Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» отримав понад сотню артефактів з львівського гетто

logo


image

Про знахідку часів ІІ Світової війни на горищі одного з будинків на вул. Лемківській повідомив один із засновників проєкту «Марш пам’яті» жертв Бабиного Яру Євген Городецький. І додав фото знайденого, а це – довідки, листи, нарукавна пов’язка єврея про примусову роботу, тфіліни (амулети), розписки про вилучення цінних речей, картки на харчування, ощадні книжки, розстрільні та депортаційні списки, книжки, знята з дверей «медуза» (згорток пергаменту з фрагментом молитви «Шма»), вишиті білі дитячі комірці тощо.

«Це дуже важливий пост. Прочитайте, будь ласка, до кінця, – зазначено у дописі Ewgeni Gorodetski від 18 січня. – Ці речі знайдено на горищі будинку на вулиці Лемківській у Львові. Номеру будинку ми не знаємо, вочевидь, продавцю фотографій є що приховувати. Але ми знаємо, що дім був на території львівського гетто. Поблизу Янівського концтабору».

У дописі також зазначено, що невідомо, за яких обставин знайдено ці речі. Євген Городецький припускає, що під час виконання ремонтних або будівельних робіт. І додає, що ці речі випадково побачив на онлайн-аукціоні фотограф Арсеній Герасименко (The Past. Continues).

«І ми їх купили за 35 062 грн.», – пише Євген.  

Але на цьому історія не закінчилася, бо через кілька тижнів на Євгена вийшов сам продавець і запропонував купити ще одну колекцію – «з місця, яке  нагадувало пересильний пункт, де збирались євреї зі Львова та околиць». Назвав ціну: 28 000 грн. Позаяк у грошах тоді не зійшлися, продавець віддав їх на торги, на яких, власне, Євген з товаришами і придбав другу частину знайденого на горищі будинку на вул. Лемківській.

«Тепер уже в повній колекції понад 100 різних документів, – пише Ewgeni Gorodetski. – В колекції маса прізвищ. Родичів цих людей потрібно шукати».Також Євген Городецький зазначає, що пам’ять – це найважливіше, що може бути. І повідомляє про те, що всі речі, викуплені на аукціоні, передано в музей «Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» – для зберігання і подальшого вивчення.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів