Єврейські розписи на Шолом-Алейхема у Львові: що зробили за понад рік реставрації (Фото)

logo


МІСТО

Настінний живопис знайшли півтора року тому в офісі меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору»

Понад рік у Львові реставрують розписи ХІХ-ХХ століть, які знайшли під побілкою на Шолом-Алейхема, 14. Студенти коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша проводять там по 3 години на тиждень у межах занять з професійної майстерності. Через карантин влітку роботи призупиняли, відновили реставрацію восени. Художник-реставратор, викладач коледжу Андрій Почеква розповів Galnet, що вдалося зробити за цей час.

На одній зі стін зняли шари побілок радянського часу та інші пізніші нашарування і поверхневі забруднення. Закріпили тиньк до основи.

«Ускладнює роботу те, що у певних ділянках використовували сучасні будівельні матеріали: грунтівку «глибокого проникнення». А акрилові сполуки є практично незворотними, тому з цим працювати досить складно», – пояснює Андрій Почеква. 

Коли реставратори стали до роботи, більшу частину нашарувань уже зняли під час ремонту. Але залишилися кількашарові рештки набілів.

На стелі є також первісні розписи. Там ще не проводили жодних робіт. Їх планують відкривати влітку під час виробничої практики: 

«Зараз працює 2 курси – 10 людей. На виробничій практиці влітку протягом 14 робочих днів працюватимуть 5 людей. Щодня – по 8 годин».  

Нагадаємо, на стінах за адресою Шолом-Алейхема, 14 півтора року тому виявили два шари розписів. Перший – орнаментальна сецесія. Другий шар – перемалювання міжвоєнного періоду – функціональне прилаштування приміщень для синагоги. Це розписи синагоги, які, каже реставратор, за візуальним оглядом можна приписувати авторству братів Мавриція та Айзіґя Флек. Їх залишать на тих ділянках, де вони збереглися. Бо, наприклад, на найбільшій розкритій стіні розписи міжвоєнного періоду були лише зверху:

«Більшу частину стіни, напевно, займали меблі. Розписів на тій поверхні не було. Відповідно, там відкриватимемо первісний шар так званих шпалерних орнаментальних розписів», – ділиться Андрій Почеква.

До слова, раніше у приміщенні в житловому будинку №14 розташовувалась дитяча бібліотека №21. А до того, як її тут відкрили за радянських часів, у будинку діяло єврейське товариство «Тікват Ціон» («Надія Сіону») з однойменною синагогою. Більше про те, що виявили реставратори минулоріч, читайте ТУТ.

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.