Львівський сайт опублікував рейтинги кандидатів у мери від неіснуючої соціологічної компанії

logo


Львівський інформаційний сайт «Кулемет» опублікував дані соціологічного дослідження про кандидатів у мери Львова, проведеного компанією «Валенсія-Львів», яка раніше ніколи не займалася соціологією – що й не дивно, адже основним видом діяльності компанії «Валенсія-Львів» є… загальна медична практика. При цьому один з власників «Валенсії-Львів» увійшов до п’ятірки найпопулярніших ймовірних кандидатів на посаду мера Львова, хоча його навіть не згадують в опитуваннях реальних соціологічних компаній.

У публікації «Кулемету» не вказано, ані коли проводилося дослідження, ані скільки людей опитали. Єдина деталь – опитування тривало три тижні і відбувалося на зупинках громадського транспорту (!) у Львові. У жодному іншому ЗМІ не було публікацій про це дослідження, а сама компанія «Валенсія-Львів» не має ані свого сайту, ані сторінки у соцмережах.

Цікаво, що власником «Валенсія-Львів» є 38-річний львів’янин Олег Пилипенко, який у 2014 році невдало балотувався на мажоритарному окрузі до Верховної Ради, а у 2015 році – до Львівської міськради і Львівської облради. Зараз його ж компанія вказує, що за Пилипенка на виборах мера готові проголосувати понад 8% львів’ян.

Загалом цифри «Валенсія-Львів» разюче відрізняються від досліджень відомих львівських соціологів. «За підсумками проведеного опитування, очолити Леополіс мають шанси перш за все: Олег Синютка – 29,8% і Володимир Гірняк – 15,6% електоральної підтримки. За основними лідерами рейтингу слідують: Андрій Садовий – 10,2%, Юрій Гудима – 9,8%, Олег Пилипенко – 8,4%, Руслан Кошулинський – 7,9%, Ігор Васюник – 6,1%. За інших кандидатів віддали б свої голоси сьогодні – 12,2% виборців Львова», – вказано в публікації «Кулемету» (стилістика і орфографія збережені).

«Так висока довіра вибагливого львівського виборця до Олега Синютки обумовлена перш за все його успішною роботою на посаді губернатора Львівщини. Олег Михайлович спромігся не засвітитися у жодному гучному скандалі, які постійно супроводжували на крутих поворотах міську політику Андрія Садового і коли перебував в мерії на посаді першого заступника міського голови. Навпаки, пан Синютка міцно закріпив за собою імідж дбайливого господарника. Не забуває про львів’ян Олег Синютка і в київському кріслі народного депутата.  Також слід не забувати, що Олег Синютка потенційний кандидат в крісло мера від партії «Європейська солідарність», політичної сили, яка отримала чи ненайбільшу підтримку у Львові під час минулорічних виборів до Верховної ради».

Публікація «Кулемету» написана в доволі компліментарному стилі щодо Олега Синютки

Основним видом діяльності компанії «Валенсія-Львів» є загальна медична практика. Окрім цього компанія має ще 34 другорядних КВЕДи, майже всі з яких стосуються проведення ремонтів, будівництв та під’єднання комунікацій.

В Україні нема законодавчо передбаченого ліцензування соціологічних компаній, однак авторитетні соціологічні компанії проходять сертифікацію від Соціологічної асоціації України (САУ). САУ перевіряє мережу інтерев’юерів кожної компанії і методологію досліджень. «Валенсії-Львів» серед сертифікованих САУ компаній немає.

Варто зауважити, що співвласник компанії «Валенсія-Львів» Олег Пилипенко уже не вперше помічений у маніпулятивних соціологічних опитуваннях. У 2014 році, коли Пилипенко балотувався у Верховну Раду по мажоритарному округу №117, у Львові поширювали листівки на його підтримку, де стверджувалося, що «соціологічний рейтинг кандидата на сьогодні складає 51%». У підсумку Олег Пилипенко посів останнє місце серед 12 кандидатів з результатом 1,35%.

Львівський інформаційний сайт «Кулемет» зареєстрований на 33-річного журналіста Олега Довганика, відзначається прихильністю до партії «Європейська солідарність» і особливо до екс-голови ЛОДА Олега Синютки. До 2016 року «Кулемет» був блогом 39-річного львівського маркетолога Тараса Амброза, але після купівлі у 2016 році сайт перепрофілювали у новинний ресурс. За даними SimilarWeb, реальна відвідуваність цього ресурсу надзвичайно низька – сервісу просто бракує даних для аналізу.

Нагадаємо, що чергові вибори мера Львова мають пройти восени 2020 року. Чинний мер Львова Андрій Садовий раніше заявляв, що більше не балотуватиметься на цю посаду, проте за даними соціологів він наразі має найбільшу підтримку виборців – станом на жовтень 2019 року (останні відкриті дані) за нього були готові голосувати 36,8% львів’ян, за Руслана Кошулинського – 14%, за Олега Синютку – 7,2%.