Львівський аферист Віталій Коваленко отримав справжнє посвідчення УБД

logo


52-річний аферист Віталій Коваленко, який підробляв документи, щоб видавати себе за учасника АТО, отримав справжнє посвідчення учасника бойових дій (УБД). Тепер він може законно претендувати на пільги, отримання земельної ділянки тощо. Посвідчення УБД Коваленку видали у Львівському обласному військовому комісаріаті ще в січні.

Нагадаємо, у січні цього року ZAXID.NET опублікував розслідування «Зачарований воїн» про львів’янина, який роками видавав себе за учасника АТО. Аферист, якого раніше двічі засуджували за різні злочини, підробляв документи про участь у військових діях, носив фіктивне посвідчення УБД та брехав про звання полковника розвідки. Використовуючи підроблені документи, Коваленко збирав гроші на АТО, але за призначенням їх не використовував.

У 2016 році Коваленка з фіктивними документами та несправжніми орденами навіть затримувала СБУ, однак потім передала справу поліції. Влітку 2019 року поліція закрила провадження проти Коваленка через «відсутність в діянні складу кримінального правопорушення».

Через тиждень після публікації розслідування про Коваленка львівський військовослужбовець Андрій Дякович повідомив, що аферист отримав справжнє посвідчення УБД у Львівському обласному військовому комісаріаті.

Речник Львівського військового комісаріату Володимир Фітьо підтвердив ZAXID.NET, що 29 січня Коваленку справді видали посвідчення УБД. За його словами, рішення про видачу Коваленку посвідчення прийняла комісія командування Сухопутних військ ЗСУ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Віталій Коваленко отримав посвідчення УБД 29 січня (фото Андрія Дяковича)

ZAXID.NET протягом лютого двічі звертався з офіційними запитами до командування Сухопутних військ ЗСУ, однак відповіді ми так і не отримали. Врешті нам вдалося поспілкуватися із представником служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ, який відмовився називати своє ім’я – він підтвердив, що комісія справді ще 14 січня прийняла рішення про надання Віталію Коваленку статусу учасника бойових дій.

«Він отримав посвідчення УБД відповідно до документів, які є підставою для отримання статусу учасника бойових дій, які визначені постановою Кабінету міністрів №413. Він надав документальні підтвердження перебування в зоні АТО за два періоди за сукупністю понад 30 діб», – повідомив представник Сухопутних військ.

Він також повідомив, що раніше Коваленку відмовляли у наданні УБД.

«Було дуже багато питань до цього. Спочатку львівський комісаріат розглядав його документи, і там були документи лише про один період служби в АТО. Але проводилась перевірка і з’ясувалось, що там був другий період перебування і за сукупністю в нього є більше 30 діб», – розповів він.

Військові частини, про які йдеться, це частина А1445 (розвідка), де Коваленко перебував 17 днів у жовтні 2017 року, а потім його звільнили через пияцтво. Того ж року він провів ще 22 дні в зоні проведення бойових дій у складі військової частини А0998 (24-та окрема механізована бригада). Обидві військовій частини підтверджують присутність Коваленка у зоні проведення антитерористичної операції.

Фото 1Фото 2

Дві військові частини підтвердили, що Коваленко протягом недовгого періоду перебував у зоні проведення АТО

Представник Сухопутних військ зазначив, що комісії, яка приймала рішення про видачу Коваленку УБД, було відомо про звинувачення його у шахрайстві. Однак, за його словами, судимість, шахрайство чи підробка військових документів Коваленком не може бути причиною, щоб відмовити йому у видачі посвідчення УБД.

«Згідно з постановою, Кабінету міністрів №413, якщо на час розгляду його документів був би вирок суду, яким би його було засуджено за скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину під час АТО, то це було б підставою для позбавлення статусу учасника бойових дій», – зазначив військовий.

Попри це у вказаній постанові Кабміну №413 є ще пункт про те, що військова комісія може відмовити у наданні УБД при «виявленні факту подання недостовірної інформації про участь в антитерористичній операції…або подання недостовірних даних про особу». У біографії Коваленка є факти як мінімум про підробку документів про службу у військовій частині А3488 (польова пошта), підробку посвідчення УБД з несправжнім званням «полковника розвідки» (насправді він мав звання солдата). Щоправда, підроблені документи комісії Сухопутних військ Коваленко, зі зрозумілих причин, не подав.

Зазначимо, що торік Коваленко намагався отримати посвідчення УБД через суд. У серпні 2019 року він звернувся до Львівського окружного адміністративного суду, щоб зобов’язати львівський військкомат та комісію командування Сухопутних військ ЗСУ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій видати йому посвідчення учасника бойових дій. 17 лютого суддя Наталія Кухар вирішила залишити позовну заяву Коваленка без розгляду, оскільки на той момент він вже отримав посвідчення УБД.

Цікаво, що після виходу статті «Зачарований воїн» прокуратура Львівської області почала перевірку законності закриття поліцією кримінального провадження у справі про підроблення документів Коваленком. Про це повідомило ГУ НП у Львівській області у відповіді на інформаційний запит ZAXID.NET.

Зараз Віталій Коваленко активно намагається скористатися своїм першим справжнім посвідченням УБД, щоб отримати різні пільги. Після отримання посвідчення він знову звернувся у Львівський центр надання послуг учасникам АТО, щоб отримати 100 тис. грн за програмою матеріальної допомоги від міста. Як розповіла ZAXID.NET керівниця центру Світлана Ткачук, Коваленкові вдруге відмовили у виділенні грошей.

«У нього не вистачає кількості днів згідно з нашою ухвалою. Має бути 45 днів у зоні бойових дій, а в нього десь близько 30 лише є. Ми також його запросили на нашу комісію 27 лютого, щоб він пояснив нас свою ситуацію, висловив аргументи членам комісії. Однак він відмовився, сказав, що їде на лікування», – розповіла Світлана Ткачук.