Успішний експорт: куди і що продають підприємці Львівщини

logo


Останнім часом український бізнес активно розвивається, набирає обертів і продаж товарів львівських виробників та надавачів послуг за кордон.

Кореспондент сайту 032.ua дізнавався, з ким найбільше торгують представники бізнесу Львівщини, що експортують та куди, і як вийти нашим підприємцям на нові ринки збуту.

Що і в яких об’ємах експортують бізнесмени Львівської області?

За даними Головного управління статистики у Львівській області, наші підприємці активно експортують товари та послуги у країни Європи, куди лише послуг торік експортували  на 472, 1 млн доларів США. 

Ще 1,49 млрд доларів США виручили львівські підприємці від експорту товарів у Європу торік (це на  270 мільйонів доларів більше, ніж у 2017 році).

Основу експорту товарів Львівської області становлять: електротехнічне обладнання, деревина і вироби з неї, зернові культури, жири та олії, які останніми роками завжди очолюють лідерські позиції в списках. За останні роки зросла частка експорту різних промислових товарів. Загалом минулого року підприємства Львівщини експортували товарів на 1,89 млрд доларів США, що на 19,6% більше за показник 2017 року. Найбільшу частку товарів продають саме в країни Євросоюзу (78,6%).

Щодо експорту послуг, то найбільший обсяг у Львівській області припав на послуги з переробки давальницької сировини (комплектуючі, енергоносії, напівфабрикати), на комп’ютерні та інформаційні послуги, транспортні та послуги поштової і кур’єрної служб.

Ці статистичні дані підтвердила кореспонденту 032.ua і начальник відділу торгівлі-керівник напрямку з питань експорту при Львівській ОДА Христина Каліш. За словами посадовця, за останні 8 років, з 2010 по 2018 рік, зовнішня торгівля товарами та послугами Львівщини характеризується поступовим зростанням експорту. Звичайно, у зв’язку з початком війни на сході України, у 2015 році відбувся великий спад і експорт підприємств скоротився на 7,6% (порівняно з 2014 роком), але станом на 2018 рік помічено його стрімке зростання. Це пов’язують із значним перепрофілюванням наших підприємств на співпрацю з Європейським Союзом.

Читайте також: Скільки грошей витратили популярні політичні сили на свою рекламу у Фейсбуці

Підприємці Львівщини ведуть торгівлю зі 160 країнами світу, найбільшими партнерами залишаються країни Євросоюзу, зокрема, Польща, Німеччина, Чехія та Данія. Серед інших країн, популярними у сфері зовнішньої торгівлі є США та Канада.

За січень – квітень 2019 року Львівщина вже експортувала товарів на 716,8 млн дол. США, від цієї суми на 532,6 млн доларів продали товарів саме у Європейський Союз.

Як на Львівщині підтримують підприємців-експортерів?

При Львівській облдержадміністрації з 2018 року працює “Служба експортера”, яка допомагає підприємцям Львівщини у проблемних питаннях під час здійснення експортних операцій, займається пошуком нових ринків збуту і промоцією підприємств області. Фахівці надають підприємцям інформаційну допомогу у питаннях сертифікації, митних процедур, отримання дозволів, скеровують у відповідні служби.

На фото: Христина Каліш

“Станом на 2019 рік у нас на супроводі є 129 підприємств-експортерів Львівської області, які звернулися або з проблемними питаннями, або з питань пошуку нових ринків збуту (їх більшість)”, – пояснила Христина Каліш.

Одним із напрямків роботи “Служби” є пошук нових ринків збуту шляхом організації торгових місій або залучення підприємств до участі в міжнародних виставках та форумах. Торік від Львівської ОДА організували 5 таких місій, до складу яких увійшли представники львівського бізнесу, що зацікавлені у виході на ринок конкретної країни. Наприклад, у 2018-му була можливість налагодити співпрацю з Узбекистаном, Азербайджаном, Молдовою, Італією та Білоруссю, де бізнес взяв участь у зустрічах у форматі В2В/В2G.

Ефективним шляхом пошуку нових ринків збуту також є міжнародні виставки, про які інформує “Служба експортера” та залучає підприємства області до участі у них.

Читайте також: У якому напрямку слід розвивати архітектуру Львова: думки експертів фестивалю “Вежа”

Окрім цього, 2017 року видали каталог “Експортний потенціал Львівщини”, який зараз планують розширювати та розсилають електронним шляхом на міжнародні організації, торгово-промислові палати, посольства, асоціації, форуми та виставки.

Такий каталог є корисним не лише для міжнародної співпраці, а й для внутрішньої: українські підприємці можуть дізнатися більше про потенційних партнерів та масштаби виробництва на Львівщині.

А ще у серпні – вересні у Львівській області відбудеться ряд подій, цікавих для підприємств-експортерів: заплановано торгову місію у Королівство Нідерланди та Францію; 18 вересня при ЛОДА відновить свою роботу Школа експортера для початківців, де шляхом семінарів розкажуть як розпочати збут товарів за кордон.

Хто найбільше експортує на Львівщині?

Експертам досить складно назвати абсолютних лідерів по експорту в країни Євросоюзу з Львівщини, адже кожна експортна категорія особлива та досить складно порівнювати обсяги експорту. Втім, серед найвідоміших підприємств у проекті Представництва Європейського Союзу про перспективи та переваги Зони вільної торгівлі між Україною та ЄС UopenEU назвали: Ферму “Західний Равлик”, Майстерню пряників “Юрашки”, Театр пива “Правда” та Поліграфічну компанію “Диз-Арт”.

Кореспонденту 032.ua вдалося поспілкуватися з представниками Львівської майстерні пряників “Юрашки” та дізнатися про особливості їхньої роботи в Україні та виходу на ринок ЄС.

Колись у Львові “юрашками” називали пряники-медівники, що набули популярності ще у 1841 році. У ті часи на площі біля собору Святого Юра вирував ярмарок з веселими музиками та запальними танцями, а в центрі дійства стояло шатро, де продавались медяники різного кольору та смаку: ванільні, кавові, мигдалеві, помаранчеві…

Читайте також: Як виглядає виставка біблійних рослин у Львівському музеї історії релігії, – ФОТО

“Купити такого “юрашка” в подарунок друзям, рідним чи коханим було святим обов’язком кожного відвідувача ярмарку. Цю давню традицію в 2013 році відродили засновники майстерні Ілля Верхоляк та Олег Луканюк”, – пояснили представники компанії.

Пряники “Юрашки”/Facebook

Станом на нині, львівські майстри презентують 4 види пряничного тіста: класичне імбирне, шоколадне з вмістом какао 72%, біле ванільне та полуничне. Одночасно “Юрашки” розробляють для справжніх гурманів солені пряники також чотирьох видів і смаків, які незабаром вийдуть у продаж.

Окрім великого асортименту стандартних пряників, в “Юрашках” виготовляють їх за індивідуальним замовленням, а також пропонують відвідувачам пряник-розмальовку, яку можна самому розмалювати і з’їсти. Для охочих також проводять майстер-класи з розпису пряників глазуррю.

Усього по Львову є дві таких майстерні в центрі міста, ще два є у популярних торгових центрах у Києві, пряники також продаються у мережі сувенірних магазинів по Західній Україні, власники співпрацюють і з декількома оптовими замовниками.

Читайте також: 6 креативних стартапів від львівських студентів, які можуть бути реалізовані

“Львівська майстерня пряників “Юрашки” кілька років експортує солодкі вироби ручної роботи в Польщу та зараз веде перемовини про поставки з іншими європейськими партнерами. Частково успіху своєї компанії засновники завдячують отриманому кредиту в рамках ініціативи ЄС EU4Business. Крім коштів, які в компанії вклали у налагодження фінансових процесів, бізнес отримав впевненість у власних силах”, – зазначили у компанії.

Бізнесмени кажуть, що насправді смаки українських та закордонних споживачів не відрізняються: усім подобаються гарні пряники ручної роботи, які “купують очима”, а потім оцінюють за смаком.

Читайте також: Ігор Оверченко – львів’янин, що має плантацію кави та ферму в Еквадорі

Основною вимогою європейського ринку називають відповідність продукції стандартам якості і пакування. 

“Ми з впевненістю можемо сказати, що продукція ЛМП “Юрашки” відповідає цим стандартам. Станом на нині, ми – єдині в Україні виробники якісного і смачного пряника ручної роботи з різних видів і смаків тіста”, – резюмували представники львівського бізнесу.

Повне або часткове копіювання без письмової згоди редакції забороняється та вважається порушенням авторських прав