У Львові відреставрували та експонують автопортрет Тараса Шевченка, виконаний сепією

logo


МІСТО

В Історичному музейному комплексі НМЛ імені Андрея Шептицького кажуть, Тарас Шевченко ввів техніку сепії в українське мистецтво

Фото з реставраційної майстерні.
Фото надали в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького

В Історичному музейному комплексі НМЛ імені Андрея Шептицького триває проєкт « «Красота Барвности»: виставка української кольорової  графіки». Його присвятили 50-літтю з часу започаткування майстерні реставрації творів графіки в НМЛ.

Ми відібрали найбільш показові роботи, які найкраще ілюструють досягнення реставраторів за весь час розвитку цього напряму реставраційної справи у музеї – з 1970-х років, – розповідають в установі. 

У межах проєкту представили роботи Тараса Шевченка, Миколи Пимоненка, Софії Зарицької, Василя та Миколи Кричевських, Олени Кульчицької, Олекси Новаківського, Леопольда Левицького та інших відомих і забутих майстрів.

Чільне місце на виставці займає робота Тараса Шевченка «Автопортрет» 1849-1850-х років, яку митець створив в Оренбурзі під час Аральської експедиції та першого заслання. Це один із найдавніших творів, представлених у межах проєкту. 

Тарас Шевченко ввів техніку сепії в українське мистецтво. Вона – одна з його улюблених: нею він виконував замальовки, пейзажі, автопортрети. Також використовував сепію для створення ескізів до офортів. Ця техніка дуже незвична, нею рідко користувалися художники, адже матеріал дуже рідкісний. Сепія – це чорнило каракатиці, яке важко добувати. Однак, твори у такій техніці мають властивість довго зберігатися, – пояснює Galnet співкураторка виставки Марія Цимбаліста.  

У 1939-1940-х роках твір надійшов із музею Наукового товариства імені Шевченка у Львові в НМЛ. Він мав значні забруднення та пожовтіння основи, плями невідомого походження, розрив та інші пошкодження. 

У 2013-му році роботу оновив художник-реставратор Вадим Волков. Фахівець усунув забруднення, закріпив фарбові шари, доповнив втрати, виконав тонування та інші необхідні процеси.

До речі, крім творів графіки, на виставці можна побачити й деякі деталі «внутрішньої кухні» музейних реставраторів. 

Проєкт можна оглянути до середини лютого. Адреса: Львів, вулиця Михайла Драгоманова, 42.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.