У цьому відділенні виходжують навіть 500-грамових немовлят

logo


Головний неонатолог області, член Асоціації неонатологів України Ольга Децик уже 39-й рік завідує відділенням патології недоношених новонароджених дітей в обласній клінічній лікарні, була ініціатором його створення. Тепер тут лікують до 800 недоношених дітей на рік. І, що цікаво, “виходжують” навіть 500-грамових немовлят, про це йдеться в публікації газети Експрес.

— У яких умовах ви працювали тоді і тепер?

— Пам’ятаю, як у перші роки створення нашого відділення, коли ще не було інкубаторів, для наших недоношених пацієнтів ми робили кубельця з вати, щоб їм було тепло. Так-так, гріли наших діточок у такий досить примітивний спосіб! (сміється). Ніхто ж тоді не знав, як має виглядати таке відділення, які схеми лікування таких новонароджених. У ті часи (це був 1975 — 1978 роки) до семи днів недоношених дітей із пологового будинку нікуди не переводили. Відтак за цей час вони там або одужували, або помирали від важкої інфекції — стафілококу, різних уражень шкіри, менінгіту, фурункульозу. І що довше хвора дитина перебувала в пологовому будинку, то складніше було її вилікувати. Відтак заражалися й інші діти. Тому постало питання, що ж робити з цими передчасно народженими дітьми, де і як їх лікувати, щоб не помирали? Їх ставало щораз більше… Відтак спільними зусиллями було прийнято рішення про створення відділення для передчасно народжених.

— А чим відрізняються недоношені діти від тих, які народжені з нормальною вагою?

— Новнароджені від 500 грамів до 1,5 кілограма — це особлива категорія немовлят. У них незріле все: мозок, центри слуху, мови, зору, нервова система, що формуються з ростом та розвитком дитини. Діти, яких ми виходжуємо, виростають, одружуються і навіть запрошують на весілля. Скажімо, моя вихованка, яка мала вагу при народженні 1200 грамів, народила цілком здорового хлопчика з вагою майже чотири кілограми, її синові вже виповнився рочок! У нас є фотогалерея діток, яких ми виходили. Але запитайте батьків, який важкий шлях вони проходять для того, щоб ці діти виросли такими…

— Через що більшість дітей нарожується недоношеними?

— Одна з головних причин — це, на жаль, стан здоров’я матері, батька, а, точніше, наявність у їх організмі інфекції, до чого дорослі люди, які створюють подружжя, не завжди серйозно ставляться. Також різні аномалії розвитку плоду, про які жінка довідується вже під час вагітності чи після народження дитини. Але здоров’я дитини — це проблема не лише медиків. Діти, які народжуються з вагою до півтора кілограма — група найвищого ризику. І нерідко цей діагноз (недоношеність) супроводжує їх якщо не все, то майже все життя. Тому доношуйте своїх дітей, вагітнійте і пильнуйте цю вагітність, заздалегідь готуйтеся до неї. Бо доносити дитину — велика справа. Організм дозріває у лоні матері й у майбутньому вже не потребує стільки капіталовкладень. Тому, перш ніж вагітніти, враховуйте всі нюанси. Бо від здоров’я батьків і того, у яких умовах відбулося зачаття, багато залежить.

Ірина ШЕЛУПЕЦЬ

фото Ярослава Станчака