У селі на Пустомитівщині під час утеплення Народного дому пошкодили історичні архітектурні елементи

logo


МІСТО

Їх уже віддали на реставрацію

Фото: Evgen Bulavin

У селі Підберізці, що на Пустомитівщині, під час утеплення фасаду Народного дому пошкодили два архітектурних елементи – історичні вази. Споруда не є пам’яткою культурної спадщини, однак має історичну цінність.

Офіційно цей будинок не є пам’яткою культурної спадщини, його немає ні у Державному реєстрі, ні у переліку щойно виявлених пам’яток. Збереження таких об’єктів, історичних будівель є справою свідомості місцевої громади. Дуже важливо, аби місцеві розуміли цінність цієї архітектури, – зазначив у коментарі Galnet начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик.

Як пояснили у Підберізцівській сільській територіальній громаді, архітектурні елементи пошкодили ненароком. 

Підрядник з необережності пошкодив дві вази у Народному домі села Підберізці. Їх спрямували на відновлення. Об’єкт не є пам’яткою архітектури, однак ці вази – історія села. Зараз ми будемо робити все, щоб їх відновити, аби вони відповідали первісному стану. Оскільки це сталося через провину підрядника, ми зробимо все можливе, щоб він усе профінансував, – каже Galnet начальник юридичного відділу Підберізцівської сільської ради Назарій Гак.

Фото: Evgen Bulavin

Фото: Evgen Bulavin

Утеплення фасаду виконують за кошти Підберізцівської сільської територіальної громади. 

За історичною довідкою, яку подав голова Комісії культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, про відкриття у селі Підберізці Народного дому у 1935-му році писала газета «Діло».

Архітектором будинку, припускає Іван Щурко, є Євген Нагірний. Окрім того, він додав кілька давніших фото від Володимира Маковецького, який вже намагався розгледіти і розгадати цей дім і його автора. 

Точнішим, десь у коментарях, виявився Протоієрей Андрій Власенко, припустивши авторство Євгена Нагірного. Це і по часу відповідає (1930-ті найплідніші у творчості архітектора) і стиль, зокрема пузаті колони з «єгипетськими» капітелями, трапляються у багатьох проєктах Нагірного молодшого. Подібні «пузаті» колони були запроєктовані для церкви у сусідньому селі Гаї, – пише Іван Щурко.

Фото: Володимир Маковецький

Фото: Іван Щурко

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.