Що скорочує життя: недоїдання чи переїдання. Нові дані

logo


Що скорочує життя: недоїдання чи переїдання. Нові дані

Фахівці з Національного інституту старіння (США) впевнені: з роками людина ретельніше повинна стежити за розміром своєї порції. Організм молодої людини легше справляється з наслідками переїдання, а ось в середньому та літньому віці обмеження калорійності їжі стають важливим чинником продовження життя.

Такі результати багаторічних досліджень — ще в 1989 році науковці почали проводити експеримент із мавпами, геном яких на 93% схожий з людським. Виявилося, що ті мавпи, калорійність харчування яких була обмежена, в 2,9 раза менше хворіли й жили на 30% довше, ніж ті, раціон яких не обмежувався, пише Експрес.

– Вчені говорять, що висока калорійність їжі в старшому віці провокує ожиріння, діабет і проблеми з серцем, що скорочують тривалість життя. Це так?

– Переїдання загалом є глобальною проблемою – зайву вагу має третина населення планети. За прогнозами ВООЗ, вже до 2025 року від надмірної ваги потерпатимуть 50% людей, – каже Олег Швець, керівник науково-дослідного інституту харчування. – Чому людство товстішає? Як не дивно, посприяв цьому науково-технічний прогрес, який позбавив людину від важкої фізичної праці. Вже не треба бігати по лісах та полювати або важко працювати на землі. Тобто, людина тепер не використовує тих калорій, які споживає. При цьому вона їсть більше, ніж треба для забезпечення життєдіяльності.

Та й характер їжі змінився – переважають тваринні білки, вуглеводи. Відповідно, змінюється матеболізм, який починає працювати на накопичення. А витрачати, як бачимо, ніде – телевізор калорії не спалює. Як наслідок, після 30 років майже нема людей з нормальною вагою — є або помірне, або важке ожиріння.

– Але чому науковці наголошують на важливості утримання від переїдання саме людям похилого віку?

– З віком енергетичні потреби організму зменшуються, тож необхідно поступово зменшувати калорійність їжі, – долучається Світлана Фус, лікар-дієтолог. – Так, кожні 10 років витрати енергії зменшуються на 10%, при цьому сповільнюється метаболізм. Але людина подовжує їсти в тих самих кількостях, що й раніше. А починаючи вiд 35 рокiв, кожне десятирiччя добова норма калорій має зменшуватися приблизно на 50-100 калорiй.

Крім того, щоб не набирати вагу, з віком треба змінювати харчові звички. Вже після 40 слід зменшити або повністю відмовитися від жирів тваринного походження, зменшити споживання цукру та солі, перейти зі смаженої їжі на варену, приготовану на парі аботушковану. М’ясо має бути дієтичним, раз на тиждень обов’язково вживати рибу, 2-3 рази на тиждень можна їсти яйця. Категорично відмовтеся від ковбаси, сосисок, жирного м’яса.

В основі харчування мають бути овочі та фрукти. Проте не треба крайнощів — достатньо 500 грамів овочів та 400 грамів фруктів на день, причому половина з них має пройти термічну обробку.

Обов’язково вживайте цілі злаки – вони містять клітковину, яка вбирає надлишок жиру, токсичні речовини, покращує роботу кишківника та захищає його від раку. Крім того, злаки містять вітаміни групи В, які беруть участь в обміні вуглеводів.

Марина МОРОЗ