Андрій Садовий: “Тема сміття – це просто спланована акція проти мене”

logo


Мера Львова Андрія Садового немає потреби особливо представляти. Просто мер, активний і успішний політик, лідер партії “Самопоміч”, з проєвропейською позицією, хороший сім’янин та інтелігент.

– Андрію Івановичу, в Україні вже байки складають про львівське сміття. Як насправді виглядає сьогодні ситуація?

Читайте також: “Гради” окупантів зірвали розведення сил на Донбасі

– Я б радив вам з’їздити на львівський полігон у Грибовичах і подивитися все своїми очима. Якщо поїдете на інші полігони, то зрозумієте, що сьогодні цей полігон є одним із кращих в Україні. І з точки зору експлуатації також. Я не кажу, що він ідеальний, але в порівнянні з іншими полігонами – так. Що трапилося 5 місяців тому? Був підпал, кінцева мета якого була заблокувати Львів, щоб місто потонуло у смітті, і таким чином почати тиснути на мене особисто та на “Самопоміч”. Все було банально і меркантильно – робилося це для деяких політичних інтересів.

– Є конкретні імена? Прізвища?

– Зараз відкрито кримінальне провадження за фактом підпалу полігона. Але, на жаль, воно дуже повільно розслідується. Замість цього аналізується вся моя робота за 10 років і шукають найменші дрібниці, за які можна вхопитися. Я до цього готовий і прекрасно розумію, що такі зараз реалії в нашій країні. Якщо моніторити медіа, то неважко помітити, що тема львівського сміття спливає десь приблизно раз на тиждень і стає дуже актуальною. Зауважте, що актуальними стають не питання корупції, не питання мільйонних рахунків чиновників, а саме тема львівського сміття.Це чітко спланована політична кампанія. Я пам’ятаю, коли тільки стався підпал, медіа відразу ж отримали темники від однієї з найбільших фракцій у парламенті, що, хто і як повинен коментувати. Думаю, що з часом суспільство дізнається про всіх дійових осіб, хто давав команду підпалити полігон, хто блокує розслідування, хто розкручує цю тему…

– Одна з найбільших фракцій у парламенті – це БПП?

– Це люди, які сьогодні при владі, і яким “Самопоміч” як кістка в горлі, а Садовий їм просто заважає. Це правда життя. Але ви проїдьте зараз Львовом і порівняйте чистоту у Львові з іншими містами. Тим самим, сценарій провалився, але на всю використовуються медіа, щоб створювати образ, що Львів тоне в смітті (до речі, у Львові, дійсно, чисто. – Авт.). За той час, що я займаю посаду мера, на мене було вилито десятки цистерн бруду, тому – ще одну або дві я переживу.

– Ви говорите, що Грибовицьке сміттєзвалище в ідеальному стані….

– Не в ідеальному, звичайно. Де ви бачили у нас ідеальне сміттєзвалище? Але в порівнянні з іншими полігонами – ситуація там терпима. Щоб ви розуміли: у нас 5% країни займають сміттєзвалища, і в Україні немає жодного сучасного сміттєпереробного заводу. Це вже моя наступна амбіція – побудувати такий завод у Львові. Ми ще 3 роки тому почали переговори з європейськими інвесторами з цього приводу. Сьогодні нам потрібно 75 млн євро – це для того, щоб зробити рекультивацію полігону і побудувати сучасний завод. Але відходи в Україні, на жаль, не є пріоритетною темою. Для порівняння, партнерське місто Краків отримує 150 млн євро інвестицій від Євросоюзу, і там побудували цілий комплекс, плюс допомогли ще державні фонди. Ми ж нині перебуваємо в повній блокаді – ніхто в державі з влади мені не допоміг, коли у Львова почалися проблеми зі сміттям. Та й нині всі просто відвертаються.

– Невже не було пропозицій допомогти у вирішенні проблеми?

– Ну так заборонено допомагати.

– Чому?

– Та тому що за допомогу мені – можуть і з роботи чи з посади звільнити. Допомога насправді полягає в тому, що мені не перешкоджають. А так я залишився сам на сам зі своєю проблемою. Але це проблема всієї України – де позиція уряду, профільних міністерств, де позиція екологів, прокуратури? Це наші сьогоднішні реалії. Зізнаюся, до цього я такого досвіду не мав, хоча працював за часів різних президентів і урядів. Але це новий досвід. Я і в страшному сні не міг уявити, які ризики можуть з’являтися, коли Садовий не просто мер Львова, а й лідер “Самопомочі”. Позиція “Самопомочі” в парламенті безпосередньо залежить від цих всіх подій.

– Так коли можна очікувати на появу на Львівщині сміттєпереробного заводу?

– Європейський інвестиційний банк готовий надати нам гроші на його будівництво. Це дуже вигідна позика – під 1-1,5% на рік. Ніхто таких дешевих кредитів у світі більше нам не дасть. Але є деякі нюанси. Наприклад, в європейських країнах за кожну тонну утилізації сміття платять за тарифом від 40 до 120 євро. Класична ставка в Україні – 2,5 євро. Тому в Україну і не йдуть інвестори будувати сміттєпереробний завод. Коли у Львові трапилася ця біда – десятки спікерів на всю країну заявляли, що до Львова приходили мало не сотні інвесторів з пропозиціями побудувати тут сміттєпереробний завод – та ось Садовий, мовляв, хотів відкати. У мене тільки одне питання до всіх цих спікерів: де ці самі інвестори побудували завод? Або всі хотіли побудувати завод тільки у Львові і більше ніде? Раз такий-сякий Садовий хотів відкати – чому ці самі інвестори не пішли в інші міста? Та все тому, що не було ніяких міфічних інвесторів. У нас була співпраця з Міжнародною фінансовою корпорацією, підрозділом Світового банку, в 2012 році їх фахівці готували пакет документів на інвестиційний конкурс з цього питання. Ми очікували знайти партнерів для цього проекту, але жодна компанія не погодилася. Все через нині існуючі тарифи – просто сказали, що немає сенсу будувати завод за таких тарифів. Зверталися невеликі компанії, які хотіли зайти на наш ринок. Але нам у Львові потрібно було рекультивувати полігон, побудувати завод і побудувати новий полігон. Нас пропозиції маленьких компаній не влаштували. Європейський інвестиційний банк сьогодні готовий нам дати 75 млн євро. Зараз документи всі знаходяться в Міністерстві регіональної політики.

– Там теж ставлять палки в колеса?

– Ну вони по життю повільні. Що мене приємно здивувало, так це Міністерство фінансів – там акцентували увагу на цьому проекті. Наразі ми чекаємо всіх узгоджень, а гроші банк готовий дати хоч завтра. Але виходить, що у нас сотні мільйонів доларів лежать мертвим вантажем, тому що міністерства не поспішають проводити всі необхідні процедури. Всі гроші, які виділяє Європейський інвестиційний банк або Банк реконструкції і розвитку, в кінцевому випадку витрачаються по тендерах, які проводять самі європейці за всіма процедурами ЄС. І дуже багато людей в Україні, багато чиновників просто не готові до того, що тендер буде проводитися не по-українськи, а по-європейськи. Вони не готові там нагорі, але ми у Львові готові. І мене дуже тішить і європейський тендер, і контроль за роботою з боку європейців – а таких контролерів не підкупиш і хабар їм не даси. І хоча 80% робіт виконують українці, коли нас контролюють іноземці – робота йде зовсім по-іншому.

Читайте також: Зеленського налякали кримінальною справою

– Куди зараз вивозять львівське сміття?

– Кожен день місто продукує в середньому 650 тонн сміття. У Львові є 5 компаній-перевізників, які прибирають його. У цих компаній є договори з різними полігонами – і вони його туди вивозять. Але це не компетенція міського голови. Кожен перевізник повинен утримувати свою територію в ідеальному стані. Інша справа, що сьогодні не проблема вибити чек із вашим прізвищем і викинути його в іншому місці – так з’являються байки про львівське сміття. Для мене зараз дуже важливо, щоб кожен кілограм сміття мав своє призначення на відповідному полігоні і щоб його не висипали в лісосмугах. Хоча люди є різні. І водії сміттєвозів теж. Полінувався чи не довіз – вивантажив де попало…