Котильонова забава: як колись розважались львів’яни, – ФОТО, ВІДЕО

logo


У грі замість фішок використовують котильони – кожен із яких індивідуальний. Гравці кидають кубики та “ходять” по клітинках на полі. Кожна клітинка має якесь завдання – музичне, з декламування, виготовлення об’єкта з паперу, розповісти правило етикету тощо. На зворотному боці ігрового поля є детальне пояснення, як грати в “котильонову забаву”.

Львівська школярка виконує завдання під час котильонової забави

Ольга Железник переконує, що гра буде цікавою для людей будь-якого віку, з 7 років, адже завдання цікаві і їх можна ускладнювати для старшої аудиторії. Настільну гру мають намір видати разом із Навчально-методичним центром освіти міста Львова: процес триває 2 роки, але гра наразі перебуває у друці.

Окрім цього, на базі школи №50 влаштовують Майстерню святого Миколая для наймолодших учнів та ділову гру Перевтілення Лиса Микити, де дітей вчать розуміти мистецтво, творчість Івана Франка та світ довкола. Створили її на основі п’єси Іларіона Чампана (дядька Ірини Федорової), яку Йосип Гірняк та Олімпія Добровольська мали намір поставити в Америці. Спершу ілюстрації до казки, а потім і костюми для вистави розробляв відомий художник Едвард Козак.

Виступ у музеї "Літературний Львів"

Школярі також є учасниками шкільного Мобільного театру пісні “Левеня”. Вони відвідали інтерактивну лекцію, і не лише показали, як зіграти у котильонову забаву, але й заспівали пісню-візитівку нашого міста “Тільку ві Львові”. Обрали її тому, що після виходу в світ старого польського фільму “Волоцюги” (1939), пісня дуже полюбилася львів’янам. З цією піснею діти влаштовують благодійні виступи у Львові, а на виручені кошти купують солодкі подарунки, які потім передають нашим захисникам у Львівський шпиталь. У репертуарі “Левеняти” є і українські народні пісні, твори львівських композиторів-класиків та сучасників, переспіви відомих пісень “Океану Ельзи”, “О.Torvald” та інших.

На завершення заходу, усіх присутніх почастували самостійно приготовленими ліґумінами – традиційним галицьким смаколиком за рецептом дружини Івана Франка – Ольги Хоружинської.