Вирішення проблеми львівського сміття гальмується тільки місцевою владою, – експерт

logo




п’ятниця, 29 липня, 2016, 18:17
Львів

Вирішення проблеми львівського сміття гальмується тільки місцевою владою, – експерт

Потрібно окремо вирішувати проблему рекультивації Грибовицького полігону та поводження з відходами у Львові. Так, розумне поводження з відходами, тобто їх сортування, подрібнення та переробка вторинної сировини можуть приносити значний прибуток. Натомість рекультивація сміттєзвалища не є прибутковим проектом, а продиктована загальноприйнятими світовими екологічними нормами.

Таку думку висловив експерт, представник німецького виробника сміттєсортувального обладнання Михайло Куценко під час політичного ток-шоу «Прямим текстом» (щочетверга о 22:35) на телеканалі ZIK.

«Загалом ситуація щодо поводження з відходами у Львівській області є набагато кращою, ніж у самому Львові. Зі своїх спостережень можу сказати, що там, де є приватний інвестор, проблема переробки сміття вирішується дуже швидко. Гарним прикладом є Золочів, де успішно працює підприємство із сортування відходів. Також через місяць подібна переробка має запрацювати й у Кам’янці-Бузькій, де вже знайшли інвестора для фінансування. Успішні переговори проводимо і з місцевою владою у Новому Роздолі», – розповів Михайло Куценко.

Натомість у самому Львові ситуація навіть на рівні перемовин із місцевою владою не може вирішитися і дотепер.

«З мого особистого досвіду я можу сказати, що місцева влада Львова не висловлює бажання та не хоче йти на зустріч щодо вирішення проблеми сміття у місті. Я й досі не можу ознайомитися з проектом рекультивації Грибовицького полігону. Якщо ж спиратися на висновки фахівців, то їхні оцінки щодо саме технічної організації Грибовицького полігону відходів є невтішними», – зауважив експерт.

Так, за висновками Головного управління Держсанепідермслужби у Львівській області, на Грибовицькому полігоні перешаровується тільки 40-50% денного накопичення відходів.

Це означає, що тільки частина сміття зберігається за відповідними нормами і перешаровується ґрунтом для довготривалого зберігання. Натомість решта відходів просто скидається до купи і утворює звалище, яке згідно із документацією та законом, є заборонене.

«Грибовицький полігон відходів має більше ознаки сміттєзвалища, ніж облаштованого за усіма нормами полігону для зберігання твердих відходів. Адже перше, що відрізняє звалище від полігону, це так званий протифільтраційний екран, який захищає ґрунт та ґрунтові води від потрапляння інфільтратів. Однак глибокі гудронні озера є підтвердженням того, що такої системи у Грибовичах немає», – переконаний фахівець.

Експерт зазначив: щоб остаточно вирішити проблему зі сміттям у Львові, важливо окремо розглядати питання розумного поводження з відходами та окремо – рекультивацію полігону.

«Якщо з першим питанням щодо переробки сміття є багато способів та підходів, то рекультивація має проводитися згідно загальноприйнятих світових стандартів. Так, на прикладі сусідньої Польщі, рекультивацію можна провести, очистивши місцевість від сміття та облаштувавши на ній ботанічний сад або подідний об’єкт», – пояснив Михайло Куценко.

Експерт підсумував, що для вирішення питання львівського сміття бракує тільки прозорості намірів та бажання місцевої влади це зробити. Відтак, громадськість та ЗМІ повинні постійно порушувати це питання, а фахівці, своєю чергою, роз’яснювати населенню варіанти вирішення проблеми.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.