Присяжний у львівському суді – як стати, оплата діяльності

logo


Суд присяжних в українців асоціюється з американськими фільмами. Тим не менш в Україні суд присяжних існує і зараз є можливість самому допомагати здійснювати правосуддя. Львівська облрада оголосила набір кандидатур у присяжні Львівських та обласних судів. 

Що трапилось?

У Львівській області утворився дефіцит присяжних. Як розповів LVIV.COM начальник відділу правової роботи Львівської облради, після того, як присяжних зобов’язали подавати декларації про доходи, кількість бажаючих різко зменшилася. А це гальмує розгляд деяких кримінальних справ і людям доводиться довше чекати вироків.

Хто такий присяжний?

За законом, “присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.” При цьому, юридична освіта необов’язкова.

За це щось платять?

Так – присяжні отримують грошову винагороду. Протягом часу виконання ними обов’язків у суді зберігаються всі гарантії та пільги за місцем основної роботи. Цей час зараховується до всіх видів трудового стажу.

суд присяжних

Обов’язки присяжних:
справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства;
дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів;
виявляти повагу до учасників процесу;
не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, у тому числі таємницю нарадчої кімнати і закритого судового засідання;
виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Хто може бути присяжним?

Присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом. 

Хто не може бути присяжним?

Не включаються до списків присяжних громадяни:

визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
які мають незняту чи непогашену судимість;
народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років;
особи, які не володіють державною мовою.
Перелік документів для кандидатів у присяжні:
заява згідно з додатком;
копія паспорта громадянина України;
копія ідентифікаційного номеру.

Документи подаються та реєструються у Львівській обласній раді за адресою: вул. Винниченка, 18, м. Львів.

З порядком набору кандидатів у присяжні та зразком заяви можна ознайомитися у  розпорядження голови обласної ради № 1010 від 15.06.2017.