Трагедія в Грибовичах: що вдалося з’ясувати та зробити за рік

logo


Трагедія в Грибовичах: рік по тому. 28 травня 2016 р. на сміттєзвалищі під Львовом почалась велика пожежа. Через два дні під завалами сміття загинули троє рятувальників. Тіла ще однієї людини – працівника полігону – так і не знайшли. Внаслідок трагедії Львів і ще чотири райони області втратили постійне місце для вивезення сміття.

За рік вивезення побутових відходів стало найважливішою темою, як для можновладців, так і для львів’ян. Кожному мешканцеві довелося змінити своє ставлення до сміття.

«Мене завжди дратує, коли купують у супермаркетах упаковки, а потім ті упаковки треба викидати, треба думати, що купляти і працювати з молоддю», – вважає львів’янка пані Христина.

«Ми в сім’ї почали сортувати сміття: скло, пластик, папір і харчові відходи, але, чесно кажучи, я не знаю, чи воно дальше сортується на фабриках. Мені здається, шо воно дальше зсипається на одну купу», – каже львів’янин Орест.

Водночас, розслідування причин трагедії триває досі. Дві справи, що стосуються працівників «Збиранки» та департаменту ЖКГ скерували до суду. Матеріали ще однієї – щодо посадовців міськади – Генпрокуратура передала доопрацьовувати у Тернопільський слідчий орган. Офіційною причиною пожежі в Грибовичах у прокуратурі вважають недбалість чиновників та комунальників. Слідство відкинуло версію навмисного підпалу. Аби дійти такого висновку, знадобилось аж вісім місяців.

«Досвід проведення таких експертиз в експертів, дякувати Богу, не великий. Кількість спеціалістів і обсяг тієї роботи, який потрібно було провести, дійсно є об’ємним і матеріали кримінального провадження, які ми озвучили, також є об’ємними», – пояснив перший заступник прокурора Львівської області Олександр Русецький.

У місті ж щодня рахують переповнені сміттєві майданчики. Великі надії мали на Меморандум про прийом ТПВ зі Львова. Місяць тому документ підписали 13 мерів міст області.

Та станом на сьогодні сміття приймають — лише 4. В Обласній адміністрації в цьому звинуватили міську владу.

«Для того, щоби місто Львів використало свій шанс, очільникам Львова не треба сидіти в кабінетах, а треба їхати до людей і вже не викликати такої думки, що вже на сьогоднішній момент Львів не зацікавлений, щоби вирішувати проблему з твердими побутовими відходами», – вважає голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.

Однак, у міськраді із цим категорично не погоджуються. Тут переконані: сміттєва блокада Львова створена штучно.

«Кожного дня для мене проблема номер один – вивезення відходів. Кожен день я починаю роботу з аналізу ситуацій: скільки майданчиків сьогодні переповнених, яка ситуація з перевізниками, де, хто і кого затримав, яка допомога потрібна. Це надзвичайно важко в таких умовах працювати. Всі стоять з боку, спостерігають, посміхаються і тільки пхають палки», – заявив міський голова Львова Андрій Садовий.

На допомогу Львову прийшли європейці. За грант французького уряду компанія Egis розробляє для Львова стратегію поводження з відходами, проект рекультивації Грибовицького полігону та будівництва сміттєпереробного комплексу. Його, найімовірніше, будуватимуть на території ТЕЦ-2. Закінчити проект і почати перші будівельні роботи мають вже в кінці цього року. Такі ж терміни і щодо рекультивації у Грибовичах.

«Що стосується Грибовичів, попередні роботи розпочнуться до кінця цього року, тому що має бути проведена державна експертиза, адже залучатимуться кошти міжнародних організацій, – пояснив керівник проекту французької компанії «Egis»Крістофер Раунд.

Окрім Львова у сміттєвій блокаді опинились ще чотири райони Львівщини. Що робити з відходами – остаточної відповіді на це питання за рік не дали ані на обласному, ані на державному рівні.