«У нас завжди вміли закопувати гроші в землю, тепер хочуть їх топити», – дослідники Львова про ідею міської влади відкопати став позаминулого століття

logo


«Слово «негативно» дуже-дуже не відповідає ідеї відновлення Пелчинського ставу. Якщо говорити на жаргоні – це просто дебілізм. Таке враження, що ті, хто про це говорять, знають Львів тільки по фотографіях» – заявив «Погляду» культовий львівський гід і дослідник міста Петро Радковець, коментуючи ідею міської влади відновити Пелчинсчький став.

За його словами, став був актуальним на свій час, але «відкопувати» його зараз – це «те ж, що повернути Львів до образу ХІІІ століття».

«Пелчинський став розташовувався на околиці тодішнього Львова. Коли місто почало розширятися та індустріалізуватися, він втратив свою актуальність і став розплідником різноманітних інфекцій. Власне це було однією з причин, що на початку ХХ століття, як тільки зявилася технічна можливість, його засипали», – каже П.Радковець.

Його брат – теж відомий львовознавець Іван Радковець – доповнює: «Сучасна інфраструктура міста робить ідею відновлення ставу абсурдною. По-перше, вулиця Вітовського – одна з важливих магістралей. Крім того, на цьому місті розташована СБУ, а, отже, можна припустити, наявність належних підземних комунікацій. Врешті, з початку ХХ століття відбулася зміна гідрології грунтів, і води, які живили став з Цитаделі, вже не будуть стікати у новоутворене озерце».

Іван Радковець також висловив здивування заявами міської влади, що новотвір живитимуть підземні води.

«Це які підземні води. Нині там уже нема чистих ставків, котрі живили Полтву, як і чистої Полтви. Хіба міська влада хоче живити став з каналізації, яка там справді знаходиться. Вони у Ратуші думають, про що говорять, чи справді надумали наповнювати новий став стічними водлами, щоб смерділо на все місто», – дивується Петро Радковець.

Своєю чергою, Іван Радковець підозрює, що в ідеї відновлення Пелчинського ставу насправді домінує ідея грошей.

«Тут пахне чистим відмиванням грошей. Хто і звідки фінансує і фінансуватиме далі всі заздалегідь абсурдні візуалізації та проекти? За які гроші, в разі чого, все це робитиметься? Або обберуть львів’ян, або «нагріють» інвестора», – вважає Іван Радковець.

Брати Радковці вважають ідею відновлення Пелчинських ставів абсурдною і з рекреаційних міркувань.

«У межах Львова є кілька ставів. Однак у них ніхто не купається. Бо у межах розвинутого міста чистої води бути не може, не враховуючи штучних басейнів. Тобто купатися там однаково ніхто не буде. У Львові завжди вміли закопувати гроші в землю, а тепер хочуть топити їх у ставку», – резюмують брати Радковці.

Нагадаємо, на місці фонтанів перед входом у Парк культури у Львові міська влада планує відновити став. Водойма була тут до початку ХХ ст. Через розбудову міста її повністю засипали. Ідею висловив головний архітектор Львова Юліан Чаплінський і підтримав мер Андрій Садовий.

Як розповів ZAXID.NET заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, від 23 червня робоча група розпочала роботу над аналізом технічної частини реконструкції вулиці Вітовського, де, власне, і був колись історичний став.

На фото: Пелчинський став наприкінці ХІХ ст. і частина території, на якій його хочуть його відновити.