У Львові влада попросила вибачення в євреїв

logo


Минулими вихідними у Львові відкрили меморіальний проект “Простір Синагог”. Громадськості представили результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги “Золота Роза”, фундамент єврейського Будинку навчання Бейт Гамідраш, які були знищені в час Голосокту фашистами.

Це перший в Україні випадок, коли вшанування місць єврейської історії ініціювали та реалізували не громадські організації чи фонди, а міська адміністрація у співпраці з партнерами. Вісім років тому Львівська міська рада оголосила міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору в єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке.

Важливою складовою у “Просторі Синагог” стала ідея Софі Янке, колеги Франца Решке. Вона розробила інсталяцію, що складається з цитат єврейської громади Львова різних періодів: до війни, під час Голокосту та повоєнного періоду. Спільно з науковцями, які досліджують єврейську історію Галичини, пані Янке знайшла цитати з різних спогадів, книжок, інтерв’ю людей, які були пов’язані з єврейським кварталом.

“На жаль, у єврейського народу було багато трагічних і сумних сторінок: Голокост, гетто, концтабори, знущання радянської влади. У 1939 році у Львові жило близько 150 тисяч євреїв, у липні 1944 р. залишилося близько 3 тисяч», — зазначив у своєму виступі Почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні Олег Вишняков.