У Львові реставрують стародавню ікону «Страсті Господні» зі села на Сколівщині (Фото)

logo


ЛЮДИ

Ікона датована кінцем XVІ – початком XVІІ століття

На фото фрагмент ікони «Страсті Господні». Усі фото –Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триває підготовка до майбутньої виставки ікон із колекції установи «Воскресіння», яку планують відкрити у 2023-му році.

Напередодні, 30 жовтня, у музеї розповіли про ікону «Страсті Господні» з церкви Чуда Архангела Михаїла у селі Плав’є, що на Сколівщині. Зараз пам’ятка іконопису перебуває на реставрації. Після оновлення вона ввійде до експозиції майбутньої виставки.

Ікона датована кінцем XVІ – початком XVІІ століття.

Належить до тих яскравих прикладів так званого народного малярства, які представляють події євангельської розповіді в радісних, оптимістичних барвах, без драматизму, що, зрештою, властиво мистецтву візантійської традиції загалом. Годі знайти іншу таку барвисту ікону «Страстей» зі стількома орнаментами, які уподібнюють її до народного килима, – описують у музеї.

Виняткова вона і за своєю композиційною структурою: вісім сцен, за форматом наближених до квадрата, розміщено у два ряди без сцени «Розп’яття». Імовірно, ця ікона початково становила частину триптиха. Її анонімний майстер відомий за цілою низкою ікон, які походять із теренів Бойківщини, – додають в установі.

Ікона «Страсті Господні» надійшла до музею у 1909-му році. Це дар о. Олександра Ковальського. Пам’ятку експонуватимуть уперше.

Вона добре збережена. Реставрацією твору займається художниця-реставраторка Юлія Павлик. На сьогодні розкрито половину малярської поверхні.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.