Чиновники ЛОДА вклали бюджетні гроші у незаконне будівництво

logo


Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації інвестувало у 2012 році понад 270 тис. грн (близько 33,5 тис. USD за тодішнім курсом) у будівництво скандальної компанії «Ірокс». На той момент уже було відомо, що багатоповерхівку у Рясному зводять без будь-яких дозволів, але чиновники на це не зважали.

В результаті держава втратила гроші, черговий пільговик, який мав отримати безкоштовне житло, залишився без квартири, а винних – нема.

Репутація «Ірокса»

Ще у червні 2010 року директор департаменту містобудування ЛМР Андрій Павлів заявив, що «Ірокс» самовільно захопив земельну ділянку на вул. Шевченка, 418. Збудував на той час 9-ти та 5-ти поверхові житлові будинки і заклав фундамент на ще один.

З того часу, місто постійно зверталося до контролюючих і правоохоронних органів з вимогою зупинити це будівництво і притягнути до відповідальності забудовника.

Квартира для ветерана

Однак це не завадило у грудні 2012 року УКБ ЛОДА, яке тоді очолював Єгор Горностай, укласти з «Ірокс» угоду про фінансування на умовах пайової участі однокімнатної квартири у житловому будинку на вул. Шевченка, 418 у Львові за 272 тис. 350 грн. Ця квартира призначалася для інваліда ІІ світової війни. Кошти на неї були виділені з держбюджету у межах виконання державної програми.

В Управлінні капітального будівництва ЛОДА зізналися, що інвестували у незаконний самобуд компанії «Ірокс»

Зазначимо, що уряд своє постановою передбачив порядок використання коштів, передбачених для забезпечення житлом інвалідів війни. Відповідно до нього, розпорядник коштів міг придбати квартиру на вторинному ринку, недобудовану квартиру на первинному ринку, якщо термін здачі об’єкта у наступному році після року укладення угоди, або ж – брати пайову участь у будівництві житла.

Сумнівні документи забудовника

Останній варіант не дає можливості покупцю побачити, яку саме квартиру він придбає. У такій ситуації кожен розсудливий покупець, щоб не стати жертвою афери, мав би перевірити достовірність документів забудовника, його репутацію.

Перше, чим мали поцікавитися, – чи є власником ділянки забудовник, або чи законно орендує її. Наступне – чи має затверджені виконкомом ЛМР містобудівні умови та обмеження, і останнє – чи є дозвіл на початок будівельних робіт.

Складається враження, що на документи «Ірокса», які треба було тоді перевірити, під час укладення згадуваної угоди закрили очі.

У Львівській ОДА коментувати дії своїх чиновників у 2012 році відмовляються. ZAXID.NET надіслав офіційний інформаційний запит з цього приводу.

Рішень сесії ЛМР щодо надання ПрАТ «Ірокс» земельної ділянки на вул. Шевченка, 418 у власність або користування не приймалося. Рішень щодо надання містобудівних умов та обмежень на будівництво на вказаній земельній ділянці виконком ЛМР теж не приймав.

Будинки «Ірокса» на вул. Шевченка, 418 зведені незаконно

В «Іроксу» був лише дозвіл на завершення будівельних робіт на вул. Шевченка, 418, виданий Інспекцією ДАБІ у Львівській області у 2008 році на основі дозволу 1993 року, отриманого тоді заводом «Автонавантажувач». Відповідно до нього «Ірокс» нібито мав завершити недобуд. На практиці ж був лише фундамент, право на який «Ірокс» набув через суди. В таких умовах мали б оформляти усі дозвільні документи з нуля, а не покликатися на рішення виконкому Львівської облради від 1968 року та документи щодо землекористування 1982 року.

Дозвіл на завершення будівництва від ДАБІ 2008 року через виявлені порушення врешті був анульований

Із матеріалів кримінальної справи, порушеної у 2013 році, відомо, що у 1998 році «Ірокс» придбав фундамент під будівництво 45-квартирного будинку у Львові на вул. Шевченка із проектно-кошторисною документацією на наступний 40-квартирний будинок та прилеглою територією. Причому, йшлося про ділянку, площею 0,45 га, решта 1,15 га – самозахоплені. У Держгеокадастру немає інформації щодо правовстановлюючих документів на ці ділянки, які давали б «Іроксу» підстави будувати на ній. У 2016 році ДАБІ анулювала дозвіл на будівельні роботи на вул. Шевченка, 418, виданий у 2008 році.

Ціна питання

Виявилося, що головним критерієм, яким керувалися у ЛОДА у 2012 році, вибираючи забудовника, була не його надійність, а запропонована ціна.

«ПрАТ «Ірокс» обрано забудовником через відсутність пропозицій інших забудовників на закупівлю квартири в цінах поточного року, виділених з державного бюджету України у 2012 році у розмірі 272350 грн, в тому числі ПДВ ( з розрахунку вартості 1 м кв 5447 грн, за 50 м2)», – заявила заступниця голови Львівської ОДА Ірина Гримак у відповіді на інформаційний запит ІА ZIK у лютому 2018 року.

Тобто у 2012 році обрали ненадійного забудовника лише, щоб «втиснутися» у дозволені низькі ціни і формально прозвітувати про виконання державних соціальних зобов’язань.

Хоча, якщо б чиновники хотіли не просто «освоїти» державні кошти, а таки купити квартиру інвалідові війни, могли б тоді докласти й більше зусиль. Могли б, і це також передбачала урядова постанова, залучити додаткове співфінансування і придбати квартиру дорожчу, але таки реальну і легальну.

Не та квартира

Чи мав намір «Ірокс» виконати угоду і збудувати квартиру для інваліда війни, – питання, яке теж викликає сумнів. А можливо, взагалі квартиру будували не для інваліда?.. Згідно з укладеною угодою, необхідно було збудувати квартиру визначеної площі, – 51 м2. Тим часом «Ірокс» збудував квартиру, площею 52,2 м2, і виставив вимогу доплатити за додаткову площу. При цьому, нагадаємо, квартира, як і весь будинок, була нелегальним самобудом.

У цій ситуації тодішній керівник УКБ ЛОДА (2017-2018 рр.) Олег Пелих мав би судитися з «Іроксом» через порушення умов угоди, вимагати повернення бюджетних коштів, відшкодування завданих збитків.

З моральної ж точки зору, мабуть, необхідно визнати, що комісія ЛОДА із закупівлі та розподілу житла інвалідам війни на чолі з тодішнім заступником голови ЛОДА Олегом Рудницьким та керівником УКБ ЛОДА у 2012 році Єгором Горностаєм вдалися до махінацій і теж мають відповідати перед законом за розтрату державних коштів.

Розпорядження голови ЛОДА Михайла Костюка, опубліковане у «Львівській газеті» 9 серпня 2012 року

Проте у 2017 році у ЛОДА обрали інший шлях: у квітні звернулися до Господарського суду Львівської області, щоб зобов’язати «Ірокс» виконати умови угоди 2012 року. Уже в червні сторони уклали мирову угоду, відповідно до якої «Ірокс» передав квартиру ЛОДА без доплати за зайві метри.

Ірина Гримак пояснювала у коментарі ІА ZIK, що ці зайві метри і були причиною судового спору.

Невдала спроба узаконити самобуд

Проте детальніше ознайомлення із ухвалою суду показує, що головною метою було не це, а спроба отримати правову підставу для державної реєстрації права власності на квартиру у держреєстрі речових прав та обтяжень на нерухоме майно за Управлінням капітального будівництва ЛОДА. Про це мовчать, але саме такими способами в Україні користуються для узаконювання самобудів (!).

Суд у затверджені цього пункту мирової угоди відмовив. То ж квартиру ЛОДА від «Іроксу» отримала, але ветеран – ні, бо вона виявилася повністю нелегальною.

Не залишилося нічого, ніж перевести цю проблему на місто. Попередній керівник УКБ ЛОДА Олег Пелих підтвердив ZAXID.NET, що у січні 2018 року квартиру №355 у будинку на вул. Шевченка, 418 передали департаменту житлового господарства та інфраструктуру ЛМР для подальшої її передачі інваліду війни.

Не отримавши у суді право власності на квартиру, УКБ ЛОДА звернулося за її легалізацією до ЛМР

І це в час, коли проти керівника «Іроксу» тривало розслідування у кримінальній справі через самовільне захоплення земельних ділянок під будівництво, підробку дозвільних документів, та шахрайство з залученими коштами людей.

Спершу справу вирішить суд

В юридичному управлінні Львівської міськради ZAXID.NET запевнили, що не залишаться осторонь ошуканих вкладників «Іроксу», а ветеран-черговик врешті отримає квартиру.

Зараз же чекають розгляду у суді кримінальної справи, у межах якої керівнику компанії «Ірокс» Ігорю Микичаку оголосили підозру у шахрайстві, тобто в продажі квартир у будинках, які будувалися без жодних документів.

«Зараз ми маємо вже десятки людей, які звернулися за захистом своїх прав, тобто заявили про те, що вони були ошукані. Ми свою відповідальність розуміємо, ці люди – це львів’яни, і ми їх самих не залишимо в цій ситуації. Місто буде потерпілим у справі, з точки зору захоплення земельних ділянок. Як мінімум, будемо вимагати повернення коштів, які місто втратило через самовільне захоплення земельних ділянок компанією «Ірокс». Компанія «Ірокс» повинна понести відповідальність за скоєні правопорушення, звичайно її буде встановлювати суд», – прокоментувала керівниця юридичного управління ЛМР Гелена Пайонкевич.

Як відомо, гендиректора компанії-забудовника «Ірокс» Ігоря Микичака правоохоронці затримали 11 квітня 2018 року, йому оголосили підозру у шахрайстві. Він сплатив майже 1,5 млн грн застави і очікує суду на волі.