Колектив музею “Територія терору” вимагає проведення чесного конкурсу і погрожує владі страйком

logo


13 вересня 2017 року Управління культури Департаменту розвитку Львівської міської ради представило колективу Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія терору» нового директора – Ольгу Гончар, яка стала переможцем конкурсу, і з якою, відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії та письмового повідомлення голови конкурсної комісії, укладено контракт терміном на 5 років.

Проте колектив музею, що складається з 12 осіб, зустрів чиновників не з пустими руками. Вони оприлюднили відкритий лист з вимогами скасувати результати конкурсу і провести новий, «прозорий, відкритий, чесний і законний», створити міжфракційну депутатську комісію для покарання винних у допущенні порушень під час конкурсної процедури та відновити фінансування робіт зі створення постійної експозиції музею. У випадку ігнорування вимог, йдеться в листі, колектив Музею 19 вересня 2017 року оголосить безстроковий страйк.

Нагадаємо, що конкурсна процедура, переможцем якої було визнано Ольгу Гончар, була третьою. Перший конкурс був скасований через потенційний конфлікт інтересів у двох членів комісії та вихід із її складу чотирьох делегатів від органу управління, що робило комісію недієздатною через відсутність кворуму. Другий конкурс скасували через численні порушення, допущені управлінням культури ЛМР при проведенні жеребкування (недопущення на жеребкування громадськості та представників трудового колективу, відсутність прописаної в законі онлайн-трансляції жеребкування, використання сумнівних програм для власне процедури жеребкування), що спровокувало судовий позов від однієї з громадських організацій.

Третій конкурс також розпочався із скандалу – до жеребкування не були допущені три організації музейників, істориків та управлінців, а натомість допущені непрофільні, але тісно пов’язані із управлінням культури ЛМР громадські організації, які делегували в комісію зазвичай співробітників комунальних закладів культури.

«Були допущені до конкурсу організації, які не мають відношення не просто до музею, а й до культури дуже віддалене. Зокрема йдеться про «Львів Моушн», «Драйв Сіті». Це громадські організації, які просувають паркур, це є організації автомобілістів у Львові…. Натомість з формальних абсолютно причин не допустили дві громадські організації, які прямо відповідають за сферу музейництва, які займаються у сфері музейництва, які займаються дослідженням і вшануванням пам’яті жертв тоталітарних режимів [ГС «Західноукраїнська спілка музеїв», ГО «Західно-Український центр історичних досліджень» – МП]», – зазначає Ярослав Погоральський, член конкурсної комісії, завідувач Археологічного музею Львівського національного університету імені І. Франка.

Також на друге засідання третього конкурсу не прийшов третій кандидат на посаду директора – Володимир Довжинський, що до 12 вересня 2017 р. з березня 2016 р. виконував обов`язки директора музею. Він був кандидатом в усіх трьох оголошених конкурсах. Своє рішення про неявку на засідання він пояснює тим, що «це засідання відбувалося повністю за межами правового законного поля. Навіть не через те, що не було збережено паритету стосовно об’єктивності, незалежності кандидатів в конкурсну комісію, а є чітка норма закону про культуру – пункт 15 статті 21, який говорить, що переможець конкурсу має бути призначеним управлінням культури директором установи не пізніше 2 місяців з дня оголошення конкурсу. Останній третій конкурс був оголошений 15 червня 2017 року і відповідно його правова чинність, діяльність комісії, яка працювала по цьому конкурсу, завершилась 15 серпня 2017 року».