Екскурсія від галицького німця, виставка у коморі та унікальні експонати: як працює музейно-культурний центр поблизу Львова

logo


ЛЮДИ

У музеї понад сто експонатів, зокрема куфер з Америки та шпиль із кірхи

Усі фото: Ірина Середа

У селі Підгайчики, під Львом, відкрили оновлений музейно-культурний центр «На Унтервалю». Galnet поспілкувався зі співзасновником цього простору Станіславом Клосовським та довідався про центр детальніше.

Музейно-культурний центр у Підгайчиках відкрили у 2019 році з ініціативи молодого хлопця Станіслава Клосовського та його трьох знайомих-однодумців. Допомагають ініціаторам із реалізацією задумів близько 15-ти волонтерів. Засновники музею хочуть показати мультикультурність населеного пункту, адже у селі Підгайчики мешкали і українці, і німці, і поляки, і євреї.  

Нашим простором ми показуємо, що різноманіття культур – це загальногалицька тенденція. Якщо на рівні міста дуже часто її можна прослідкувати: є багато музеїв, які розповідають, як відбувалися ті мультикультурні процеси, які наслідки залишили, – то в селі такого немає, а ми ці речі розказуємо, – розповідає співзасновник «На Унтервалю» Станіслав Клосовський. 

У музейно-культурному центрі є персоналізований аудіогід, галицький німець Рудольф Юнґ. Його розповіді можна прослухати, відсканувавши смартфоном QR-код.

Це такий ліричний герой, який нібито жив у нашому селі у 30-х роках. Він через призму свого життя розказує, як використовувався певний експонат, яку історію має певна річ, – пояснює Станіслав Клосовський.

Цікаво, що музей «На Унтервалю» розташовується у колишній будівлі німецької кооперативної спілки та у тій частині Підгайчиків, яку і зараз місцеві називають Унтервальден. Зараз у будівлі музейно-культурного центру сотні експонатів.

Музей ми відкрили дуже по-аматорськи. Але жоден експонат не купували: усе збирали або отримували як подарунки. З цього об’єднали мистецьку виставку, – пригадує співзасновник.  

Серед унікальних експонатів є куфер – скриня для подорожей, яку привезли у 1935 році в Підгайчики з Нью-Йорку. Станіслав розповідає, що одна сім’я їздила на заробітки в Америку. Звідти вони повернулись з цією скринею. Чоловік знову поїхав на роботу, але через Другу світову війну не зміг повернутися. А дружина все життя зберігала цю скриню. У музейно-культурний центр куфер передала онука згаданого подружжя. Також у простір «На Унтервалю» передали шпиль із кірхи, яка була в Підгайчиках. Йому понад сто років. Громада села сховала цей шпиль та переховувала в радянський період. 

Ми не намагалися створити класичний музей, бо в такому випадку людина один раз прийде, побачить і більше не прийде. А якщо це музей в форматі культурного центру, який організовує культурне життя, то навколо такого простору набагато легше об’єднати людей і передати їм ті цінності, які ми транслюємо, – пояснює Станіслав Клосовський.

Усередині музею є інтерактивна експозиція з модульним виставковим обладнанням, каже співзасновник:

Ми облаштували експозицію таким чином, що вона дуже легко розмонтовується і з’являється простір, щоб помістити там багато гостей. Інтерактив експозиції полягає в тому, що багато скринь та шаф можна відкривати, дивитися одяг, церковні речі сторічної давності, книги кінця XIX – початку XX століття.

Також у музеї є інтерактивний стенд, який вміщує спогади та історії мешканців, які проживали у 1930-х роках у Підгайчиках. На екрані демонструють ролики про експонати музею «На Унтервалю», а також мініісторії, які малював ілюстратор, та фрагменти відео, де мешканці діляться спогадами, зокрема як німці приходили до українців святкувати Водохреща.   

У музейно-культурному центрі Підгайчиків за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму зробили такі оновлення: облаштували простір як музей, додали експозиційні зали, зробили професійне освітлення, придбали нове виставкове обладнання та деякі елементи під склом. Усі інформаційні таблиці та аудіогід доступні українською, англійською та німецькою мовою.

На зовнішній стіні будівлі музею «На Унтервалю» зробити стінопис.

Також є вулична експозиція з 16-ти виставкових стендів, яка буде цікава не тільки гостям, а й місцевим жителям, каже Станіслав Клосовський.   

У музейно-культурному центрі мають подієвий майданчик, де організовують різноманітні заходи: розпалюють різдвяну ватру і колядують, проводять благодійні концерти, святкують День молоді, переглядають закордонні фільми та випікають італійську піцу на День Європи.

Також на подвір’ї центру «На Унтервалю» є комора, де колись зберігали дрова, а пізніше – побутові речі та сміття. Засновникам музейно-культурного центру дозволили використати приміщення для власних потреб. Тож разом із волонтерами усередині зробили різдвяну шопку власноруч. А на першу річницю з дня відкриття музейно-культурного центру у коморі організували виставку місцевої художниці Марії Олексів. Влітку у коморі планують також проводити мистецькі виставки.

Також усередині музею є приміщення, яке не використовується для експозиції. Засновники планують зробити там майстерню, щоб доглядати чи реставрувати за експонатами. Також там хочуть, зробити школу іконопису, щоб іконописиця Марія Олексів проводила заняття для дітей.

Щоб відвідати музейно-культурний центр «На Унтревалю», потрібно попередньо домовитись із засновниками на сторінці в інстаграмі, фейсбуці або за номером +38(093) 486-74-06.

Адреса – село Підгайчики, вулиця Підлісна, 14.

На вихідних можна потрапити на екскурсії засновників «На Унтервалю», а у будні – лише послухати аудіогіда галицького німця Рудольфа Юнґа.

За відвідини музею не беруть гроші, але приймають благодійні пожертви.   

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.