У Жовківському замку, що на Львівщині, відкрили нові виставкові площі

logo


Щойно створена експозиція охоплює 11 залів загальною площею 700 м² та представляє 180 експонатів із фондосховищ Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького. Музей уже відкритий для відвідувачів – відсьогодні, 14 вересня.

Довідково: Замок у Жовкві – пам’ятка архітектури епохи ренесансу. Побудований на замовлення польського військового і державного діяча Станіслава Жолкевського 1594 – 1606 рр. як оборонна споруда. Наприкінці XVII століття був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського.

«Замок у Жовкві оживає на очах – відтоді, як його включили у 2021 році до програми «Велика Реставрація» в межах президентської програми «Велике будівництво», що передбачає відновлення його як об’єкта культурно-історичної спадщини упродовж кількох наступних років. Все літо тут кипіла інтенсивна й напружена робота», – говорить генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, до складу якої входить Жовківський замок, Тарас Возняк. І додає, що на подію приїхав міністр культури та інформаційної політики України  Олександр Ткаченко, аби урочисто відкрити у замку першу чергу нової експозиції з особливим акцентом на колекцію творів генія бароко польського художника Шимона Чеховича, портретну галерею історичних особистостей (Станіслав Жолкевський, Ян III Собеський, Богдан Хмельницький, Михайло Казимир Радзивілл, чиї імена були тісно пов’язані з Жовквою) та на предмети шляхетських інтер’єрів XVIII ст.

«Наполегливо запрошую відвідати», – відгукнувся у соціальних  мережах на подію міністр культури. І наголосив, що в цьому і полягає сенс проєкту «Велика реставрація» – відновлювати пам’ятки та підсилювати їх новим змістом: «Повірте, унікальних експонатів у фондосховищах дуже багато. Просто відсутні потрібні приміщення, де виставляти. Але ми це змінюємо». А ще Олександр Ткаченко зазначив, що тривають підготовчі роботи щодо реставраційних робіт: «У 2021-му завершимо протиаварійні та невідкладні консерваційні роботи кухонного корпусу Жовківського замку. Наступний рік – реставрація. Команда замку готуватиме на них проєктно-кошторисну документацію. Жовква – місто із потужним туристичним потенціалом. Як його розкривати – з мером Oleg Volskyi та місцевими депутатами обговорили можливість ревіталізації міста, яка комплексно розкриє Жовкву, як місто-музей. Далі точно (!) буде».

Принагідно. Згідно з інформацією, що її надає «Урядовий портал», «Велика Реставрація» – це програма з відновлення пам’яток культурної спадщини в усіх регіонах України. Передбачає роботи з реставрації, консервації, ремонту на об’єктах культурного значення та пам’ятках культурної спадщини, у тому числі замках, інших фортифікаційних, оборонних, палацово-паркових комплексах.

Програма розрахована на 2021-2023 роки та допоможе перетворити об’єкти матеріальної культурної спадщини на один з основних ресурсів розвитку України, а також перетворити об’єкти на туристичні магніти та покращити умови для виховання майбутньої мистецької еліти.

Реалізацію та координацію програми «Велика Реставрація» здійснює Міністерство культури та інформаційної політики України.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.Фото з ФБ-сторінки Олександра Ткаченка.