Вхід в оранжерею може бути платним

logo


Міні-оаза у Стрийському парку мала запрацювати ще з травня.

Львів’яни “інспектують” ремонтні роботи зеленої оази.Львів’яни “інспектують” ремонтні роботи зеленої оази.

Ремонт оранжереї у Стрийському парку вийшов на фінішну пряму. Чиновники Львівської міської ради запевняють, що реконструкція виконана на 90%. Та варто нагадати, що об’єкт обіцяли відкрити ще у травні… Чому затягнули з ремонтом? Оранжерея у Стрийському парку тривалий час була занедбана: побита скляна обшивка, обдертий фасад… По суті, це вже була руїна. Реконструкції потребував і бювет, який входить до комплексу міні-оази. Журналіст “ВЗ” вирушила у Стрийський парк, щоб подивитися, як відремонтували знамениту оранжерею, які рослини там посадили.

У Стрийському парку, як завжди, гамірно. Серпнева спека змушує людей відпочивати у затінку паркових дерев. Мами гуляють з маленькими дітьми, хлопці гасають на велосипедах, спортсмени зганяють калорії на паркових доріжках, люди поважного віку щось обговорюють на лавочках. Своє жваве життя є і біля ресторану та кафешок парку: освідчення в коханні, весільні фотосесії, романтичні побачення… По дорозі до оранжереї фотографую білок. Їх у парку багато. Людей не бояться, з рук приймають гостинці. Діти наввипередки стукають волоськими горіхами…

До оранжереї підходять львів’яни, дивляться, що там зроблено. Пригадую, як у квітні цього року прогулювалася біля озера з колегою. Була шокована обдертим об’єктом, який виглядав посеред парку, наче старий сміттєвий контейнер. Тепер це красива скляна оранжерея, фундамент обкладений каменем, поруч – тротуарна доріжка. Всередині оранжереї наразі пусто. В одному секторі посаджено кілька маленьких пальм, які виглядають “втомленими”, потребують водних ванн. “Добре, що оранжерею відремонтували, але дещо таки недоробили, – нарікає львів’янка Олена. – Не можу дивитися, як сохнуть посаджені пальми. Ця оранжерея працює з 50-х років. Та чомусь з 90-х років її занедбали і закрили на ключ”.

До розмови приєднується пан Віктор: “У радянські часи оранжерея була візитною карткою Стрийського парку. Львів’яни сюди ходили оглядати рослини. Особливо їй раділи діти. Це була справжня екзотика! Такий собі міні-ботанічний сад. Школярів приводили на уроки ботаніки”.

Зараз тут встановили батареї, які працюватимуть на альтернативному паливі. Є сучасна система поливу та зрошування. Відновлено бювет-фонтан, встановлено підсвітку. На реконструкцію оранжереї викроїли з міської скарбниці 1 мільйон 100 тисяч гривень. Обіцяють відкрити її у вересні. Вхід буде безкоштовним. Але у кулуарах Ратуші ходять чутки, мовляв, варто брати з відвідувачів символічну плату на утримання об’єкта.

Як розповів “ВЗ” директор ЛКП “Зелений Львів” Богдан Москвяк, чи буде вхід платним, ще не відомо. “Це залежатиме від того, чи будуть виділені з бюджету кошти на утримання об’єкта, – каже він. – На цей рік не виділено жодної копійки. Яка ситуація з коштами буде на наступний рік – покаже час. Але вважаю, що, попри все, вхід в оранжерею має бути безкоштовним, аби кожен охочий насолоджувався красою рослин”.

Запитую, чому оранжерею не відкрили в обіцяну дату – на початку травня. “Досі тривають процедури купівлі рослин, – пояснив Богдан Москвяк. – На рослини з міського бюджету виділили 95 тисяч гривень. Буде трохи екзотики, трохи місцевих рослин. Оранжерея майже готова до експлуатації. Випробувано систему опалення, проблем немає. Зроблено фітокарантин, під час якого у ґрунті вбивають шкідників. На черзі – провести комісійне обстеження і посадити рослини”.

“До догляду за “зеленими експонатами” будемо залучати студентську та учнівську молодь. Там будуть проводити навчально-пізнавальні заняття”, – підсумував начальник управління екології та благоустрою Львівської міської ради Андрій Галушка.

Фото автора