Оригінали сторічних японських гравюр про театр кабукі привезли до Львова

logo


У межах року Японії в Україні до Львова привезли сотню гравюр укійо-е «Світ кабукі». Раритети оригінальні – їм більше 100 років.

Кабукі – це традиційний театр Японії, який зародився у XVII столітті на основі народних пісень і танців. І як не дивно, засновницею була жінка і навіть перші ролі теж виконували панянки. Але згодом це визнали аморальним, тому на сцену почали виходили лише чоловіки.

Для кабукі характерна «мова поз», а ще грим – біла основа із рисової пудри. Нині кабукі визнано шедевром усного спадку людства ЮНЕСКО.

Персонажів цього театру віддавна намагалися зафіксувати художники. Сотню найкращих зразків таких зображень у гравюрах привезли до Львівського національного музею ім. А. Шептицького із фондів Київського художнього музею, якому ці раритети майже 20 років тому подарувало посольство Японії.

«На експозиції представлені роботи граверів школи Утагава Кунійосі, ця школа виникла у XIX столітті. Утагава – прізвище засновника цієї школи, який жив до середини XIX століття, і вже його учні це ім’я додають до свого імені і таким чином ми можемо розпізнати учнів цієї школи. Ми показуємо твори і самого Утагави, і його послідовників», – розповіла Тетяна Вуєва, молодший науковий співробітник Нацмузею.

Сторічні гравюри показують популярних на той час акторів і сценки із вистав театру кабукі.

Усе це оригінальні відбитки із дерев’яних форм.

«Таких відбитків було багато, бо ця культура була презентована фактично в кожній домівці освіченого японця, який, насамперед, шанував культурні традиції свого народу. Але колекція, яка представлена в нашому музеї, є оригінальними відбитками і очевидно першими відбитками із дерева», – пояснила Оксана Біла, заступниця директора Нацмузею.

Упродовж трьох тижнів на виставці будуть чаювання, лекції про японський театр і майстер-класи з орігамі та каліграфії.