Андрій Садовий: “Нікому не раджу хамити львів’янам – це вилізе боком”

logo


Це програма ZAXID.NET LIVE у прямому ефірі і у нашій студії міський голова Львова Андрій Садовий. Запрошували також голову ЛОДА Олега Синютку. Він відмовився від участі, але дав коментар спеціально для цієї програми, який ми покажемо пізніше.

За останні два дні тліюча проблема вивозу сміття зі Львова спалахнула з новою силою. На вулицях Львова гниє сміття, а на Ратуші вивісили банер з вимогою до Порошенка і Гройсмана припинити штучну сміттєву блокаду міста. У відповідь Гройсман дав зрозуміти, що уряд нічим не допоможе Львову, а вивезення сміття – це проблема Садового. Щоб зрозуміти градус напруги – пропоную переглянути коротенький ввідний сюжет.

СЮЖЕТ: Сім тисяч тон відходів, а вивозити – нікуди. Перевізникам щодня вдається очистити менше 35% усіх сміттєвих майданчиків міста.

«Давно…. вже два місяці, ще перед Зеленими святами не вивозили. Мухи – відкриєш вікно, мухи до хати летять, відкриєш вікно – сморід», – розповідає львів’янка Ольга.

З п’яти з половиною тисяч сміттєзвалищ України, львівські відходи погодились приймати лише чотири.

«Люди бояться теми сміття як чогось надзвичайного. Хоча ідея меморандуму була в тому, щоб за львівські гроші навести порядок на звалищах Львівської області, – пояснює Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань ЖКГ. – Тобто ми мали б куди вивозити сміття, а міста [в області] мали б гроші, за які б могли проводити рекультивацію своїх полігонів, тому що їх назвати полігонами важко – це звалища».

Тим часом з настанням літа щодня росте ризик поширення гострих кишкових інфекцій. Львівська міська рада просить офіційно оголосити місто зоною надзвичайної екологічної ситуації та ліквідувати її, розблокувавши полігони для прийому львівських відходів. Таке звернення надіcлали уряду, РНБО та президентові. Закликає припинити сміттєву блокаду і банер на фасаді Ратуші. В Києві з відповіддю на забарились.

Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України: «Я один раз поміг, там другий раз поміг, третій раз поміг. Мені вже люди відмовляють. Бо вони не хочуть, щоб на їхню територію безкінечно возили сміття. І, Андрій, ти ж знаєш про це. Чим тобі ще допомогти? Ту землю дали. Вона тобі не підходить. Гроші на рахунках в тебе є. Проекту документацію тобі погодили. З французами я домовився. Що ще я маю зробити, щоб ти навів порядок в своєму місті?»

Андрій Іванович, як бачимо, Гройсман вважає, що зробив усе, що ви його просили. Це справді так чи це така гра на публіку?

Задача влади – не заважати. Я не очікую жодної допомоги, я прошу: «Не заважайте». Тому що такого собі не можна було уявити ні коли президентом був Кравчук, ні коли був Кучма, ні коли був Ющенко – в мене з ними достатньо хороші дружні відносини. Я не думаю, що за Януковича таке могло бути.

Те, що ми бачимо зараз – це просто йде війна проти власних людей. Я розумію претензії Порошенка до мене особисто. Нема питань, робите те, що робите, там атакуєте… Але нащо робити заручниками людей, маючи в Україні 5500 полігонів.

Це робиться з посади прем’єр-міністра елементарно, за одну секунду. Але він, напевно, не має такого права втрутитись в цю ситуацію і просто стоїть збоку і спостерігає.

Мені соромно, мені шкода, і я зрозумів після сьогоднішніх висловлювань [прем’єр-міністра], що ми полишаємось самі з тою проблемою, тому будемо приймати міри. Ми людей в біді не залишимо.

Задача, яка стоїть зараз перед усіма комунальним службами – очистити майданчики. Ми просто будемо знаходити резервні території у нас в місті і заберемо це накопичення із спальних районів, тому що дійсно може бути велика біда.

Тобто це перевезення сміття всередині міста?

А що нам лишається робити, якщо нам не відкриють полігони? Нам треба рятувати людей. Сьогодні на 30% майданчиків міста ситуація критична, тому що першою відмовилась вивозити сміття компанія «Екосвіт», тому що нема куди фізично вивозити, другою відмовилась компанія «САТ» і власне з початку місяця найбільший перевізник компанія «АВЕ», яка має третину ринку, яка прожила весь рік в напрузі, також відмовилась.

Пізніше ще зачепимо тему «АВЕ». Ви сказали, що елементарно, в одну секунду, Гройсман це може вирішити. Що саме він має зробити?

Прийняти рішення. Для цього є комісія з надзвичайних ситуацій на рівні міста, області і країни.

Ви ж пригадуєте, коли екстрено обласна комісія приймала рішення – і відкривалися, як за чарівною паличкою, всі полігони, і моментально ми мали куди вивозити відходи. Так само можна зробити і в рамках країни, тому що навіть область не може до кінця весь ресурс міста спожити. В нас же не є якась планова проблема.

Вибачте мене, чому не працює сьогодні [міський] полігон? Тому що наша рідна прокуратура звернулася в суд «Закрийте Грибовицький полігон» – і суд прийняв рішення закрити. Почекайте, а куди возити? Альтернативу нам хтось запропонував? Ні. Мені що говорять? Справляйся, вивози. А куди вивозити?

Підписання меморандуму передбачало, що будуть відкриті полігони. Там була гарантія того ж уряду, ЛОДА. Чому це не працює?

На сьогоднішній день з тих 570 тонн [сміття в день] ми реально маємо можливість вивозити 100 тонн. Я ще працюю, я ще маю надію, що меморандум буде працювати, тому що ведеться робота і по Стрию, і по Дрогобичу, щоб вони більше могли взяти, і по Самбору. Тобто ми працюємо в цьому плані.

Але це не робиться за один день, а місто кожного дня продукує відходи. Що, Гройсман цього не знає? Він це прекрасно знає. Він, до речі, мав подібну ситуацію, але локального рівня. Він не мав блокаду загальноукраїнську. Тому він… Знаєте, деколи може проводити певні паралелі.

Мав де? Як мер Вінниці?

Так. В нього був такий період у житті, коли в нього булла проблема на полігоні, але він спільно з губернатором цю проблему вирішив. А це питання [Львова] на рівні президента обговорюється.

Є офіційне звернення Львова до президента, прем’єра, РНБО – про те, щоб оголосити місто зоною надзвичайної екологічної ситуації. Я б хотів, щоб ми трошки пояснили глядачам, що це таке – зона надзвичайної екологічної ситуації.

Там є багато пунктів і один, як на мене, дуже важливий нюанс – такий правовий режим передбачає обов’язкове виділення грошей з державного бюджету чи з резервного фонду. В цьому суть вашого звернення?

Суть мого звернення полягає у тому, щоб держава не стояла обабіч, а дала можливість нормально вивозити відходи….

А ви готові платити за це все?

А ми що не платимо? Щоб ви розуміли, за кожну тонну, яку ми вивозимо у міста області, ми платимо 500 грн. Це дуже великі кошти.

Ви розумієте, що полігони по країні готові, в принципі, з нами працювати, їм ті гроші потрібні, але, вибачте мене, вони не хочуть мати переслідування. Ви всі пам’ятаєте цей приклад з Покровського [Донецької обл.], де власнику приватного полігону погрожували життю його і його родини. Ми два дні туди вивозили відходи. Така сама ситуація є по всій Україні, по всіх полігонах.

Андрій Іванович, у вас є якісь докази того, що полігони відмовляються? Маю на увазі якісь письмові відмови.

Сотні листів. Вони у нас є, всі в архіві лежать, можна прийти подивитись, їх зісканувати у будь-якій кількості.

Відмови від полігонів?

Від міст, від областей. Я вам скажу більше – у багатьох областях додумались приймати окремі рішення обласних рад заборонити приймати відходи взагалі. У рамках цивілізаційного світу я такого ще не бачив. Це люди мені зізнаються, що це під тиском, що є адміністрація президента, чіткі команди і т.д. Вони по тих всіх командах працюють – тому, що залякані. Усім говорять: «Завтра будеш мати кримінальну справу, будеш мати таку саму проблему, яку має Садовий».

Не думаєте, що [відмови від сміття] це може бути справді голос громад?

У кожному місті є декілька людей, які проти будь-чого, але вибачте мене – ми є цивілізовані люди. Ми є християни, ми повинні помагати одне одному. Ну, давайте ми відмуруємося, будемо ставити паркани між містами, між областями. Що це дасть? Тим паче, і так кожне місто має полігон. Ще раз наголошую тільки офіційних 5,5 тис. полігонів, а неофіційних – ще у декілька разів більше є у нашій державі.

Андрій Іванович, вже всім очевидно, що міська влада не може впоратись самотужки з вивезенням сміття. Обласна влада в особі голови ЛОДА Олега Синютки уже двічі (у січні і березні) підключалась до [вирішення] цієї проблеми, і сміття вивозили. Нагадаю, Олег Синютка не захотів брати участь у цьому прямому ефірі, але дав коментар для нашої програми. Ми задали лише одне питання: «Яким чином ЛОДА вдалося двічі вивезти сміття з міста і чи можливо це втретє?»

Коментар голови ЛОДА Олега Синютки: «Рецепт є дуже простий. Кожного ранку я збирав перевізників для того, щоб з’ясувати і де, і як треба провести вивіз ТПВ, і спілкування з громадами, які приймали тверді побутові відходи з території міста Львова. І це дало результат… Все проводилось силами перевізників, які мають укладені угоди з містом Львовом, без залучення додаткових перевізників з інших міст… Полігони приймали сміття на території Львівської області.

Мені видається, під час моїх організаційних нарад з перевізниками, що перевізники втратили контроль і організацію роботи в міській господарці. Тому що для того, щоб забезпечити їхню роботу, прийшлось докласти додаткових зусиль і виглядає так, що на сьогоднішній момент втрачений контроль і управління системою вивезення твердих побутових відходів в місті. Після першої моєї зустрічі з перевізниками ми чітко розподілили, хто з перевізників і на який полігон вивозить тверді побутові відходи. Під час наступної зустрічі з’ясувалося, що вони не виконали своїх обов’язків і на питання «чому?» виявилось, що це звичайна неорганізованість і відсутня координація дій».

Отже, Андрій Іванович, щось можете відповісти? Відсутність координації, очевидно відсутність особистих зустрічей…

Координація була, є і буде, хто б що не робив. Єдине, що нам потрібно – це відкрити полігони, щоб ми могли це сміття вивозити. Коли його нема куди вивозити, воно накопичується на майданчиках.

Сьогодні дві компанії працюють у Львові добре [«Грінера» і «Львівспецкомунтранс»], які мають стабільно підписані угоди, бо вони наперед почали працювати. Одна компанія має проблеми – це «Санком», а ці три компанії, які я назвав [«Спецавтотранс», «ДВ-Екосвіт», «АВЕ»], не мають фізично куди вивозити. Вони використовували полігони в інших областях і ці полігони для них закрилися, і не відкриваються.

Олег Синютка сказав, що попередні два рази сміття вивозили на полігони Львівської області…

Звичайно, тому що вплив поліції, СБУ, інші фактори – вони мають дуже велику силу, щоб ви розуміли. Коли ти маєш важіль примусу, то люди набагато активніше йдуть на співпрацю, ніж просто, коли ти просиш.

Тема вивезення сміття вже отримала кримінальний слід. Цього тижня суд арештував керівника найбільшого перевізника сміття «АВЕ Львів» і я пропоную глянути нашим глядачам, що йому інкримінують.

СЮЖЕТ: Христина Олійник, прокурор: «Він фактично заволодів коштами з міського бюджету на суму 600 тис. грн. Крім того, Юрій Грибан підозрюється у заволодінні 9 млн грн знову ж таки з міського бюджету Львова, що були призначені на перевезення і захоронення твердих побутових відходів».

Юрій Грибан, директор компанії «АВЕ Львів»:«Я вважаю, що підозра і ці клопотання повністю необгрунтовані. Ніяких коштів я не отримував ні від кого – ні 600 тисяч, ні 9 мільйонів. Ніяких злочинів я не вчиняв і не збирався вчиняти, нікуди не ховався. Якби у мене були 9 мільйонів гривень, то була би вже можливість сховатися».

Ви розумієте, що інкримінують Грибану? Це розкрадання бюджетних міських коштів. Поясніть, як відбувається виділення цих коштів на вивезення сміття і контроль за їх використанням.

Кожне комунальне підприємство має відповідні угоди з перевізниками. Враховуючи, що є форс-мажор, ми доплачуємо кошти з місцевого бюджету за кілометраж – якщо перевізник возить сміття в іншу область. Чи це Центральна Україна, чи Північна, чи Південна. Але є чітка звітність, чіткий контроль за кожною гривнею.

Те, що кримінальні справи є – це факт. Їх буде більше. Неодноразово вилучали документи у всіх перевізників і у всіх полігонів, з якими працювали наші перевізники, – вони всі перебувають під шаленим пресом. Тобто всі це розуміли, всі це знали. І я розумію, що цей тиск буде збільшуватися.

Завдання стояло дуже просте – заблокувати роботу всіх перевізників, щоб вони просто зупинилися. Наразі три перевізники ще працюють у Львові, хоча на них чиниться несамовитий тиск. Три перевізники припинили свою роботу.

Я думаю, «АВЕ» виживе – це є велика міжнародна компанія, де є чеський капітал. Інша компанія – «Грінера» – має американський капітал. Вони, до речі, звернулися і в американське посольство, і в американську торгівельну палату стосовно тиску, який на них чиниться. Те саме буде робити і компанія «АВЕ», тому що вона повинна мати захист із тих країн, звідки прийшли їхні інвестиції.

Ну, і ще одне підприємство – наше [комунальне] «Львівспецкомунтранс», в якому, щоб ви розуміли, вже разів п’ять вилучали копії документів і все, що можливо. Але ми тримаємося, ми вивозимо – я буду з нетерпінням чекати кінцевого рішення суду. Тому що на сьогодні я можу назвати тисячі звинувачень прокуратури, які потім розбиваються і нічого немає.

Андрій Іванович, але ви кажете, що жоден полігон [за межами Львівщини] не приймає, і одночасно кажете, що сміття возять десь на північ, південь України…

Ми опробували всі полігони. Як тільки правоохоронні органи дізнаються, куди ми вивозимо відходи, зразу починаються тиск і перевірки на тих полігонах. Просто полігонів дуже багато. Одні їздили, другі, треті, четверті. Ну, ви бачили самі, напевно, десятки випадків, коли в Центрі, на Сході наші машини зі сміттям зупиняли, так? [Далі] на штрафмайданчик, а потім в супроводі машин поліції з мигалками довозили до міста Львова. А хто за це платить? Розумієте?

Ви щось знаєте про фірми-одноденки, яким фактично офіційні фірми-перевізники сміття, з якими у вас укладені угоди, передають у субпідряд вивезення сміття? Тобто перевантажують на нелегальні сміттєвози і везуть, дають готівку водіям.

Стоп, дивіться так: легальні-нелегальні – це є питання дослідження правоохоронних органів. Для мене важливо, щоби сміття зі Львова було вивезено. Для мене важливо, щоби все було зроблено в законний спосіб. Якщо буде доведено, що хтось вкрав бюджетну гривню, – буде тюрма. Я сам буду перший це вимагати. І всі перевізники це знають.

Так, але ви кажете, що контролюєте [вивіз сміття]. От де є гарантія, що «АВЕ», чи будь-яка інша фірма, вивозить ті обсяги сміття, які задекларувала, і саме на конкретні полігони, а не скидають у лісі?

У нас, щоб ви розуміли, є дуже багато суб’єктів підприємницької діяльності. І не всі вони мають угоди з нашими перевізниками. Є багато закладів громадського харчування, які собі приватно наймають перевізників – не наших, а когось іншого. І ті вивозять там, де можуть вивозити.

З однієї сторони – дійсно можуть бути такі проблеми, з іншої сторони – ви прекрасно пам’ятаєте ті випадки, коли знаходили купи сміття, а зверху мою новенька візитівочку, міського голови Садового. І всі телекамери це знімають, на всю країну це показують…

Андрій Іванович, такі підставні сюжети, так, це правда – є. Але є і правда в тому, що львівське сміття реально скидають у багатьох місцях.

Ну, ви можете зрозуміти, що ми продукуємо орієнтовно 600 тонн [сміття] кожного дня? Воно десь має діватися. Що би я робив на місці керівника уряду? Наступного дня, коли сталася біда, я би нормально прийняв рішення: 600 тонн розписуємо – скільки який полігон може приймати в області, скільки можуть приймати сусідні полігони в Західній Україні. Чітка рознарядка і все нормально працює.

Але цього не було зроблено. І це не зроблено, зауважте, до сьогоднішнього дня. Далі є блокада, далі проблеми і далі звинувачення. У таких умовах ми живемо.

Останнє питання, бо дуже мало часу. Цей конфлікт перейшов вже геть на персональні форми. Ви публічно сваритеся із Гройсманом у фейсбуці, через камери, як ми бачили. Ви вважаєте, це шлях до вирішення проблеми чи до остаточного колапсу?

По-перше, я ні з ким не сварюся. Я просто не люблю хамства. І на хамство я буду адекватно реагувати. І нікому не раджу хамити громаді міста Львова – це вилізе боком.

Я буду інформувати громаду, буду говорити правду і буду діяти згідно законодавства, на основі якого я працюю. Чітко все в законі прописано. Ми звернулися до прем’єр-міністра, ми звернулися РНБО, ми не отримали жодної відповіді. Я отримую дописи у фейсбуці. Це що, по-державницькому? Це є по-дитячому.

Добре, дякую. Наш час, на жаль, вичерпався. Нагадаю, це була програма ZAXID.NET LIVE, ми працювали у прямому ефірі. У нашій студії був міський голова Львова Андрій Садовий. Мене звати Олег Онисько. Побачимось наступного тижня у четвер ввечері.