Чекав на реставрацію майже 100 років: у Львові відновлюють пам’ятку іконопису XVI століття

logo


МІСТО

Вона походить із села на Турківщині

Фрагмент триптиху Моління
кінця XVI ст.
с. Вовче (Турківський р-н, Львівська обл.)

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триває підготовка до майбутньої виставки ікон із колекції установи «Воскресіння», яку планують відкрити у 2023-му році. Зараз команда музею на фейсбук-сторінці показує окремі пам’ятки, які після завершення реставрації потраплять в експозицію.

Днями Galnet у музеї розповіли про триптих Моління кінця XVI століття зі села Вовче, що на Турківщині:

Це Моління – своєрідне і єдине щодо іконографії його центральної частини, в якій зображено Христа, який сидить на оригінальному троні з високою спинкою з двома масивними колонками, увінчаними червоними тюльпаноподібними капітелями. Не мають аналогів і постави ангелів, які немовби підтримують трон. Приземисті, масивні фігури апостолів на бічних іконах стоять наче навшпиньках, сповнені невагомості, як на давніх зразках. За виразністю силуетів, жестів, типажів цей триптих також не має собі рівних. Килимовою доріжкою стелиться коричнева «земля», рясно вкрита кущиками білих трав. Сріблистий колорит і срібло рельєфного тла створюють враження мерехтливого світла, що надає урочистої піднесеності образу Христа-Судді. А саме в цій ролі Спаситель постає в рядах Моління іконостасних ансамблів, де Він промовляє (цитата у книзі): «Прийдіть, благословенні Отця мого, наслідуйте приготоване вам Царство…» (Мт. 25: 34-35). 

Триптих Моління кінця XVI ст. с. Вовче (Турківський р-н, Львівська обл.)

Триптих у 1927-му році під час експедиції придбав тогочасний директор Національного музею у Львові Іларіон Свєнціцький. Пам’ятка іконопису майже століття чекала у запасниках на реставрацію та на презентацію в музейній експозиції. Зараз відновлення триптиху на фінальному етапі. Над ним працює фахова художниця-реставраторка Соломія Мокрій.

Фрагмент триптиху Моління
кінця XVI ст.
с. Вовче (Турківський р-н, Львівська обл.)

Фрагмент триптиху Моління
кінця XVI ст.
с. Вовче (Турківський р-н, Львівська обл.)

Автор Моління – анонім. Його знають за понад трьома десятками творів. Більшість їх належить збірці НМЛ.

Додамо, раніше у музеї представили ікону «Спас у Славі» зі села Чуква, що на Самбірщині. Про цю пам’ятку можна прочитати ТУТ. Також розповіли про ікону «Спас Нерукотворний» XVI століття з церкви Вознесіння Господнього у селі Багнувате, що на Турківщині.

Нагадаємо, раніше Galnet розповідав про реставрацію середньовічної ікони «Страшний суд». Її також планують показати глядачам у межах виставки «Воскресіння». Висота цієї ікони сягає 245 сантиметрів, а ширина – 194! Детальніше про неї читайте ТУТ.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.