, вона не відповідає нормам щодо відстані від полігона до відкритих водойм, культурно-оздоровчих об’єктів, водозаборів і заповідних територій.

17 березня стало відомо, що Львівська облдержадміністрація запропонувала міській владі нову земельну ділянку для облаштування звалища сміття біля села Добряни Миколаївського району, за 28 кілометрів від Львова площею 100 га.

Ділянка, що виділяється, належить до категорії земель промислового призначення вапнякового характеру і не придатна для сільськогосподарського використання.

5.

21 квітня стало відомо, що Кабмін і влада Львівської області та Львова знайшли тимчасове рішення проблеми утилізації твердих побутових відходів у місті.

Планувалося, що сміття зі Львова буде вивозитися й утилізуватися на полігонах інших міст Львівської області протягом часу, поки Львівська міська рада прийме остаточне системне рішення щодо способу його подальшої утилізації.

15 травня, незадовго до того, як львівське сміття випливло на вулиці через дощі, мер Львова Андрій Садовий попередив про наближення нового сміттєвого колапсу.

Читайте також: Львівське сміття допоможуть спалити китайці

За його словами, у Львові накопичилося понад 7 тисяч тонн відходів, які нікуди вивозити. Ситуація настільки критична, оскільки Меморандум про співпрацю з районними адміністраціями Львівської області не виконується, зазначив Садовий.

“Там (у Меморандумі – ред.) є цифра – 570 тонн на день. Зараз є три міста, які приймають сміття, і ми можемо вивозити на день лише 80 тонн. Зараз на майданчиках є понад 800 тонн сміття, яке ми не можемо вивезти. Про це питання якісно проінформовані і президент, і прем’єр”, – заявив мер.

За його даними, зараз сміття зі Львова приймає Червоноград (10 тонн), Буськ (40 тонн) і Новояворівськ (40 тонн).

НВ