В Нагуєвичах відкрили пам’ятник Петру Франкові

logo


Це перший в Україні пам’ятник синові Івана Франка, розстріляному за вказівкою Микити Хрущова.

14 жовтня в Державному історико-культурному заповіднику “Нагуєвичі” на Львівщині урочисто відкрили пам’ятник синові Івана Франка – Петрові Франку. Єдиному з усіх дітей подружжя Франків, народженому саме в Нагуєвичах. Пам’ятник постав з нагоди 130-ліття Петра Франка не тільки через його кровні родинні стосунки з Іваном Франком, а через те, що йдеться про унікальну особистість саму по собі, інформує Еспресо.Захід.

Як розповів нам директор заповідника “Нагуєвичі” Богдан Лазорак, ідея вшанувати пам’ятником талановитого винахідника, педагога, співзасновника Пласту, учасника Національно-визвольних змагань 1914-1920 років, одного із фундаторів української військової авіації (від 2008 року відповідно до указу Президента його ім’я має 7-ма бомбардувальна бригада Повітряних сил Збройних сил України) Петра Франка виникла, коли наближалося його 130-ліття. Це перший в Україні пам’ятник організатору та першому директору літературно-меморіального музею Івана Франка у Львові, який водночас активно “пробивав” ідею заснувати музей Івана Франка в Нагуєвичах.

“З приходом на ці землі радянської вади, Петро Франко постійно перебував під пильним оком НКВС, попри те, що став народним обранцем до Верховної ради УРСР, – каже Богдан Лазорак. – Коли почалася війна, його забрали з міста ( начебто для евакуації). 4 липня він ще зателефонував до дружини, а потім зник. І донедавна доля його була невідомою, аж поки не було знайдено письмову вказівку за підписом Хрущова за “націоналістічєскую дєятєльность” Петра Франка розстріляти”.

“Ми хотіли, щоби пам’ятник Петру Франкові створила молода людина, – додає Богдан Лазорак, – бо в цьому є особливий символізм. І ми такого знайшли. Погруддя Петра Франка, зважаючи на консультації з франкознавцями, виготовив 27-літній випускник Львівської національної академії мистецтв скульптор Іван Мисакович, для якого така авторська праця у всеукраїнському масштабі також перша. Прагнемо, повернути Петра Франка в свідомість сучасника, бо ця людина цього дуже й дуже вартує”.

Програма відкриття пам’ятника передбачила святкові урочистості у супроводі Духового оркестру військової частини А 1108 під диригуванням капітана Богдана Ульяновського, урочисте відслонення погруддя за участі поважних людей, зокрема внуків Петра Франка та правнуків Івана Франка, посвячення пам’ятника, святкові промови, а також концерт студентсько-викладацького колективу Дрогобицького музичного коледжу ім. Василя Барвінського.

Фото – facebook-сторінка Богдана Лазорака