Цього більше ніколи не буде: як змінився Львів у 2019 році

logo


“Все йде, все минає”, писав класик української літератури кількасот років назад. І саме тому на початку 2020 року редакція 032.ua вирішила пригадати та перелічити все те у Львові, що залишилось у році 2019. Принаймні в тому вигляді, в якому ми знали ці речі раніше.

1. Монумента бойової слави радянських Збройних сил більше не буде

Монумент Слави

3 березня у Львові знесли 30-метрову стелу Монумента Слави на вершечку Парка культури, на місці розораних могил давнього Стрийського цвинтаря, якого вже давно немає. Поряд з Академією сухопутних військ, де сходяться вулиці Стрийська та Героїв Майдану. 

Раніше тут традиційно відбувалися заходи, присвячені Дню перемоги. Монумент простояв майже 50 років – а знести його вдалося лише з третього разу, при чому роботи тривали три дні. В мережі навіть з’явилося відео з падінням пам’ятки.

2. Квитка по 5 гривень більше не буде

Ціна на квиток у електронному громадському транспорті змінювалася поступово й непомітно, як і більшість буденних речей. Здавалося б, ось квиток коштує якихось 50 копійок. Аж ось на початку 2020 року Львівська мерія нарешті приймає рішення підняти вартість квитків для трамваїв та тролейбусів до 6 гривень, якщо купувати в спеціальних кіосках, і до 7 гривень, якщо у водія.

Трамвайний квиток

З одного боку, це спроба підготувати містян до впровадження електронного квитка. З іншого, досі невідомо, коли саме та як працюватиме ця система. У будь-якому разі, квиток за 5 гривень лишився в 2019 році, дарма що ще 11 січня деякі львів’яни стверджують, що от, мовляв, сьогодні купував квиток за “старими цінами”.

 3. Ям на Замарстинівській та корків біля Вокзалу більше не буде

Реконструкція вулиці Замарстинівської та Площі Двірцевої- справжні львівські ремонтні епопеї, тривалістю не один рік. Замарстинівська, як неодноразово зазначили в мерії, була найскладнішим ремонтним об’єктом за останні 14 років з-поміж інших вулиць. І хоча її ремонт ще незавершений – тільки її частину відкрили для проїзду, а трамвай поїхав у тестовому режимі- такою, якою ми її знали, Замарстинівська більше не буде.

Ями на Замарстинівській

Особливо прикметно, що в ході ремонту довелось відселяти власників квартир на вулиці Хімічній – на одному з будинків з’явилися тріщини. І вже стало відомо, які вулиці капітально ремонтуватимуть наступними.  

Площа Двірцева також на фінальній стадії відновлення, основну частину робіт вже провели. Лишилися деталі та сам Головний вокзал, щоправда, це вже геть інша історія. А традиційних таксистів біля самого входу та круглої будівлі з “літерою Л” на даху, тобто кафе “Експрес”, ми більше не побачимо.

Кафе "Експрес"

4. Автентичної мозаїки “Море і рибки” більше не буде

Мозаїки Львова – специфічна культурна радянської доби, від якої не варто відмовлятися, мовляв, в ході декомунізації. Давні мозаїки, розкидані Львовом, залишаються унікальними мистецькими об’єктами. І одну з найвідоміших – мозаїку “Океан” на вулиці В. Великого – 2019 року частково знищив забудовник, хоча обіцяв її зберегти.

"Море і рибки"

Коли мешканці району помітили це, то домоглися від забудовника компенсації та відновлення “Океану”. І хоча ще 21 листопада мозаїка була майже повністю відновлена, це все одно спроба відтворити знищений оригінал.

5. Пішохідні зони на вулицях Коперника та Руданського

Комфортні пішохідні зони влаштували одразу в двох місцях. Перше – по вулиці Коперника, навпроти тюрми на Лонського, вздовж стіни монастиря Лазаря. Якщо раніше там було темно і незрозуміло, то тепер – навіть вночі яскраво горять лампи, під якими облаштували комфортні лавки для вечірніх посиденьок, щоправда, для цього доведеться почекати до весни.