“Завдяки медреформі “сімейний” може заробляти майже тисячу доларів”, – лікар-ФОП з Львівщини

logo


image

Богдан Рондяк – один із 34 підприємців Львівщини, які мають укладені угоди з Національною службою здоров’я. У травні 2018 року він зареєструвався у Стрию як ФОП, основний вид діяльності якого “загальна медична практика”. Саме з того часу він співпрацює з НСЗУ за програмою медичних гарантій. Чи вигідно бути приватним сімейним лікарем та чи охоче пацієнти укладають з декларації медиками, що не працюють у державних поліклініках, Богдан Рондяк розповів “Еспресо.Захід“.

– Ми працюємо на тих самих умовах, що і комунальне підприємство. У нас четверо лікарів, одна з яких у декретній відпустці. Загалом маємо понад п’ять тисяч декларацій. Тобто майже по дві тисячі на одного лікаря,  як і у поліклініці, – каже Богдан Рондяк. – Насправді, підписати угоду з НСЗУ не так складно. Є перелік умов, які треба виконати, і є пакет послуг, які маємо забезпечити. Все. Різниця між нами і поліклінікою хіба у тому, що вони надають послуги у приміщенні, яке є у комунальній власності, а ми – у приватній. Яка для пацієнта різниця, кому належать стіни? Для тих, хто підписав з нашими лікарями декларацію, усі послуги, які входять до програми медичних гарантій, у нас безкоштовні, як і у комунальній поліклініці. Різниця у ставленні лікаря до пацієнта. У нас не працюватиме лікар, який приходить на роботу попити кави чи пофарбувати нігті. Зрештою, як і у будь-якій приватній фірмі, вимоги до працівників більші, ніж у державній структурі. Якщо люди не будуть задоволені якістю послуг, вони  до нас не звертатимуться і підприємство збанкрутує.

Зараз чимало працівників медичних закладів скаржаться, що НСЗУ затримує виплати, тому виникають проблеми з виплатою зарплати.

На кожен пакет послуг є свій тариф і свої умови, тому про лікарні я говорити не можу. Можу говорити лише про первинну медичну допомогу. Ми працюємо з НЗСУ з кінця 2018 року, тобто пішов уже четвертий рік. Лише одного разу було, що на початку року заплатили 25 січня, хоча мали заплатити до 15 числа. А так все чітко — до 5 числа кожного місяця ми подаємо звіти, до 15 числі – гроші на рахунку. Ніколи збоїв не було. 

Чи покриває тариф НСЗУ для первинної ланки усі витрати?

Тариф достатній для того, аби лікар, який має дві тисячі пацієнтів, отримував 20-25 тисяч гривень зарплати.  Це я можу сказати з власної практики. Моя дружина раніше працювала у поліклініці і отримувала 4-5 тисяч гривень зарплати, то зараз отримує 20-25 тисяч. Як на мене, це найкраще характеризує медреформу. Знаю також, що навіть у комунальних закладах первинної у Мукачево, у Червонограді отримують по 25 тисяч гривень. Звичайно, за останні два-три роки інфляція починає це з’їдати.

За останній рік було багато витрат у зв’язку з COVID-19, але жодних “ковідних” доплат первинна медична допомога не отримувала. Це був важкий рік, але зараз ми уже “віддихались”. У будь-якому разі, медреформа – це великий крок вперед. Наша донька взагалі хотіла їхати в Європу на роботу лікарем, але почалась медреформа, і вона залишилась. Якщо лікар може заробляти тут майже тисячу доларів, то для чого їхати туди, аби заробляти півтори? Це стримало багатьох медиків. Адже наші лікарі там не відразу отримують “європейські” зарплати. Мусять поздавати чимало екзаменів, підтвердити кваліфікацію.  Знаю, що Наталія Феденко, яка працює як ФОП у Сколе, також планувала виїжджати. У неї також є четверо лікарів, які мають достатньо декларацій, і ніхто уже нікуди не їде. Це великий позитив.

На Львівщині сімейні лікарі-ФОПи отримують від НСЗУ в середньому 45 тисяч на місяць.