Культура чи бізнес. У Львові ревізували Палац мистецтв

logo


На реальні та якісні зміни в роботі Львівського палацу мистецтв потрібні роки. Про це під час виїзного засідання комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Львівської обласної ради повідомив новий виконувач обов’язків керівника установи Левко Ванькович, якого нещодавно зі скандалом призначили на посаду вуправлінні майном спільної власності ЛОР, передає кореспондент Львівського порталу.

За словамиЛевка Ваньковича, він вже бачить, які зміни потрібні в роботі Палацу мистецтв, і це аж ніяк не стосується звільнення 90% колективу, про яке заявили представники влади. Абсолютна більшість працівників закладу сумлінно віддана своїй роботі та навіть виконує додаткові функції. Натомість закладу якнайшвидше потрібен ребрединг, нові грантовіспівпраці, якісний PR у соціальних мережах, а також покращення енергоефективності та інклюзії. На втілення великих змін потрібні гроші, яких немає.

Водночас представники комісії з питань культури поставили до відома нового керівника, що він не зможе реалізувати жоден зі своїх задумів, бо його призначення тимчасове, а на займану посаду вже мав би бути оголошений конкурс. Він також не матиме права брати участі у ньому, бо не відповідає прописаним вимогам на пост керівника. Також стало відомо, що посада директора не маєфінансової привабливості, бо місячна зарплата становить всього 8243 грн. Крім того, виконувач обов’язків не може отримувати премій.

«Директор департаменту з питанькультури, національностей та релігій ЛОВА Ірина Гаврилюк чітко заявила, що ви – тимчасова кандидатура без відповідної кваліфікації на час підготовки колективу до конкурсу, що вже мав бути оголошений. Ви апріорі не здатні виграти і зреалізувати жодного гранту на посаді керівника. Як ви на таке погодилися? Можливо, вам надали недостовірну інформацію, можливо, хтось щось пообіцяв?», – запитав голова комісії з питань культури Святослав Шеремета.

На це Левко Ванькович відповів: «У мене почалавибудовуватися картина про реальний стан речей, який сьогодні є у Львівському палаці мистецтв. І це враження не з розповідей, а зі середини закладу… Тут дуже багато роботи. Для того, щоб щось реально змінити в роботі Палацу мистецтв, потрібні роки. Проте щоб запустити процеси змін, достатньо два місяці».

Минулого року у закладі зуміли провести 41 мистецьку виставку. Попередній фінансовий моніторинг засвідчив, що попри Covid-19 та військовий стан Палац мистецтв продемонстрував добріпоказники прибутку, особливо в 2023 році. В установі також сходяться на думці, що мистецтво наразі є дотаційним, тож без комерційних проєктів Палац просто не виживе.

Новий керівник також висловив сподівання, що комісія культури ЛОР сприятиме виділенню коштів на розвиток Палацу мистецтв, бо без цього не бачить реалізацію масштабних проєктів.

«Пане Левко, вас жепредставила одна політична сила – «Голос». І нам на комісії так здалося, що партія докладеться, аби втілити всі ваші плани», – апелював заступник голови комісії з питань культури ЛОР Петро Цеголко.

Зрештою Левко Ванькович анонсував стратегічну сесію та пообіцяв, що через 3-4 тижні готовий повністю вникнути в роботу і презентувати комісії культури та всьому колективу реальне бачення розвитку Палацу мистецтв. Відповідна зустріч мала б відбутися після 21 березня.

У ході обговореньпрацівники Палацу мистецтв спростували заяви депутатки від «Голосу» Наталії Галецької про те, що в їхньому середовищі стався розкол, тиск чи підтасування результатів голосування. Колектив наголосив, що аби визначити, кого рекомендувати Львівській облраді на призначення тимчасового виконувача обов’язків директора, провелитаємне голосування. Абсолютна більшість людей підтримала кандидатуру Олександра Лабецького (46 із 51, – ред.). Він мав очолювати установу до завершення конкурсу, який мала оголосили Львівська обласна рада. І ніхто з присутніх не заперечував факту прозорості цього рішення.

«На жаль, депутати від цієї партії («Голос», – ред.)аналогічно поливають вас брудом і у соціальних мережах. Але ж ви самі запрошуєте їх на дорадчі ради, на яких мовчите. Лунають заяви, що вони постійно тут присутні і усім керують», – заявив колективу Палацу мистецтв Святослав Шеремета.

Працівники закладу були особливо збурені заявами директорки департаменту з питань культури ЛОДА Ірини Гаврилюк про те, що «колектив палацу абсолютно не здатний вести діяльність культурної установи», а також заступника голови Львівської облдержадміністраціїІвана Собка про те, що «колектив на 90% потрібно змінювати».

«Як можна булозаявити, що 90% наших працівників – непрофесійні, не здатні якісно виконувати своєї роботи і потребують звільнення? Як можна було поливати брудом колишнього керівника Юрія Візняка, який зробив найбільше за всіх попередніх директорів закладу?», – емоційно заявила головна бухгалтерка Львівського палацу мистецтв Марія Дичківська.

У той же час заступник керівника Палацу мистецтв Олександр Лабецький повідомив, що колектив готує звернення до Львівської обласної ради, аби почути пояснення на цізвинувачення під час найближчої сесії.

«Те, що відбулося накомісії культури ЛОР, обурило не лише наш колектив, а й мистецьке середовище Львова. Ми не боїмося відкрито зустрітися і поспілкуватися із представниками влади, аби вони наочно переконалися у професійності 90% нашого колективу. Сподіваємось, що подібних необґрунтованих випадів у наш бік більше не буде. Ми також радо допомагаємо новому в.о. керівника та чекаємо на оголошення прозорого конкурсу. Надіємось, що пан Білоус (начальник управління майном ЛОР, – ред.) не порушуватиме чинне законодавство.І не потрібно проявляти інтерес до Палацу певним політичним силам, бо це лише збурює ситуацію», – зазначив Олександр Лабецький.

Окрім того, про зацікавлених осіб також заявив Зеновій Филипчук – працівник Народного музею Тараса Шевченка, який підпорядкований Львівському палацу мистецтв.

«Думка колективу нікому у владних кабінетах не потрібна. Проте «мистецтво» явно стало цікавити певних представників влади. Наш постійний гість – депутат «Голосу»Захар Миляник, певно, у нас уже прописався. Новопризначений керівник Левко Ванькович – це протеже, він постійно виконує його настанови. Але яка мета такого керівництва? Я не вірю в те, що людей з немистецького кола цікавить робота за 6-8 тисяч гривень. Проте заклад має великий державний бюджет, який можна «піонерити» на різних сумнівних тендерах. Тут змогли закупити нові крісла на 2 млн грн, але вже четвертий місяць не можуть замінити вікно у музеї, яке прогнило і протікає. А крісла насправдібули як нові, їх можна було ще не міняти, натомість відремонтувати жахливі вбиральні. Зате тепер ми маємо багато «старих» крісел, що стали реквізитом на балконі, бо їх нема куди подіти. Боюся, що з таким комерційним підходом наш музей Шевченка також стане чиєюсь комерційною «пивнушкою», – відзначив Зеновій Филипчук.

За підсумками ревізіїкомісія культури висловила сподівання, що найближчим часом Львівська обласна рада таки оголосить прозорий конкурс на посаду керівника Палацу мистецтв. Колектив закладу делегує трьох представників у конкурсну комісію, зможе обирати найкращу кандидатуру і конфлікт таким чином має бути вичерпано.

Водночас ініціативна група планує 27 лютого завітати на засідання сесії Львівської обласної ради, і якщо не буде оголошено справедливого конкурсу, звертатиметься до суду.

Львівський портал також звернувся по коментар до фракції «Голосу» у Львівській облраді. На момент публікації матеріалу редакція ще не отримала відповіді.

Нагадаємо, Юрій Візняк очолював Львівський палац мистецтв майже п’ять років поспіль. На цю посаду його призначили у березні 2019 року після перемоги на відкритому конкурсі.

29 січня відбулися загальні збори трудового колективу Львівського палацу мистецтвна яких провели таємне голосування, аби визначити, хто з заступників має тимчасово виконувати обов’язки директора Львівського палацу мистецтв, який передчасно звільнився. Ним обрали Олександра Лабецького, він мав очолювати установу до завершення конкурсу, який мала оголосили Львівськаобласна рада.

На початку лютого стало відомо, що у Львові без конкурсу відбулося представлення виконувача обов’язків директора Львівського палацу мистецтв – Левка Ваньковича.

Депутатів збурило призначення нового керівника Львівського палацу мистецтв без конкурсу, Комісія з питань культури Львівської обласної ради рекомендувалауправлінню майном спільної власності ЛОР оголосити конкурс відповідно до норм чинного законодавства.

Фото: Андрій Котенський, ЛОР, Львівський палац мистецтв

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.