Лебедя з Грибовицького сміттєзвалища екологи радять поки що не турбувати

logo


Уже тиждень лебідь-шипун мешкає біля озера інфільтратів, яке утворилось поміж горами сміття на Грибовицькому полігоні, що біля Львова. Дотепер він навіть плавав у воді, яку вважають токсичною. Але зараз, коли на поверхні з’явився лід, його перебування там багатьом видається небезпечним.

До себе птах не підпускає нікого. Чому з’явився на полігоні – теж невідомо.

«Їх прилетіло двоє. Один відлетів, а один залишився. Поводиться спокійно, але коли ми наближаємося, тікає. Не підпускає до себе», – розповів працівник ЛКП «Збиранка» Віталій Куприч.

Та попри це їжу йому люди приносять. «Годуємо, даємо хліб, так він час від часу їсть, я бачу. І п’є навіть цю воду з озера, запиває. Вчора злетів, над озером пролетів і потім знову сів», – спостерігали за птахом працівники ЛКП «Збиранка» Микола Мороз і Степан Мигул.

Навіть у морозну погоду диким водоплаваючим нічого не загрожує, допоки вони ситі, запевняють екологи. Такі птахи легко витримують і -20 градусів. А оскільки грибовицький квартирант вже намагається літати, то, можливо, захоче невдовзі й перебратися зі сміттярки, – наголосив еколог та керівник дитячого еколого-натуралістичного Центру Ігор Антахович.

«Це може бути навіть Добротвір. Там, до речі, декілька лебедів є постійно, кожної зими. Зими тепер не такі суворі, і деякі з птахів просто не летять на південь, а лишаються на заході України і зимують в Добротворі, у Бурштині, де є незамерзаючі водойми, де є риба. Тому зараз я не бачу якоїсь нагальної потреби вилучати цього лебедя з природи», – додав Ігор Антахович.

Та працівники Збиранки, аби врятувати свого підопічного від холоду, готові навіть самотужки його зловити.

«Вони виявляють таке бажання – відловити. Але за технікою безпеки я їм це забороняю, оскільки є небезпека звалитися в ті холодні озера інфільтрату. В нього ж розмах крил майже два метри і при бажанні він може зіштовхнути людину в озеро», – застеріг директор ЛКП «Збиранка» Володимир Занік.

Однак ближче ніж на два метри підходити до птаха ризиковано, бо, виявляється, лебеді – зовсім не такі романтики, як ми собі звикли уявляти.

«Скинути у воду – це найменше, що він може зробити. Лебідь за характером досить агресивний і територіальний птах. Тобто він захищає свою територію і в нього є межа, за яку він просто не підпускає до себе. Його основна зброя – це крила. Ударом крила він може легко зламати руку або ногу людині. Вони, коли захищають влітку кладку яєць або свій молодняк, удвох можуть забити вовка або лисицю. Тобто ударом крила вони перебивають хребет», – розповів Ігор Антахович.

В еколого-натуралістичному центрі у Львові грибовицького знайду готові прийняти на зимівлю. Притулок йому можуть надати і в ЛКП «Зелений Львів», де щороку зимують лебеді зі Стрийського парку.

Та поки що фахівці радять вичекати і птаха на сміттєзвалищі не турбувати.