В трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі шукають винуватих

logo


До Европейскої Агенції з довкілля звернулися з проханням перевірити сміттєзвалище біля Львова та подати компетентні висновки щодо шкоди від експлуатації сміттєзвалища навколишньому середовищу та здоров’ю людей, повідомляють в ГО «СПАС».

Європейська агенція довкілля (ЄАД) (англ. European Environment Agency (ЕЕА) — агенція ЄС для забезпечення незалежною інформацією про стан навколишнього середовища. Розташоване в Копенгагені (Данія).

Матеріали ЄАД — це основна інформаційна база для тих, хто залучений до розвитку, прийняття, проведення і оцінювання екологічної політики, а також для громадськості.

Основні напрями роботи ЄАД:

– запобігання зміні клімату;

– запобігання втратам біологічного різноманіття і розуміння його просторової зміни;

– захист людського здоров’я і якості життя;

– використання і управління природними ресурсами і відходами.

Українська сторона наразі проводить аналіз напрямків діяльності Агенції, які відповідають пріоритетам України.

Налагодження співробітництва з ЄАД є одним з інструментом, що сприятиме подальшій інтеграції України до ЄС у сфері охорони навколишнього природного середовища. Насамперед участь України в роботі Агентства надасть змогу краще зрозуміти політику ЄС у сфері охорони навколишнього природного середовища. Крім того, доступ України до Європейської мережі інформації та спостереження за довкіллям надасть змогу своєчасно реагувати на оцінку екологічної ситуації як в Україні так і в країнах-партнерах ЄАД.

Єврокомісія підтверджує розширення співробітництва у сфері охорони навколишнього природного середовища, про що було проголошено ЄС у лютому 2005 р., пропонуючи Україні нові засади участі, зокрема в Європейській агенції довкілля.«ЄАД проводить незалежний і високопрофесійний аналіз екологічної ситуації. Більше того, в ЄАД самі дбають про інформування місцевого населення щодо власних висновків.

Люди мають знати, які чинники в постіндустріальній Україні вплинули на збільшення статистики онкологічних і алергічних хворих у Львові та Жовківському районі Львівської області.

Львівяни і мешканці приміських сіл мають знати всю глибину проблематики, повязану з забрудненням навколишнього середовища через експлуатацію сміттєзвалища.

Зрештою, міський голова Львова ще 10 років назад обіцяв припинити роботу сміттєзвалища. І наша громадська організація попросила ЄАД переглянути усі розпорядчі документи органів місцевого самоврядування, які стосуються функціонування Грибовицького сміттєзвалища за останніх 10 років. Та порівняти можливості правового і адміністративного регулювання вивозу сміття і експлуатації сміттєзвалища, із зробленим за 10 років та наявним станом речей.

Ми вважаємо, що необхідно не лише назавжди зупинити роботу Грибовицького сміттєзвалища, а і обов’язково покарати винних. Відповідальність в першу чергу має нести чинний мер Львова Андрій Садовий. Який вже встиг у Львові через свою безпорадність у вирішенні проблем из вивозом сміття, – отримати назвисько «Андрюха САМОСВАЛ» та стати героєм гри в Інтернет по засмічуванню столиці України.

ЄАД – це серйозна інституція Європейського Союзу. І до відкупних вітчизняних корупціонерів там байдуже», – прокоментував голова правління ГО «СПАС» Олег Пилипенко.

Текст листа наводимо нижче:

«Ми, неурядова неприбуткова громадська організація — “СУСПІЛЬНО ПРАВОЗАХИСНИЙ АКТИВ СПРАВЕДЛИВІСТЬ” (скорочено — ГО “СПАС”).

Багато років наша організація займається проблематикою сміттєзвалища під містом Львів, яке функціонує біля 60 років у селі Великі Грибовичі. Сміттєзвалище створювалося як тимчасове, з невеликим терміном експлуатації в 10 років. Проте, експлуатувалося до 30 травня 2016 року, доки внаслідок зсуву сміття після гасіння пожежі на сміттєзвалищі не загинуло 4 працівника Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Шкідлива вода, що покриває гудронові озера на території Грибовицького сміттєзвалища опинилася в річці Малехівка, звідки потрапила в Західний Буг, що своєю чергою впадає у річку Вісла на території члена ЄС Польщі.

27 червня 2014 року Україна підписала угоду про Асоціацію між Україною та ЄС, яка в вересні того ж року була ратифікована одночасно Верховною Радою та Європейським парламентом. Ключова реформа довкілля є серед основних частин Угоди.Україна співпрацює з міжнародним фінансово-кредитним інститутом – Європейський банк реконструкції та розвитку. В Украні ЄБРР має дипломатичний статус і статус привілейованого кредитора.

Зокрема, з ЄБРР працює і Львівська міська рада для кредитування інфраструктурних проектів у місті Львів.

Ми вважаємо, що якщо Україна як держава позиціонує себе учасником Європейського правового простору, прагне європейських стандартів і користується кредитними засобами фінансових інституцій Європейського Союзу, – то до питань охорони довкілля в Україні необхідно залучати відповідні урядові та неурядові компетентні організації ЄС.

Враховуючи вище викладені обставини та те, що серед основних напрямків Європейської агенції довкілля є захист людського життя і здоров’я та використання і управління природними ресурсами і відходами.

Просимо:

– провести незалежну і професійну перевірку об’єкту — полігону для сміття під Львовом. Грибовицьке сміттєзвалище;

– дослідити грунтові води сільських населених пунктів: Великі Грибовичі, Малі Грибовичі, Малехів, Збиранка, Муроване, Гряда, Брюховичі; Шевченківського району міста Львів, міста Дубляни;

– дослідити повітря, інфільтрати і гудрони в озерах села Великі Грибовичі, дослідити повітря біля полігону з сміттям;

– дати відповідь про вміст шкідливих хімічних елементів, важких металів, діоксину — в грунтових водах, грунті, повітрі, річках Малехівка, Західний Буг та Вісла;

– дослідити вплив всіх шкідливих факторів на здоров’я людей і навколишнє середовище у навколишніх населених пунктах біля полігону зі сміттям, дати правову оцінку всім нормативно-правовим актам органів місцевого самоврядування та державної влади за період 2006 — 2016 рік щодо експлуатації Грибовицького сміттєзвалища;

– вивчити статистику зростання числа онкологічно хворих у місті Львів та приміських селах Жовківського району Львівської області, що може бути пов’язано з шкідлливим впливом експлуатації сміттєзвалища під Львовом, дати оцінку інвестиційним пропозиціям до Львівської міської ради щодо будівництва сміттєпереробних заводів під Львовом і впорядкування вивозу сміття за останніх 10 років;

– проінформувати належним чином через ЗМІ громадськість в Україні про власні висновки».