10 палаців у Львові, про які ви могли не знати

logo


На тій же ж вулиці Пекарській, але під номером 19 розташований Палац Сєменських-Левицьких. Графська садиба з’явилася тут ще у 18 столітті, а палац спорудили до 1849 року, за проектом Фридерика Баумана. Первісний вигляд до наших днів не зберігся, бо у 1877 році фірма Івана Левинського перебудувала палац у стилі французького класицизму, у якому будівля дійшла до наших днів. Зараз тут розташована школа-інтернат №102 для дітей з розумовими вадами.

Палац Дідушицьких

На вулиці Лисенка, 15 у Львові розташована інша пам’ятка архітектури – Палац Дідушицьких. До 1856 року тут була вілла, яку викупив граф Дідушицький та перетворив у палац. Через 20 та 50 років палац перебудовували та добудовували, також на території висадили парк із рідкісними рослинами, збудували оранжерею, стайні та льодовню. На початок 20 століття, у будівлі була каналізація, водогін та електричний ліфт.

Багату галерею та бібліотеку в радянський час націоналізували, частину творів передали у Львівську картинну галерею та Історичний музей, частину – до Вроцлавського “Оссолінеума”. Зараз тут розміщується управління СБУ.

Читайте також: Львів з висоти пташиного лету: найкращі оглядові майданчики в місті

Палац Бесядецьких

У самому центрі Львова, на площі Галицькій розташований єдиний палац садибного типу в місті, який зберігся. Пам’ятка архітектури 18 століття – у підпорядкування Львівського національного університету імені Івана Франка, який планує облаштувати тут репрезентаційний центр. Споруда покрита певною містичністю, бо донині не встановили ні автора проекту, ні дату її будівництва. Історики припускають, що це міг бути Бернард Меретин, який у першій половині 18 століття звів для громадського діяча Карло Ґарані будинок у стилі французького бароко. Палац кілька разів перебудовувалась та реставрувалась, щоб дійти до наших днів уже в стилі неокласицизму та ар деко.

Палац Баворовських

У 1639 році на сучасній вулиці Бібліотечній, 2 з’явилась будівля, відома як Арсенал Сенявського. Це була одна з найбільших львівських фортифікаційних споруд, створена за проектом Павла Ґродзіцького. Через майже 200 років, нерухомість перейшла до графів Баворовських, які перебудували арсенал на палац у стилі бідермаєру. На особливу увагу заслуговує фасад, з балконом на тосканських колонах і скульптурами Йоганна Шимзера (рельєфи орлів з квітами та постать лежачого коня в натуральну величину). Згодом граф Баворовський облаштував у будинку власну бібліотеку, яка з 1900 року – стала публічною і виконує цю функцію донині, вже як Палац мистецтв імені Омеляна і Тетяни Антоновичів Львівської наукової бібліотеки імені В. Стефаника НАН України.

Читайте також: 10 культових будівель у Львові, які збудував легендарний Іван Левинський, – ФОТО

Палац Голуховських

На вул. Листопадового Чину, 16 у Львові збереглася одна з перших неороманських споруд Львова – Палац графів Голуховських. Датована 1865 року, будівля була зведена за проектом архітектора Карла Оманна для намісника Галичини Агенора Голуховського, відомого, зокрема, ідеєю переведення української мови на латинську абетку. Після Першої світової війни споруду, яка суттєво постраждала, відновили, а з приходом радянської влади до Львова, перетворили у будинок піонерів. Зараз тут розташований діагностичний центр лікарні Львівської залізниці.

Палац Справедливості