«Зростуть навантаження і черги на пунктах пропуску», – чи готова Львівщина до безвізу?

logo


1732 012 700x525 1446653764 613x428.15692307692 3 0У Львові під час Координаційно-дорадчої ради з питань підприємництва при ЛОДА обговорили ситуацію із чергами на пунктах пропуску через державний кордон України. Зокрема, йшлося про майбутнє збільшення навантаження на пункти пропуску на Львівщині через прийнятий безвізовий режим та термінове вироблення шляхів подолання проблеми із постійними заторами на кордоні, аби попередити загострення ситуації. Про це Форпосту розповіла громадська активістка, голова ГО “Варта 700” Наталія Шелестак. Водночас, вона зауважила, що представники митної служби під час ради усіляко намагалася зняти із себе відповідальність за такий стан речей. Мовляв, за це відповідає лише поліція і прикордонники.

«Вже прийняте рішення про віз-безвіз, сьогодні буде офіційне підписання, і у нас проблеми із перетином кордону на пунктах пропуску тільки посиляться. Чомусь усе обговорення крутилося навколо того, що цим повинна займатися патрульна поліція та прикордонна служба. І жодного слова про митників, – розповіла Наталія Шелестак у коментарі Форпосту. –  Мене це найбільше тривожить. Чому? Адже ті, хто їдуть за кордон, стикаються з митниками і з їхньою не завжди правильною роботою постійно. Я підняла питання про те, що не лише патрульна поліція та прикордонна служба повинні виробляти дієвий механізм для вирішення даної проблеми. У відповідь митник мені заявив, що наша справа, мовляв, дрібна, ми участі не приймаємо, і все мають регулювати прикордонники і патрульні».

За словами Наталії Шелестак, зовсім неправильно абстрагувати митну службу від процесів, які відбувають на кордоні. «Я вважаю, що митники теж є важливою, і чи не найважливішою ланкою, в цьому процесі. Часто вони свідомо штучно створюють затори на самій митниці. Крім того, я часто стикалася з тим, що вони беруть паспорти тих, хто ще не доїхав до поста, а стоїть у черзі далі. Потім ці люди отримують свої печатки і починають минати тих, хто попереду них у черзі. І це вже повинні контролювати не прикордонники, бо вони залишилися позаду. Це вже питання до митників, – поділилася своїми думками громадська активістка. –

І це тільки одна з проблем. Я вже мовчу про те, що працює з чотирьох віконечок одне і зі всіх ліній всі «летять» отримувати документи до цього одного віконечка. Ще одне – хамство на митниці. Серед прикордонників та патрульних я не зустрічала такої кількості хамовитих осіб, як на митниці. І одна з причин проблеми – відсутність постійного керівника. Вони постійно міняються. Постійно хтось або в.о, або тимчасовий. Навіть нема кому поскаржитися. Ніхто не зацікавлений в тому, що вирішити це питання. Зрештою, відкритим залишається питання контрабанди».

Наталія Шелестак переконана, що із прийняттям безвізового режиму проблема із перетином кордону стане загальноукраїнською, а тому потрібно її вирішувати вже, поки вона не загострилася. «Зростуть черги і навантаження. Якщо ми зараз не зробимо реальних кроків, не намалюємо реальну дорожню карту, буде дуже складно. Сьогодні під час Координаційно-дорадчої ради з питань підприємництва при ЛОДА реальних пропозицій, окрім пропозицій Громадської ради щодо малого прикордонного руху, щодо реверсного руху, щодо збільшення пропускної спроможності, не було. Але шукати виходи потрібно. І ці шляхи вирішення проблеми черг на митниці повинні бути консолідовані усіма трьома службами: і митниками, і патрульними, і прикордонниками», – додала голова ГО “Варта 700”.

Як повідомила Наталія Шелестак, її пропозицію сконсолідувати всі три служби почув і взяв до уваги голова ЛОДА Олег Синютка. «Він доручив усім трьом службам розробити пропозицію щодо вирішення ситуації. До їх пропозицій долучать пропозиції Громадської ради при ДПС і все буде перенаправлено як пропозицію для створення такої ж координаційної ради, яка б напрацювала рішення  вже в рамках України при Президенті України», – розповіла співрозмовниця.